Lasīšanas Laiks:2 Minute(-s), 36 Sekunde(-s)

No debesīm krita nauda, AirBaltis iekūlās parādos, Rīga pārdēvē veselus rajonus, skolēniem atļauts nemācīties krievu valodu… Piedāvājam mūsu tradicionālo iknedēļas ziņu izlasi, kas nepalika nepamanītas.

1. skolēniem bija atļauts nemācīties krievu valodu.

Seims galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Izglītības likumā, kas paredz, ka skolēni varēs atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves. Likums paredz, ka, ja skolēns līdz šā gada 21. jūnijam atteiksies mācīties krievu valodu, no jaunā mācību gada viņam būs atļauts mācīties citu svešvalodu.

4.-8. klašu skolēni, kuri šajā mācību gadā atsakās mācīties krievu valodu, tiks pārcelti uz nākamo klasi bez otrās svešvalodas vērtējuma. Savukārt tiem, kuri šogad absolvēs 9. klasi, atestātā būs vidējā atzīme par iepriekšējiem mācību gadiem šajā mācību priekšmetā.

Avots: freepic

2. Deputātiem patika aizliegt

Seims nobalsoja pret Sociālo un darba lietu komisijas priekšlikumu atļaut pārdot alkoholu tikai no 20 gadu vecuma. Likumprojekts vēl tiks izskatīts trešajā lasījumā, un saskaņā ar vienu no priekšlikumiem jauniešiem no 18 gadu vecuma būs atļauts iegādāties un lietot sidru, alu un vīnu, bet personām līdz 20 gadu vecumam nebūs atļauts iegādāties stipro alkoholu.

Attiecībā uz alkoholisko dzērienu tirdzniecības laika samazināšanu šī ideja, visticamāk, tiks apstiprināta.

3. KNAB iestājās par Jauno vienotību

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), nesaņēmis apstiprinājumu informācijai par iespējamu slēptu aģitāciju no partijas “Vienotība”, pārsūtīja tā rīcībā esošo informāciju Valsts drošības dienestam. Pretkorupcijas kampaņas dalībnieki uzskata, ka tagad VDD ir jāizmeklē iespējamie mēģinājumi apzināti nomelnot politiskos spēkus priekšvēlēšanu laikā.

“Jaunā Vienotība” iesniedza pieteikumu KNAB laikā, kad izskanēja apgalvojumi par it kā aplokšņu algām, kas savulaik izmaksātas “Vienotības” birojiem.

4. Rīga pārdēvē veselus rajonus

Avots: LETA

Pēc padomju un krievu nosaukumu noņemšanas no ielām galvaspilsētas iestādes ir pabeigušas plašāku projektu. Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Rīgas pilsētas attīstības departamenta Rīgas pilsētvides objektu toponīmu un nosaukumu komisija nolēma pārdēvēt Moskovskas mežmalu par Latgales mikrorajonu.

Kā skaidro iestādes, jaunais rajona nosaukums tika izvēlēts, pamatojoties uz vēsturiskiem toponīmiem. Vēl pirmskara laikā dokumentos, kas attiecās uz šo vietu, esot lietots apzīmējums “Latgales statistikas rajons”.

5. Nauda nokrita no debesīm

Latvijas iestādes plāno maksāt ikgadēju kompensāciju pašvaldībām un iedzīvotājiem 2500 eiro apmērā par katru jaunajās vēja elektrostacijās uzstādīto turbīnu megavatu. Šī nauda paredzēta tām mājsaimniecībām un pašvaldībām, kas atrodas divu kilometru rādiusā no vēja turbīnām.

Tomēr kompensācija netiks piemērota teritorijām, kurās vēja turbīnas ir uzstādītas jau iepriekš.

Avots: Dreamstime

Puse no kompensācijas summas būs paredzēta iedzīvotājiem, bet otra puse – pašvaldībām.

6. Padziļinātā parādsaistību uzņemšanās

Nacionālā aviokompānija airBaltis ir emitējusi obligācijas 340 miljonu eiro vērtībā, no kuriem 290 miljonus eiro iegādājās privātie investori un 50 miljonus eiro – valsts. Šis darījums rada lielus jautājumus.

Obligāciju procentu likme ir 14,5 %, kas ir augstākā likme Eiropas tirgū šogad. Turklāt tā ir salīdzināma ar ātro kredītu likmēm. Ja notiks vēl viena pandēmija, airBaltis nekad neatkopsies.

7. Es tev nodziedāšu vēl vienu bisu

Latviešu dziedātājs Dons ar dziesmu Hollow starptautiskā Eirovīzijas dziesmu konkursa finālā ar 64 punktiem ieņēma 16. vietu. Konkursa finālā, kas notika Zviedrijas pilsētā Malmē, uzvarēja šveiciete Nemo ar dziesmu The Code (591 punkts).

Latvija jau astoņus gadus nebija spējusi iekļūt Eirovīzijas finālā, tāpēc mūsu dziedātājas uzstāšanās tika uzskatīta par lielu sasniegumu. Konkursu satricināja arī politiskie skandāli, kas gan šajā pasākumā nav nekas jauns.

Previous post Valodas medības: Latvija vēlas aizliegt pat to, kas ir atļauts ar likumu
Next post Ceturtdien Latvijā saglabāsies silts laiks