Augstāko ūdens līmeni upēs prognozē janvāra sākumā

author
1 minute, 54 seconds Read

Tuvākajās dienās paaugstināsies ūdens līmenis upēs, un janvāra sākumā gaidāma plašāka palieņu un citu zemāko vietu applūšana, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC).

Kurzemes upēs augstākais ūdens līmenis gaidāms janvāra pirmajās dienās, bet vietām Vidzemē un Latgalē – laikā ap 10.janvāri. Sagaidāms, ka vairākos upju posmos ies ledus un iespējama ledus sablīvējumu veidošanās.

Pagājušās nedēļas beigās un šīs nedēļas pirmajā pusē ūdens līmenis upēs galvenokārt pazeminājās, patlaban atsākas tā paaugstināšanās.

Tērvetes upē, kas Ziemassvētkos izgāja no krastiem, ūdens līmenis kopš nedēļas sākuma pazeminājies par vairāk nekā pusmetru.

LVĢMC norāda, ka jau otro gadu pēc kārtas decembrī tiek izsludināti brīdinājumi par palu izraisītiem plūdu draudiem un ka klimata pārmaiņu ietekmē mainīgi un sezonai netipiski laikapstākļi ir novērojami biežāk.

Lai iedzīvotāji, uzņēmēji, pašvaldības un glābšanas dienesti labāk varētu sagatavoties iespējamajiem hidrometeoroloģiskajiem apdraudējumiem, tai skaitā plūdiem, tiek veidota uz ietekmi vērsta bīstamo hidrometeoroloģisko apstākļu agrīnās brīdināšanas sistēma.

LVĢMC ieviesis jaunus hidroloģisko brīdinājumu kritērijus, tos definējot visām novērojumu stacijām. Kritēriju definēšanai veikta gan vēsturisko datu analīze, aprēķinot ūdens līmeņus ar dažādu atkārtošanās biežumu, gan to salīdzināšana ar informāciju par plūdu izraisīto ietekmi, kas saņemta no pašvaldībām.

Saglabāti trīs pakāpju brīdinājumi – dzeltens, kas nozīmē pasliktinātus hidrometeoroloģiskus apstākļus, oranžs, kas vēsta par bīstamiem hidrometeoroloģiskiem apstākļiem, un sarkans, kas norāda uz ļoti bīstamiem hidrometeoroloģiskiem apstākļiem.

Informāciju par oranžās un sarkanās pakāpes brīdinājumiem LVĢMC turpmāk sūtīs arī pašvaldībām.

Līdzīgas ziņas

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

%d bloggers like this:

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: