Lai karstā laikā pazeminātu ķermeņa temperatūru, mēs parasti labprātāk izdzeram aukstu dzērienu, piemēram, ledus limonādi vai saldējuma piena kokteili. Karstumā tīša karstas tējas dzeršana, iespējams, nevienam neiepriecina, bet velti – galu galā neviena limonāde ar to efektivitātes ziņā nav salīdzināma. Jā, jā, jūs dzirdējāt pareizi.
Cilvēki siltajās zemēs jau sen ievērojuši, ka tēja karstumā palīdz atsvaidzināt daudz labāk nekā jebkurš bezalkoholiskais dzēriens.
Kāpēc karstā laikā vajadzētu dzert karstu tēju
Neviens tevi nespiež dzert to, ko tu nevēlies. Un, ja uzskatāt, ka karstumā dzert tēju nav tā labākā ideja, bet krūze kvasa vai kolas glāze šķiet daudz labāks risinājums, tad nav nekā slikta. Tomēr daudzās pasaules valstīs valda uzskats, ka karstā tēja karstumā ir labākais veids, kā atvēsināties. Šķiet, ka šis apgalvojums izklausās paradoksāli, tāpat kā spēja sildīt māju ar aukstu ūdeni, taču tā patiešām ir taisnība.
Sākumā karsta tēja paaugstinās ķermeņa temperatūru, bet svīšana to pazeminās vēl vairāk. Dzēriens palīdzēs jums atvēsināties karstā dienā, taču tas var pievienot mazliet nepatīkamu smaku. Acīmredzot šī “blakusparādība” dažiem ir labs iemesls nedzert tēju karstumā.
Taču, ņemot vērā, ka pēdējā laikā aprīļa vidus un maija temperatūras rekordi ir saasinājušies un jau liek piedzīvot visu karstuma “šarmu”, ļoti iespējams, ka karstā tēja karstajā laikā lielākai daļai cilvēku nešķitīs nekas neparasts. . Īpaši vasarā. Protams, mēs visi biežāk iegādāsimies bezalkoholiskos dzērienus, cerot pārdzīvot tik karstu periodu, taču noteikti neatstāsim novārtā veidu, kā atvēsināties un uzlaboties.
Ko zinātne saka par karstu tēju karstumā
Speciālisti interesējušies, vai karstumā ir iespējams dzert karstu tēju un cik tā ir iedarbīga kā atvēsinošs dzēriens, kā arī mēģināja procesu izskaidrot zinātniski.
Viss ir izskaidrojams ar mūsu ķermeņa iekšējo termoregulācijas sistēmu. Novērojumi ir atklājuši, ka mūsu ķermenis cenšas uzturēt optimālu temperatūru – ne augstāku un ne zemāku par normālu. Ja kļūst karsts un ķermenis uzsilst, sāk darboties sviedru dziedzeri. Uz ādas virsmas izdalītie sviedri iztvaiko, vienlaikus atdzesējot ķermeni. Parasti pēc karstas tējas tas tevi uzmet drudzī – tas nozīmē, ka tu paātrina svīšanas procesu. Ķermenis to sāks ražot vairāk nekā parasti, un tas, iztvaikojot, attiecīgi pazemina ķermeņa temperatūru.
Šis mehānisms patiešām darbojas, taču ir svarīga nianse. Karsta tēja karstumā palīdz tikai tad, ja sviedri var iztvaikot vidē. Karstā un mitrā laikā no ādas iztvaikos mazāk sviedru, jo gaisā jau ir daudz mitruma. Un kāpēc karstumā dzert karstu tēju, ja tas nenāks par labu?
Vēl viena nianse, kas izskaidro, kāpēc tie, kas karstumā dzer tēju, var nesaņemt vēlamo efektu, ir tas, ka, pārmērīgi svīstot, sviedru pilieni nokritīs zemē vai iesūksies drēbēs, nevis paliks uz ķermeņa. Šī iemesla dēļ tēja karstā laikā kā dzesēšanas līdzeklis būs bezjēdzīga.
Saprotot, kāpēc karstumā dzerot tēju, zinātnieki pat veica pētījumu un parādīja svarīgu lietu: neskatoties uz to, ka, dzerot karstu tēju, paaugstinās ķermeņa temperatūra, tajā pašā laikā izdalīto sviedru iztvaikošana to vēl nedaudz samazina. Iespējams, tēja pat var atdzesēt jūsu ķermeni līdz zem 36,6°C.
4 komentāru