Bērnam ir nepieciešams emocionāls atbalsts, maigums un mīlestība tikpat ļoti, cik ēdiens un labi dzīves apstākļi.
Daži vecāki domā, ka, nodrošinot bērnam jumtu virs galvas, atbilstošu uzturu un apstākļus mācībām un attīstībai, viņi ir pilnībā izpildījuši savu vecāku misiju. Taču bērniem ir vajadzīgs kas vairāk: viņiem ir vajadzīga aprūpe, uzmanība, mīlestība un siltums. Bez visa tā viņiem pieaugušā vecumā būs daudz problēmu.
Bērnam emocionālais atbalsts, maigums un mīlestība ir vajadzīgi ne mazāk kā ēdiens un labi dzīves apstākļi. Tas nevar pilnvērtīgi pastāvēt un attīstīties bez emocionāla kontakta un apziņas, ka par viņu rūpējas. Tāpēc vecākiem būtu jāpieliek visas pūles, lai viņu bērni nejustos vientuļi un nemīlēti, iesaka Vospitaj blogs.
Nemīlēta bērna problēmas
Bērna smadzenes
Agrā bērnībā notiek paātrināta smadzeņu struktūru dinamika. Vecums līdz 6-7 gadiem ir periods, kurā bērna smadzenēs veidojas vissarežģītākie neironu savienojumi.
Līdz 4 gadu vecumam neironu veidošanās ir aptuveni 80 % pabeigta. Citiem vārdiem sakot, līdz 4 gadu vecumam cilvēka smadzenes ir gatavas 8/10 no to kapacitātes (gandrīz pilnībā). speciālisti apgalvo, ka cilvēka uzvedību 95% nosaka zemapziņa. Kad notiek cilvēka zemapziņas programmēšana? Mēs atbildam: no dzimšanas līdz 6 gadu vecumam.
Smadzenes ir atbildīgas par visu (vai gandrīz visu), ko mēs domājam, sakām un darām. Ja bērnam dzīves sākumā trūkst maiguma, rūpju un uzmanības, tas ietekmē smadzeņu attīstību, un rezultātā par bērnu emocijām atbildīgās struktūras paliek nepietiekami attīstītas.
Pastāv skaidra saikne starp faktoriem, kas ietekmē bērna smadzeņu attīstību, un pieaugušā cilvēka rakstura īpašībām.
Tādējādi bērnība veido personības un uzvedības modeļus.
Tas rada jautājumu: kādas uzvedības iezīmes, rakstura iezīmes liecina, ka šis cilvēks bērnībā nebija mīlēts?
Šeit ir 7 galvenās pazīmes:
1. Nespēja uzticēties.
Lai bērnā vairotu uzticēšanos, ir svarīgi, lai vide būtu pozitīva. Vēlams, lai viņiem apkārt būtu cilvēki, kas ir vairāk vai mazāk stabili un līdzsvaroti. Skandāli, paaugstināts tonis un apkārtējās vides maiņa nav labvēlīgi uzticības attīstībai. Bērnam ir jājūtas droši un jāsaņem pozitīvs emocionāls stiprinājums no savas tuvākās apkārtnes. Tas galvenokārt ir ģimenes jautājums.
Ja bērnam nav stabila un atbalstoša emocionālā klimata, viņam būs grūti uzticēties jebkuram cilvēkam turpmākajā dzīvē.
2. Zems emocionālais intelekts
Bērni savas emocijas cenšas interpretēt galvenokārt ar vārdiem un žestiem. Gan vieniem, gan otriem ir izšķiroša nozīme bērnu attīstībā. Vārdiem un žestiem ir nopietna funkcija: tie ļauj paust jūtas, regulēt bailes, atpazīt negatīvās emocijas un attīstīt noturību pret jebkādu emocionālu spiedienu.
Bez iepriekš minētajām spējām bērns nevar pilnībā attīstīt savu emocionālo inteliģenci.
3. Bailes kļūdīties
Bērnam, kurš aug emocionāli aukstā, vienaldzīgā vidē, laika gaitā rodas grūtības ar pašvērtējumu. No otras puses, visādā ziņā motivējoša un gādīga vide veicina izturības un pašapziņas attīstību.
Ja cilvēks bērnībā nav bijis mīlēts, iespējams, ka viņam vai viņai trūks pašpārliecinātības. Tas bieži izpaužas kā pārmērīgas bailes kļūdīties. Daži veiksmīgi cilvēki nespēj pilnībā īstenot savu potenciālu tikai tāpēc, ka bērnībā no vecākiem saņēma maz mīlestības un pieķeršanās.
4. Tieksme uz toksiskām attiecībām
Pieaugot smadzenēs notiek asociāciju un modeļu atpazīšana. Psiholoģijas un kognitīvās neirobioloģijas zinātnes definē rakstu atpazīšanu kā kognitīvu procesu, kurā informācija no ārējās pasaules tiek salīdzināta ar informāciju no atmiņas.
No tā izriet, ka, ja bērns ir piedzīvojis mīlestības, maiguma un rūpju deficītu, viņš pieaugušā vecumā būs tendēts uz ierasto attiecību modeli, citiem vārdiem sakot, toksiskām personībām.
5. Nedrošības un pieķeršanās sajūta
Pastāv pieņēmums, ka pozitīva vide ārpus ģimenes var kompensēt negatīvo ģimenes vidi. Patiesība ir tāda, ka lietas nav tik vienkāršas.
Ja bērns nespēj uzticēties tiem, kas devuši viņam dzīvību un kam vajadzētu par viņu rūpēties un gādāt par viņa drošību, kā viņš var iemācīties uzticēties citiem cilvēkiem?
6. Tieksme uz depresiju
Nemīlētiem bērniem pieaugušā vecumā ir garīgās veselības problēmas.
Depresijai un trauksmei ir tendence attīstīties no
– emocionālās vienaldzības bērnībā.
– Šīs vienaldzības izraisītas komplikācijas, kas rodas pieaugušā vecumā.
Depresiju un trauksmi uzskata par visizplatītākajām garīgās veselības problēmām uz Zemes. Un risks tās iegūt pieaugušā vecumā palielinās, ja ģimenē ir trūcis uzmanības un siltuma.
7. Pārmērīga jutība
Mums visiem reizēm ir šī problēma. Mācīšanās neuztvert lietas personiski var palīdzēt mums izprast cilvēkus, viņu motīvus un rīcību.
Taču cilvēkam, kurš bērnībā nav piedzīvojis pietiekami daudz mīlestības, pieķeršanās un uzmanības, ir grūti pieturēties pie šī padoma. Šādus cilvēkus nomāc bailes tikt noraidītiem, un apvienojumā ar šaubām par sevi norāda, ka bērnībā viņi jutās nevajadzīgi un nemīlēti.
Eksperta padoms
Izrādiet mīlestību un pieķeršanos saviem bērniem katru dienu. Mīlestības nekad nevar būt par daudz.
Biežāk uzslavējiet savus bērnus par labiem darbiem.
Uzturiet pozitīvu attieksmi un emocionālo briedumu, lai radītu veselīgu mikroklimatu saviem bērniem.