Otrdien Daugavpils iedzīvotāji saņēma decembra apkures rēķinus. Tajās norādītās summas izraisīja sašutuma vilni lielākajā daļā pilsētnieku. Daugavpils siltumtīklu izpilddirektore Oļesja Duškeviča pastāstīja, kāpēc tā notika un kas jādara, lai nākamajā apkures sezonā tas neatkārtotos.
Daugavpils varēja palikt bez gāzes
Saistībā ar karu Ukrainā Daugavpils vasarā saskārās ar dabasgāzes piegādātāju trūkuma problēmu. Pašvaldības rīkotajās iepirkuma procedūrās netika saņemts neviens piedāvājums, un tobrīd jautājums nebija par dabasgāzes izmaksām, bet gan par to, vai tā vispār būs pieejama.
Latenergo piekrita mums iziet pretī: piedāvāja fiksētu cenu un deva mums iespēju samaksāt par gāzi, kad to saņemsim. Citi piegādātāji parasti pieprasa avansa maksājumu. Līgums tika noslēgts rudenī, un tarifs tika noteikts līdz apkures sezonas beigām. Tas bija jādara, lai nodrošinātu iedzīvotājiem siltumu.
Tagad biržā cenas ir samazinājušās, taču nav pārliecības, ka, ja pirkums tiks veikts tagad, par šo cenu gāzi būs iespējams iegādāties arī Latvijā. Turklāt Teploseti ir saņēmis lielu rēķinu par decembri, un piegādātājs ir gatavs pagarināt mūsu maksājumu termiņus, kas nozīmē, ka mums nav jāmaksā mūsu klientiem, kuri nav savlaicīgi samaksājuši rēķinus.
Citās pašvaldībās tarifs ir augstāks nekā Daugavpilī.
Decembra rēķins, ko iedzīvotāji saņēma, bija lielāks nekā novembra rēķins. Iemesls ir tāds, ka novembrī vidējā temperatūra bija +2 grādi, bet decembrī – -3,7 grādi, un tas ir pietiekami, lai palielinātu iedzīvotāju siltuma patēriņu.
Iemesls tam ir arī tas, ka Daugavpilī starp lielajām Latvijas pilsētām ir vissliktākā situācija ar dzīvojamā fonda renovāciju un siltināšanu. Siltumtīkli var darīt visu iespējamo, lai tos modernizētu, bet, ja iedzīvotāji neatjaunos savas mājas, siltuma zudumi un rēķini būs lieli.
Jāpiebilst, ka Latvijā ir arī pašvaldības, kuru iedzīvotāji maksā daudz vairāk nekā Daugavpils iedzīvotāji. Mūsu pilsētā apstiprinātais siltumenerģijas tarifs ir 175,79 EUR, Rīgā – 183 EUR, Jūrmalā – 225 EUR, Rēzeknē – 216 EUR, Mārupē – 312 EUR un Ikšķelē – 324 EUR par megavatstundu.
Veidi, kā samazināt siltuma rēķinus
Patēriņa kultūra ir ļoti svarīga. Ejot garām dažām mājām, jūs redzat, ka ieejas durvis vai logi ir atvērti, un tad iedzīvotāji sūdzas par augstajiem rēķiniem. Ikvienam ir jāpārliecinās, ka māja nezaudē siltumu.
Saskaņā ar statistikas datiem mājokļiem, kas ir vismaz daļēji renovēti – nomainīti logi, durvis, nosiltināti bēniņi -, rēķini ir daudz zemāki nekā vidēji pilsētā. Savukārt pilnībā renovētās mājās rēķins ir vēl mazāks.
Piemēram, vidējais siltumenerģijas tarifs pilsētā decembrī bija 3,90 eiro par kvadrātmetru, bet vidējais siltumenerģijas tarifs daudzdzīvokļu mājā Nometņu ielā 66, kas ir pilnībā renovēta, bija 1,02 eiro. Gaismas ielā 7 – 1,25 EUR, bet Cietokšņa ielā 70 – 1,30 EUR. Tas liecina, ka iedzīvotājiem ir jāiegulda savās mājās un tās jāatjauno.
Neuzkrājiet parādus, maksājiet, ko varat.
Pagaidām ir grūti pateikt, cik aktīvi iedzīvotāji maksā par siltumu. Tikko ir saņemts otrais ziemas rēķins. Šie dati būs zināmi tuvāk februāra sākumam. Pamatojoties uz iepriekšējo gadu praksi, tie, kas maksāja iepriekš, visticamāk, maksās arī tagad, un parādnieku skaits nemainās.
Ja salīdzinām klientu parādus centralizētās siltumapgādes tīkliem, tad oktobrī un novembrī tie palielinājās par 80 tūkstošiem eiro, bet decembrī parāds ir par 130 tūkstošiem eiro lielāks. Tomēr jāatzīmē, ka arī iepriekšējos gados apkures sezonā parāds pieauga, bet vasarā iedzīvotāji to samazināja.
Lai gan centralizētās siltumapgādes tīkla klienti var atļauties apmaksāt rēķinus ārpus noteiktajiem termiņiem, es aicinu iedzīvotājus neatlikt un maksāt tik, cik viņi var atļauties. Pretējā gadījumā vasarā uzkrātais parāds būs ļoti liels.
Avots: Latvijas Reitingi