Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem tiek atcelta norma, kas noteica, ka saimnieciskās darbības veicējiem ir jāveic iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) avansa maksājumi par attiecīgo gadu.
Iepriekš šos Finanšu ministrijas (FM) virzītos grozījumus atbalstīja arī valdība un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija.
Lai dotu iespēju saimnieciskās darbības veicējiem, kas ir IIN maksātāji, pilnībā atjaunot Covid-19 infekcijas laikā sašaurināto saimniecisko darbību, maksimāli efektīvi izmantot to rīcībā esošos finanšu resursus, ieguldot tos saimnieciskajā darbībā, kā arī vienādotu nodokļu maksāšanas režīmu ar uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājiem, kuriem nav jāveic nodokļa avansa maksājumi, likumā noteikts, ka saimnieciskās darbības veicējiem, kuri ir IIN maksātāji, turpmāk nebūs jāveic IIN avansa maksājumi.
Vienlaikus, maksājot IIN tikai pēc gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas vienā summā, pastāv iespēja, ka nodokļa maksātājam būs grūti samaksāt šo IIN maksājumu, jo taksācijas gada laikā gūtos ienākumus nodokļa maksātājs var būt jau iztērējis un viņa rīcībā nebūs pietiekamu līdzekļu IIN samaksai.
Tādējādi, ja IIN maksātājs tomēr uzskatīs par lietderīgu veikt IIN maksājumus no saimnieciskās darbības jau taksācijas gada laikā, tas varēs veikt maksājumus vienotajā nodokļu kontā. Ja nodokļa maksātājs jau taksācijas gada laikā būs veicis IIN maksājumus vienotajā nodokļu kontā, šie maksājumi vienotajā nodokļu kontā parādīsies kā nodokļa pārmaksas, ja vien netiks novirzīti citu nodokļu maksājumu segšanai.
Attiecīgi, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par taksācijas gadu ar aprēķināto IIN, iepriekš vienotajā kontā veiktās nodokļa iemaksas tiks attiecinātas aprēķinātā IIN segšanai, tādējādi būs jāveic mazāka nodokļa summas iemaksa vienotajā nodokļu kontā, nekā aprēķināts deklarācijā. Ja taksācijas gada laikā veiktā iemaksa vienotajā nodokļu kontā būs lielāka nekā aprēķināta piemaksājamā summa gada ienākumu deklarācijā, papildus maksājums nebūs jāveic.
Likumā ietvertās normas piemēros no 2023.gada 1.janvāra.
Attiecīgi, ja nodokļa maksātājs būs veicis IIN avansa maksājumu, kura maksāšanas termiņš ir ne vēlāk kā līdz 23.martam, tas parādīsies vienotajā nodokļu kontā kā IIN pārmaksa, ja vien netiks novirzīts citu nodokļu maksājumu segšanai. Savukārt, ja šāds maksājums nebūs veikts, par šo maksājumu netiks aprēķināta nokavējuma nauda.
Vienlaikus, ņemot vērā, ka likuma izmaiņas stāsies spēkā pēc tam, kad jau būs iestājies iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa aprēķina par 2023.gada pirmo ceturksni maksājuma termiņš un Valsts ieņēmumu dienestam (VID) ir nepieciešams laiks veikt izmaiņas informācijas sistēmās, nodokļu maksātājiem periodā līdz izmaiņu ieviešanai var izveidoties nodokļa parāds, tostarp nokavējuma nauda.
VID atcels nodokļa avansa aprēķinus pēc izmaiņu veikšanas VID informācijas sistēmās un vienlaikus nodokļu maksātājiem neuzrādīsies nodokļa parāds, tostarp nokavējuma nauda. Nodokļu maksātājiem, kuri būs veikuši nodokļa iemaksas un vēlēsies saņemt šīs veiktās iemaksas, VID jāiesniedz iesniegums par nodokļa pārmaksas atmaksu, norādot bankas konta numuru.
Grozījumi likumā stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.
Kā ziņots, Budžeta komisijas sēdē Saeimas Juridiskais birojā norādīja, ka šie grozījumi likumā neliecina par labu likumdošanas praksi, jo Saeima grozījumus var pieņemt tikai šodien – dienā, kad jāveic pirmais avansa maksājums. Juridiskajā birojā uzsvēra, ka šī problēma bija zināma un no tiesību politikas viedokļa bija savlaicīgi risināma.
VID ģenerāldirektores vietniece Dace Pelēkā skaidroja, tā kā šogad pirmais IIN avansa maksājums būtu bijis jāveic līdz šodienai un daļa saimnieciskās darbības veicēju to, iespējams, ir jau samaksājuši, to var atstāt kā nodokļa pārmaksu, un tas automātiski tiks izmantots nākamo nodokļu maksājumu segšanai.
Ja tomēr būs vēlme to saņemt atpakaļ, tad, pēc likuma grozījumu spēkā stāšanās, VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā būs jāiesniedz iesniegums brīvā formā.
Pelēkā uzsvēra, ka tā būs katra nodokļa maksātāja personiska izvēle – izmantot veikto avansa maksājumu turpmākiem nodokļu maksājumiem, vai arī saņemt atpakaļ veikto avansa maksājumu.
Savukārt tiem saimnieciskās darbības veicējiem, kuri avansa maksājumu vēl nav veikuši, maksājums par 2023.gadu nav jāveic un, pēc izmaiņām VID informācijas sistēmās, tiks nodrošināts, ka nodokļa parāds un nokavējuma nauda neveidosies, skaidroja VID pārstāvji.
Jau vēstīts, ka šodien pieņemtos grozījumus sagatavoja FM, kurā aģentūrai LETA skaidroja, ka iepriekš, 2021. un 2022.gadā, šī prasība bija atcelta uz laiku kā viens no nodokļu atbalsta pasākumiem Covid-19 krīzes laikā, taču pašlaik ir paredzēts no tās atteikties pavisam.
Tāpat ziņots, ka koalīcijas partijas vienojās atcelt iedzīvotāju IIN avansa maksājumu pašnodarbinātajiem.