Ārsti brīdina nesēdēt tualetē ilgāk par 10 minūtēm. Kāpēc?

Būsim godīgi – cilvēkiem ir ieradums, dodoties uz tualeti, ņemt līdz tālruņus. Trīs minūtes var viegli pārvērsties par 15 lasīšanas, publicēšanas vai skatīšanās minūtēm. Jā, tas var šķist nekaitīgs laika pavadīšanas veids, tomēr ārvalstu eksperti brīdina, ka ilgstoša sēdēšana uz poda var kaitēt veselībai.

Cilvēkiem uz tualetes būtu jāpavada vidēji piecas līdz desmit minūtes, norāda medicīnas docents un Stonija Bruka Medicīnas centra Zarnu iekaisuma slimību centra direktors Farahs Monzurs. Taču, kas notiks, ja sanāks pavadīt ilgāku laiku?

Teksasas Universitātes Dienvidrietumu medicīnas centra Dalasā kolorektālais ķirurgs Lajs Sjū pielīdzina to īsai fizikas nodarbībai. Tas nozīmē, ka brīdī, kad ilgstoši sēžam uz tualetes poda, gravitācija notur mūs zemes, taču tā arī liek mūsu organismam strādāt intensīvāk, sūknējot asinis atpakaļ uz sirdi.

Speciālists skaidro, ka atvērtais ovālās formas tualetes poda sēdeklis spiež sēžamvietu, taisnai zarnai atrodoties zemāk nekā tad, ja cilvēks sēdētu uz dīvāna. Turklāt nereti pods atrodas augstāk nekā būtu vēlams, kas var radīt nepilnvērtīgu vēdera izeju. Rezultātā, gravitācijas spēkam velkot ķermeņa apakšējo daļu uz leju, paaugstinātais spiediens ietekmē asinsriti.

“Rodas vienvirziena kustība – asinis ieplūst, bet tās nevar atgriezties atpakaļ,” norāda Sjū, piebilstot, ka tādējādi vēnas un asinsvadi ap anālo atveri un taisnās zarnas apakšējo daļu paplašinās un apasiņo, palielinot hemoroīdu risku. Hemoroīdi ir asinsvadu mezglveida paplašinājumi taisnās zarnas lejasdaļā. Ja tie iekaist, pa­plašinās, var būt nepatīkama sajūta, kņudēšana, pēkšņas sāpes anālās atveres rajonā.

Censties nokārtoties par spīti visam nav laba doma. Kā izrādās piespiedu sasprindzinājums var palielināt spiedienu, kas ļauj veidoties hemoroīdiem. Monzurs atzīmē, ka cilvēki, kas tualetē “sērfo” tālrunī, mēdz zaudēt laika izjūtu – viņi sēž un sasprindzina muskuļus, lai iztukšotu zarnas. Tas nenāk par labu veselībai, radot paaugstinātu hemoroīdu risku un novājinot iegurņa muskuļus.

Tāpat papildus iegurņa muskuļu novājināšanai un piespiedu sasprindzinājumam pārāk ilga sēdēšana uz tualetes poda var palielināt arī taisnās zarnas prolapsa risku. Tas ir stāvoklis, kad taisnās zarnas daļa spontāni vai pie slodzes noslīd uz leju un izspiežas ārā no anālās atveres.

Speciālisti aicina pievērst uzmanību tualetes kultūrai, lai izkārnījumu izvade ātri, ar dažām spiešanas kustībām būtu cauri. Lai izvairītos no pārāk ilgas laika pavadīšanas uz “porcelāna troņa”, gastroenterologs Lanss Uradamo iesaka uz tualeti doties bez telefoniem, žurnāliem un grāmatām.

“Ja iesiet tur ar domu, ka tur pavadīsiet ilgu laiku, tad jūs gribēsiet paņemt līdzi kaut ko, kas aizņems prātu. Padariet sēdēšanu uz tualetes poda pēc iespējas neinteresantāku,” iesaka Monzurs.

Savukārt, ja ir problēmas ar vēderizeju, Sjū iesaka pārtraukt procesu pēc desmit minūtēm. Tā vietā var iet pastaigāties, jo šādas fiziskās aktivitātes stimulē zarnu muskulatūru, veicinot zarnu kustību. Tāpat speciālists iesaka daudz dzert un ēst pietiekami daudz šķiedrvielu saturošu pārtiku, piemēram, auzas un pupiņas, lai zarnu kustības būtu regulāras un izvairītos no sasprindzinājuma.

ASV Nacionālā medicīnas akadēmija iesaka ik dienas izdzert 2,7 līdz 3,7 litrus ūdens. Turpretī ASV Lauksaimniecības departaments iesaka uz katrām 1000 kalorijām uzņemt 14 gramus šķiedrvielu. Sjū skaidro, ka šķiedrvielas un ūdens mīkstina izkārnījumus, padarot tos vieglāk izvadāmus.

Tomēr mēdz būt situācijas, kad cilvēkam tualetē nākas pavadīt neparasti daudz laika. Pastāvīgas grūtības vai diskomforts izkārnījumu izvadīšanas laikā var būt saistītas ar kuņģa un zarnu trakta problēmu, piemēram, kairinātu zarnu sindromu vai Krona slimību, kas ir hroniska un bieži progresējoša slimība, kas var skart jebkuru gremošanas trakta daļu.

Uradamo skaidro, ka nepieciešamība ilgstoši sēdēt tualetē vai nepārejošs aizcietējums var būt arī vēža pazīme. “Ja izaugums resnās zarnas iekšienē kļūst pietiekami liels, tas var bloķēt izkārnījumu plūsmu, kas var izraisīt aizcietējumus un asiņošanu,” viņš norāda.

Amerikas Vēža biedrība nesen ziņoja, ka kopš pagājušā gadsimta 90. gadu vidus ir palielinājies kolorektālā vēža gadījumu skaits starp cilvēkiem, kas jaunāki par 55 gadiem. Organizācija lēš, ka šogad būs 106 590 jauni resnās zarnas vēža un 46 220 jauni taisnās zarnas vēža gadījumi.

Uradomo novērojis, ka arvien vairāk jaunu cilvēku vēršas pie viņa ar jautājumiem par hemoroīdiem un aizcietējumiem, un vēlāk viņiem tiek diagnosticēts taisnās zarnas vēzis.

Speciālisti aicina vērsties pie ārsta savlaicīgi, ja ir aizcietējuma pazīmes vai katrs tualetes apmeklējums izvēršas par ilgstošu sēdēšanu. Atkarībā no simptomu smaguma ģimenes ārsts var nosūtīt pie gastroenterologa vai kolorektālā ķirurga, lai veiktu padziļinātu izmeklēšanu.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

“McDonald’s” ēstuvēs ASV fiksēts baktērijas E. coli uzliesmojums. Viens cilvēks miris

Apkures sezona sākusies – kā pasargāt acis no sausā gaisa ietekmes?

Ārste: Insulta sekas nav jāuztver kā bezcerīgas, ar tām ir jācīnās

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk