ASV izlūkdienesti uzskata, ka aiz uzbrukuma Nord Stream cauruļvadiem varētu stāvēt “proukrainisks grupējums”. Izmeklētāji atrada laivu ar sprāgstvielām

ASV izlūkdienesti uzskata, ka aiz uzbrukuma Nord Stream gāzes cauruļvadiem varētu stāvēt kāds “proukrainisks grupējums”, 7. martā, atsaucoties uz avotiem, ziņoja ASV laikraksts The New York Times. Izlūkdienestu rīcībā nav pierādījumu, ka Ukrainas augstākā vadība būtu iesaistīta sprādzienos, norādīja avoti. Pēc viņu teiktā, joprojām pastāv iespēja, ka uzbrukumus neoficiāli varētu būt veikuši “pilnvarotie”, kas netieši saistīti ar Kijevas varas iestādēm.

Saskaņā ar izlūkdienestu datiem grupā bija Krievijas prezidenta Vladimira Putina oponenti, kuriem bija Krievijas vai Ukrainas pilsonība. ASV un Lielbritānijas pilsoņi, saskaņā ar izlūkdienestu sniegto informāciju, nebija iesaistīti, raksta laikraksts. Grupas dalībnieku vārdi nav zināmi. NYT norāda, ka sprāgstvielas uz cauruļvadiem varēja uzlikt pieredzējuši ūdenslīdēji, kuri, iespējams, nav strādājuši militārajos vai izlūkdienestos, bet, iespējams, agrāk bijuši “specializēti apmācīti valdības aģentūrās”.

Anonīmās ASV amatpersonas norādīja, ka tās nav atradušas pierādījumus tam, ka sabotāžā būtu iesaistīta Krievijas puse. Šāda versija, kā arī “proukrainiski noskaņota grupējuma” līdzdalība parādījās drīz pēc sprādzieniem.

Arī Vācijas plašsaziņas līdzekļu avoti – laikraksts “Die Zeit” un televīzijas kanāli ARD un SWR – norādīja, ka “pēdas ved uz Ukrainu”. Jau 2022. gada rudenī, neilgi pēc gāzesvadu spridzināšanas, Die Zeit norādīja, ka “kāds Rietumu izlūkdienests” informēja savus Eiropas partnerus, ka sabotāžā varētu būt iesaistīti Ukrainas specdienesti. Vēlāk parādījās papildu izlūkdati, kas liecināja, ka atbildīgs varētu būt “proukrainisks grupējums”, norādīja laikraksts.

Izmeklētāji ir identificējuši kuģi, kas izmantots, lai sabotētu Nord Streams, apgalvo Vācijas plašsaziņas līdzekļi, atsaucoties uz avotiem dažādās valstīs. Kuģi bija iznomājis uzņēmums no Polijas, kas pieder diviem ukraiņiem. Izmeklētāji ir noskaidrojuši, ka kuģis 2022. gada 6. septembrī no Rostokas, Vācijā, izbrauca jūrā un pēc tam tika pamanīts pie Dānijas salas Kristiansø, kas atrodas sprādzienu vietā. Pēc tam laiva tika atdota tās īpašniekam; izmeklētāji kajītē atrada sprāgstvielu pēdas.

Saskaņā ar izmeklētāju sniegto informāciju sabotāžā bija iesaistītas sešas personas: pieci vīrieši un viena sieviete. Grupā bija kapteinis, divi ūdenslīdēji, divi palīgi un ārsts. Laikraksts Die Zeit raksta, ka dalībnieku tautības nav skaidras, jo viņi izmantoja viltotus dokumentus, piemēram, lai izīrētu laivu.

Nav skaidrs, kas deva rīkojumu veikt sabotāžu. Rietumu izlūkdienesti uzskata, ka izmeklēšanu varētu būt maldinājuši pierādījumi, kas norāda uz Ukrainu kā vainīgo, taču nav pierādījumu, kas to apstiprinātu. Washington Post avoti apgalvo, ka Rietumu izlūkdienestu rīcībā ir pierādījumi par iespējamo Krievijas līdzdalību Nord Stream sabotāžā, taču ASV un Eiropas izlūkdienesti nav pārtvēruši nevienu Krievijas vai Ukrainas amatpersonu saziņu, kas viennozīmīgi pierādītu to līdzdalību gāzesvada spridzināšanā.

Atjaunināts. Lielbritānijas laikraksts The Times raksta, ka aiz sprādzieniem, iespējams, stāv “privāts uzņēmums no Ukrainas”. Saskaņā ar laikraksta avotiem iespējamā sabotāžas sponsora – ukraiņa, kas nav saistīts ar Zelenska valdību – vārds izlūkdienestu aprindās cirkulē jau vairākus mēnešus, bet nav atklāts. Rietumu izlūkdienesti esot zinājuši par ukraiņu pēdas nospiedēju jau nedēļu pēc sprādzieniem, taču neatklāja iespējamo organizatoru, lai nesabojātu Ukrainas attiecības ar Vāciju.

Ukrainas prezidenta kanceleja noliedza, ka “Nord Stream” sabotāžā būtu iesaistītas “proukraiņu grupas”. Ar šādu paziņojumu nāca klajā Ukrainas prezidenta biroja vadītāja padomnieks Mihails Podoļjaks. “Lai gan man patīk vākt interesantas sazvērestības teorijas par Ukrainas valdību, man jāatzīmē: Ukrainai nav nekāda sakara ar neveiksmi Baltijas jūrā un nav nekādas informācijas par “proukraiņu diversiju grupām”,” sacīja Podoļjaks. Ukrainas aizsardzības ministrs Oleksijs Rezņikovs komentēja mediju publikāciju datus, sakot: “Tās nav mūsu aktivitātes”.

Kremlis nosauca Rietumu publikācijas par gāzesvadu spridzināšanas gadījumiem par “koordinētiem mediju uzbrukumiem”. Krievijas prezidenta preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs pauda neizpratni par to, kā publikācijās minētās ASV amatpersonas bez izmeklēšanas varēja izteikt pieņēmumus par sprādzieniem Nord Stream.

Avots: MEDUZA

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Serbijā saistībā ar dzelzceļa stacijas nojumes iebrukšanu aizturēti 11 cilvēki

Krievija uz Ukrainu pirmo reizi izšāvusi starpkontinentālo ballistisko raķeti

Austrālijas valdība vēlas aizliegt bērniem izmantot sociālos tīklus

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk