Lasīšanas Laiks:2 Minute(-s), 25 Sekunde(-s)

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionārā “Latvijas Infektoloģijas centrs” iedzīvotāji var veikt bezmaksas testus aknu veselības, C hepatīta un HIV pārbaudei, informēja slimnīca.

Latvijā C hepatīta un HIV infekcijas saslimstības rādītāji ir vieni no augstākajiem Eiropas Savienībā. Tādēļ vadošie RAKUS infektologi un hepatologi iesaka veikt testus un pārbaudīt inficēšanos ar C hepatītu, uzsverot, ka testu būtu nepieciešams veikt katram, kurš ne reizi dzīvē nav pārbaudīts uz C hepatītu, neatkarīgi no tā, vai cilvēks ir vai nav kādā riska grupā. Savukārt HIV tests būtu jāveic ikvienam seksuāli aktīvam cilvēkam reizi gadā.

Eiropas HIV un hepatītu testēšanas nedēļas laikā no šodienas līdz 24.novembrim RAKUS ārsti aicina bez maksas veikt C hepatīta un HIV testus. Vietu skaits bezmaksas testiem ir ierobežots, tāpēc ikviens, kas tos vēlas veikt, ir aicināts pieteikties pa tālruni 2833 9131 darbdienās no plkst.9 līdz plkst.15.

Testēšana tiks nodrošināta atbilstoši iepriekšējam pierakstam stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” Ambulatorajā daļā Linezera ielā 3, Rīgā, no plkst.9 līdz plkst.15, veicot aknu blīvuma mērīšanu (Fibroscan) un asins testēšanu uz C hepatītu (anti-HCV) un HIV infekciju.

Stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” Aknu slimību nodaļas vadītāja un Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas (LIHHASA) viceprezidente Ieva Tolmane skaidro, ka slimnīcas akcijas mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par skrīningu, aicinot testēties un pārbaudīties ikvienu vismaz reizi mūžā. Potenciāli jebkurš cilvēks, kurš nav testējies, var būt inficēts. Jāņem vērā, ka neatkarīgi no dzīvesveida C hepatīts var izplatīties, piemēram, veicot manikīru vai citas skaistumkopšanas procedūras, kā arī tetovēšanas salonos un seksuālo kontaktu ceļā.

“Diemžēl dažreiz inficēties var arī medicīnisku manipulāciju laikā. Kaut arī visās kosmētiskajās vai medicīnas procedūrās tiek uzlaboti standarti un aprūpes kvalitāte, nekas realitātē nav absolūts vai ideāls,” brīdina Tolmane.

Profesore uzsver, ka pret C hepatīta vīrusu nav vakcīnu, to grūti pamanīt, jo nekas nesāp, bet neārstēta C hepatīta izraisīta aknu ciroze jau ir neatgriezeniska problēma. Tomēr mūsdienās 95% gadījumu C hepatītu ir iespējams pilnībā izārstēt. Jau vairākus gadus pacientiem Latvijā ir pieejama efektīva terapija, kuru apmaksā valsts, taču ārstēt iespējams tikai tos pacientus, kuri zina savu diagnozi.

Savukārt HIV infekcijas galvenais pārneses ceļš Latvijā patlaban ir heteroseksuālie kontakti, un tas skar faktiski visu sabiedrību.

“Dati liecina, ka HIV pacienta sociālais portrets ir Latvijas iedzīvotājs neatkarīgi no vecuma, dzimuma un profesijas. Diemžēl joprojām valda stereotipi par to, kādiem cilvēkiem var būt HIV, un tiek apšaubīts, ka visiem būtu jāpārbauda sava veselība. Agrīna testēšana un diagnostika pašlaik ir vieni no svarīgākajiem jautājumiem HIV jomā Latvijā, lai pacienti ārstēšanu saņemtu laikus, saglabātu savu veselību un apstādinātu infekcijas izplatību,” skaidro stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” Ambulatoro pakalpojumu vadītāja, LIHHASA prezidente Inga Ažiņa.

Vēl uz C hepatītu un HIV infekciju var pārbaudīties, nododot asinis ka donoram – visi donori tiek testēti uz B un C hepatītu un HIV infekciju -, kā arī HIV profilakses punktos – anonīmi un bez maksas visā Latvijā.

Tāpat pārbaudīties var arī pie ģimenes ārsta un par maksu jebkurā laboratorijā, nododot anti-HCV un HIV testu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post Rīgā notiks karstā ūdens apgādes sistēmas pārbaudes
Next post Infektologs nākamo Covid-19 vilni prognozē pēc pāris mēnešiem