“Baltijas dzelzs lēdija” Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa uzvar vēlēšanās ar labāko rezultātu valsts vēsturē

Igaunijas valdošā Reformu partija guva pārliecinošu uzvaru 5. martā notikušajās parlamenta vēlēšanās, un tās priekšsēdētāja, premjerministre Kaja Kallasa savā vēlēšanu apgabalā uzstādīja rekordu, iegūstot lielāko balsu skaitu valsts vēsturē. Vēlētāji uzticējās Kallasai, pat ja Krievijas izvērstais karš Ukrainā ir skāris valsts ekonomiku smagāk nekā jebkurā citā ES dalībvalstī. Politiski Reformu partijas triumfs nozīmē turpināt iesākto kursu – pēc iespējas aktīvāk atbalstīt Ukrainu, ieņemt bezkompromisa nostāju pret Krievijas vadību un pēc iespējas ciešāk sadarboties ar ES un starptautiskajām iestādēm. Kallas ir šī kursa seja. Kara gadā viņai ir izdevies ne tikai vairot savu politisko svaru valsts iekšienē, bet arī kļūt par vienu no populārākajiem politiķiem Eiropā. Nākotnē Igaunijas premjerministre var kļūt par globālu spēlētāju, pat par NATO ģenerālsekretāri. “Meduza” stāsta par Kallasu.

Kallas mātes ģimene 40. gados tika izsūtīta uz Sibīriju, bet viņas tēvs ir viens no ietekmīgākajiem valsts politiķiem.
Kaya Callas (tagad 45 gadus vecā) ir tipiska Ziemeļeiropas politiķe. Viņas koridori neizbiedē autobraucējus, viņa var brīvi pastaigāties pa ielu, doties skriet vai braukt ar velosipēdu. Viņa raksta tviterī, brīvi runā angliski, vajadzības gadījumā var spēlēt bungas vai dejot. Viņai patīk runāt par grāmatām, viņa spēlē pokeru un pat ir piedalījusies televīzijas šova “Kas? Kur? Kad?” igauņu versijā (vēl pirms tā pirmizrādes, 2014.-2015. gadā, raidījums vairs netiek rādīts).

Taču viņas ģimenes vēsture zināja traģiskas lappuses, kas saistītas ar padomju represijām. “Mammai bija seši mēneši, kad viņu kopā ar vecmāmiņu un vecvecmāmiņu lopu vagonos izsūtīja uz Sibīriju,” stāstīja Kalasa. Četrdesmito gadu beigās viņas tika iesaistītas masveida igauņu deportācijā pēc tam, kad valsti anektēja PSRS. Kartusu ģimeni (tāds bija mātes meitas uzvārds) izsūtīja par radniecību ar kādu nacionālās militārās vienības Omakaitse dalībnieku. Kallasa senči 10 gadus uzturējās Krasnojarskā un atgriezās Igaunijas PSR tikai 1959. gadā.

Pēc profesijas Kallas ir juriste (1999. gadā viņa Tartu Universitātē ieguva bakalaura grādu tiesību zinātnēs), specializējas konkurences aizsardzības jomā. Viņai bija strauja karjera, un 27 gadu vecumā viņa kļuva par partneri lielā advokātu birojā Luiga Mody Hääl Borenius and Tark & Co. “Es domāju: “Vai tas tiešām ir tas?” – stāsta Kallass. – Pārējie partneri bija sešdesmitgadnieki un visu dienu spēlēja golfu. Un es spēlēju kopā ar viņiem, bet es turpināju domāt: “Vai tiešām tā es pavadīšu visu atlikušo dzīvi?

Arī premjerministra tēvs Sīms Kallass ir labi pazīstams padomju laika politiķis. Viņš iestājās Padomju Savienības Komunistiskajā partijā un bija Padomju Savienības Krājbankas republikas nodaļas vadītājs (1979-1986). Pēc neatkarības atgūšanas viņš līdz 1995. gadam vadīja Igaunijas Banku un pēc tam pievērsās politikai, dibinot un vadot Reformu partiju. Kallass vecākais bija ārlietu un finanšu ministrs, bet no 2002. līdz 2003. gadam – premjerministrs. Pēc tam viņš pārgāja uz Eiropas mēroga institūcijām, no 2004. līdz 2014. gadam strādājot par Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieku. Kallass seniors nav aizgājis no Igaunijas politikas un pat kandidēja 5. marta vēlēšanās: savā vēlēšanu apgabalā viņš saņēma četras reizes mazāk balsu (7393) nekā viņa meita, taču tomēr sasniedza augstu (sesto vietu valstī) rezultātu.

Īsāk sakot, varētu šķist, ka Kallas politiskā karjera un pat viņas partejiskā piederība lielā mērā bija iepriekš nolemta. Taču viņa pati uzsver, ka tēva karjera viņu drīzāk atturēja:

“Kad es iestājos universitātē, es domāju, ka noteikti gribu būt pirmā tajā, ko daru. Un tāpēc es neiešu jomā, kur mans tēvs, māte vai brālis jau ir sevi apliecinājuši, lai mani ar viņiem nesalīdzinātu.

Politiķe saka, ka politika bija vienkārši loģisks nākamais solis pēc sasniegumiem jurisprudencē: “Kad esi jurists, tu redzi, ko likumos var uzlabot, tu sāc dot padomus.

Līdz 40 gadu vecumam Kallass bija paspējis tikt ievēlēts Eiropas Parlamentā un atgriezties, lai uzvarētu vēlēšanās savā valstī.
2010. gadā, 32 gadu vecumā, Kaja Kallasa pievienojās Reformu partijai un nākamajā gadā ieguva pietiekami daudz balsu, lai tiktu ievēlēta Igaunijas parlamentā (Riigikogu), kur viņa vadīja ekonomikas komiteju. Nākamās viņas karjerā bija Eiropas Parlamenta vēlēšanas, kas arī noritēja lieliski (21 504 balsis), un 2014. gadā Kallas devās strādāt uz Briseli. Šī pieredze un politiskie sakari būs atspēriena punkts turpmākajai karjerai starptautiskajā arēnā. Žurnāls Politico 2017. gada rudenī Kallasu nosauca par vienu no ietekmīgākajām sievietēm Briselē – kā digitalizācijas komitejas locekli. Tajā pašā laikā nevalstiskā organizācija VoteWatch viņu iekļāva savā 70 ietekmīgāko EP deputātu reitingā.

Vēl vienas vēlēšanas, kurās viņa uzvarēja – šoreiz partijas iekšējās vēlēšanās, kas notika 2018. gadā, – piespieda Callas atgriezties mājās. Nākamā gada parlamenta vēlēšanās viņa piedalījās kā Reformu partijas priekšsēdētāja un atkal uzvarēja, iegūstot 20 072 balsis. Prezidente Kersti Kaljulaida gaidīti izvirzīja uzvarētāju premjerministra amatam. Tomēr Kallasa nespēja vienoties ar kolēģiem, un aiz viņas muguras izveidojās cita koalīcija: tikai 45 deputāti no 101 atbalstīja viņas kandidatūru, bet 53 bija pret. Valdību vadīja Juri Ratas no Centra partijas, kurš tomēr 2021. gadā kopā ar visu kabinetu priekšlaicīgi atkāpās no amata korupcijas skandāla dēļ.

Tad prezidente (joprojām Kersti Kaljulaida) atkal ierosināja, lai Kallasa kļūtu par premjerministri un veidotu valdību, un šoreiz par viņu nobalsoja vairākums parlamentāriešu (70). Pirmā Kallas vadītā valdība darbu sāka 2021. gada 26. janvārī. Viņa kļuva par Igaunijas pirmo sievieti premjerministri, un viņas vadītā valdība uzstādīja rekordu sieviešu ministru skaita ziņā (7 no 14).

Kalasas premjerministra amats ieņēma sarežģītu laiku. Viņa ātri atjaunoja ekonomikas izaugsmi pēc covīda, bet kara gads pārtrauca šo tendenci.
Kallasa pārņēma valsts vadību pandēmijas krīzes laikā. Ierobežojumu maksimums bija pagājis, bet viņai bija jārisina skandāli saistībā ar skolu ātrās noteikšanas testu iepirkumu, jāatbalsta uzņēmējdarbība ar subsīdijām un jāievieš covid pases. Un tas izdevās diezgan labi. Igaunijas ekonomika 2021. gada beigās pieauga par 8 % (pēc drūmajiem -0,6 % 2020. gadā).

Tomēr, sākoties Krievijas pilnvērtīgam iebrukumam Ukrainā (kas sakrita ar Igaunijas Neatkarības dienu – vienu no svarīgākajiem valsts svētkiem ar brīvdienu un parādi), Igaunija izrādījās viena no Kijevas apņēmīgākajām un, kas ir svarīgi, dāsnākajām sabiedrotajām. Un Kallasa personīgajai nostājai bija ne mazāka nozīme. Šī valsts ir kļuvusi par Ukrainas lielāko līdzekļu devēju, ņemot vērā palīdzības attiecību pret tās IKP, un tā ir vienīgā valsts, kas piešķīrusi vairāk nekā 1 % no Ukrainas IKP.

“Katrs ierocis, ko esam piegādājuši Ukrainai, vājina mūsu pretinieku un stiprina mūsu pašu drošību,” skaidroja Kallass.

Ukraiņu bēgļu plūsma arī ir bijusi slogs ekonomikai, lai gan absolūtos skaitļos tā ir neliela – kopš kara sākuma Igaunijā ir ieradušies 122 554 bēgļi (55 792 no viņiem ir pametuši valsti, bet 66 762 ir palikuši). Igaunijas budžets nodrošina pagaidu izmitināšanu, pat viens no prāmjiem ir aprīkots, tiek maksāta vienreizēja īres kompensācija 1200 euro apmērā un pabalsti 200 euro mēnesī. Taču vēl pirms kara, 2021. gada rudenī, Krievijas gāzes cena piegādes traucējumu dēļ strauji pieauga, un inflācija paātrinājās, 2022. gadā sasniedzot 25 % (no 2023. gada 1. janvāra Igaunija ir pilnībā atteikusies no dabasgāzes no Krievijas).

Vienlaikus pieauga drošības izmaksas un bija nepieciešami papildu budžeta izdevumi – pagājušā gada beigās budžeta deficīts bija 1,2 % no IKP.

Šajā kontekstā notika arī iekšpolitisks konflikts, kas sašķēla valdošo koalīciju. Iemesls bija bērnu pabalsti, cēlonis – koalīcijas sabiedroto demaršs (Centra partija izšķirošajā balsojumā lauza vienošanās). 2022. gada jūnija sākumā Kallass ierosināja prezidentam (tas jau bija Alars Karis) atlaist visus septiņus Centra partiju pārstāvošos ministrus. Pēc tam Reformu partija vienojās par jaunu koalīciju ar sociāldemokrātiem un Tēvzemes partiju (ISAMAA). Lai panāktu atbilstību šai politiskajai konfigurācijai, Kallas vadītā valdība jūlijā atkāpās no amata – un prezidents nekavējoties uzaicināja viņu izveidot jaunu valdību.

Rezultātā Igaunijas ekonomika piedzīvoja recesiju, 2022. gadā kļuva par vienīgo ES valsti, kuras ekonomika saruka (par 1,3 %), un tai bija augstākais inflācijas līmenis ES (19,4 % gadā). Budžeta deficīts piespieda Igauniju aizņemties, un, neraugoties uz zemāko valsts parādu, ar ko Igaunija ļoti lepojās (15,8 % no IKP), aizdevums izmaksāja diezgan dārgi (4 % uz 10 gadiem). Salīdzinājumam – Latvija, kuras valsts parāds bija 40%, aizņēmās par 3,5% uz pieciem gadiem.

Kāpēc Kallasu Igaunijā mīl: pieaugošā starptautiskā ietekme un konsekventā opozīcija Kremlim
Kallasa vadībā Igaunija ir sākusi ieņemt svarīgāku lomu starptautiskajā arēnā nekā iepriekš, un tas ir kļuvis par vienu no lielākajiem premjerministra popularitātes faktoriem iekšzemē. Par viņu daudz raksta un runā kā par politiķi ar stingru nostāju, un viņu dēvē par Eiropas “dzelzs lēdiju”, jo viņa atsakās no kompromisiem ar Vladimiru Putinu.

Avots laikrakstam “The New York Times” norādīja, ka Kallass nākotnē varētu kandidēt uz NATO ģenerālsekretāra amatu no Eiropas. Viņa “brīvi runā angliski un ir aktīva sociālajos medijos, tāpēc viņu plaši citē starptautiskajos plašsaziņas līdzekļos un tai tiek piedēvēta Igaunijas ietekmes palielināšana Eiropas Savienībā un visā pasaulē,” raksta The Washington Post.

“Kallasa ir stāstījusi Rietumeiropai par to, kas mums Igaunijā rūp, par mūsu vēsturi un mūsu bailēm. Tas ir svarīgi, jo Rietumu pasaule joprojām nepietiekami novērtē šīs problēmas un nezina, ar ko dzīvo Baltijas valstis un Austrumeiropa,” Meduza sacīja Igaunijas izdevuma Äripäev žurnālists un populārais radio vadītājs Neeme Korvs.

“Kad neviens par tevi nezina, neviens nepamanīs, ja kādu dienu tu pazudīsi,” teica Kallas, iespējams, atsaucoties uz padomju varas pārņemšanas vēsturi, kad oficiālie sabiedrotie Igaunijā neatnāca palīgā. – Tāpēc mēs cenšamies kļūt redzami.

Igaunija ir maza valsts (1,3 miljoni iedzīvotāju), un tas ir jāpatur prātā, analizējot tās ārpolitiku. “Kad Igaunijā tiekos ar jaunu vēstnieku vai dodos vizītē uz citām valstīm, es lūdzu, lai atsaucē tiktu sagatavots valsts iedzīvotāju skaits. Lai es varētu salīdzināt, cik daudz mazāki esam mēs. Tāpēc ir īpaši svarīgi, ka ar mums runā kā ar līdzvērtīgiem, lai gan iedzīvotāju skaita ziņā esam kā Parīzes priekšpilsētas,” skaidroja Kallass.

Pēc Korvas domām, “pēc popularitātes ārzemēs, pēc ārpolitikai pievērstās uzmanības Kallas var salīdzināt pat ar Lennartu Meri.

Tā kā Kallā pēc uzvaras 2019. gada vēlēšanās neizdevās izveidot koalīciju, sanāca tā, ka viņa un Reformu partija savus kampaņas solījumus deva divus gadus pirms reālas varas iegūšanas. Taču vairāki no tiem jau ir izpildīti. Piemēram, tika radikāli atrisināta ieilgusī problēma ar pāreju uz igauņu valodas apguvi – no 2024. gada Igaunijā nebūs pirmo klašu krievu valodā (kas noteikti nepatīk krievvalodīgajiem iedzīvotājiem – par to sīkāk tālāk).

Korvs atgādina, ka Kallasam bija kvēla pandēmija un sarežģīti koalīcijas partneri, kas noveda pie viņas sabrukuma un pārmaiņām: “Kallasam nebija pietiekamas pieredzes, lai risinātu tik sarežģītus uzdevumus. Taču, to pārdzīvojusi, viņa iedzīvotāju acīs kļuva par nobriedušu politiķi – tas viņai pievienoja vēl vairāk balsu.

Kāpēc Igaunijā Kallasa ir nepatīkama: aizdomas par korupciju no viņas tuvinieku puses un krievvalodīgo iedzīvotāju neapmierinātība.
Līdz šim Callasai ir izdevies izvairīties no korupcijas skandāliem, kas saistīti ar viņas pašas politisko darbību. Taču viņai tuvi cilvēki ne reizi vien ir bijuši šādu aizdomu objekts. Un viņas pašas tēva politiskā biogrāfija ir īpaši bagāta ar tām. Sīms Kallass tika tiesāts 1998.-2000. gadā, bet galu galā tika attaisnots saistībā ar Ziemeļigaunijas bankas afēru. Šī lieta attiecās uz notikumiem jau 1993. gadā, kad Kallas vecākais vadīja Igaunijas Banku. Toreiz 10 miljoni ASV dolāru (Igaunijā liela summa) ar Ziemeļigaunijas komercbankas (kas vēlāk bankrotēja) starpniecību tika pārskaitīti uz Šveices degvielas uzņēmuma Paradiso SRL kontiem un pēc tam pazuda. Kallasu vecāko kā banku regulatora vadītāju turēja aizdomās par pilnvaru pārsniegšanu un nepatiesas informācijas sniegšanu saistībā ar šo lietu.

Savukārt 2014. gada pavasarī pret Kallasa tēvu tika izvirzītas apsūdzības par to, ka viņš 1994.-1995. gadā izdevis 10 garantijas vēstules par kopējo summu aptuveni 1,3 miljardi kronu, kas nebija atspoguļotas Igaunijas Bankas gada bilancē. Apsūdzības līdz tiesai nenonāca, taču tiek uzskatīts, ka tās uz vairākiem gadiem aizkavēja Kallasa vecākā atgriešanos Igaunijas politikā un neļāva viņam ieņemt premjera krēslu.

Kallasa otrais vīrs (tagad bijušais vīrs) un dēla tēvs Taavi Veskimägi kopš 2014. gada vada Elering, vienu no lielākajiem valsts uzņēmumiem valstī, kam pieder elektroenerģijas un gāzes sadales tīkli. Pagājušajā gadā, kad Igaunija, tāpat kā citas Eiropas valstis, drudžaini meklēja veidus, kā aizstāt Krievijas gāzi, Elering nonāca asā konfliktā ar Igaunijas lielāko privāto enerģētikas koncernu Alexela par valsts pirmā sašķidrinātās dabasgāzes termināļa būvniecību. Un nesenā intervijā Alexela īpašnieks Heiti Hēls (Heiti Hääl) nosauca Veskimāgi par “cilvēku, kurš izlemj, kas ir labākais Igaunijas ekonomikai”, un asi ieteica Kallasam pievērsties jautājumam, kas ir izraisījis šo īpašo stāvokli.

Vēl viena politiska problēma, ko Kallass vēl nav atrisinājis, ir saistīta ar krievvalodīgo iedzīvotāju neapmierinātību ar premjerministru. Par to liecināja balsošanas rezultāti ziemeļaustrumu reģionā Ida-Virumaa, kur šo iedzīvotāju īpatsvars ir vislielākais (reģions ziemeļos un austrumos robežojas ar Krieviju; tā teritorijā atrodas Narvas pilsēta). Ida-Virumaa apgabalā visvairāk balsu ieguva bijušais deputāts Mihails Stalnuhins (kurš septembrī Igaunijas valdību nosauca par “fašistiem” par tanku pieminekļa nojaukšanu Narva-Joišuu) un Ivo Petersons, kurš neilgi pirms vēlēšanām apmeklēja Krievijas anektēto Donbasu un uzstājās Krievijas propagandistu Vladimira Solovjova kanālā. Par Stalnuhinu (kurš kandidēja kā neatkarīgs kandidāts) visā reģionā nobalsoja vairāk cilvēku nekā par visiem astoņiem valdošās Reformu partijas kandidātiem, kas kandidēja šajā vēlēšanu apgabalā, kopā.

Igaunijas vēlēšanu sistēmas īpatnību dēļ ne Stalnuhins, ne Petersons neiekļuva parlamentā, taču Ida-Virumaa problēmas atrisināšana noteikti būs viens no galvenajiem Kallas trešā kabineta izaicinājumiem.

No otras puses, radikāli politiķi – gan atklāti prokrieviski noskaņoti, gan eiroskeptiski noskaņoti igauņu nacionālisti – šoreiz ar savu retoriku ir atbaidījuši daļu vēlētāju. “Es domāju, ka Kallass galu galā ieguva daļu no protesta balsīm,” skaidro žurnālists Neme Korvs. – Daudzi Igaunijas iedzīvotāji atbalsta Eiropas vērtības un vēlas attīstīties kopā ar ES. Turklāt mēs mīlam un novērtējam savu armiju.

Kallass vēl pirms Krievijas agresijas 2022. gadā aicināja Rietumus piegādāt ieročus Ukrainai. Tagad viņa pārliecina partnerus neslēgt mieru ar Maskavu
Kaja Kallasa atšķirībā no daudziem citiem Eiropas politiķiem ieņēma bezkompromisa nostāju pret Krieviju pat pēc Krimas aneksijas. Un vēl pirms pilnvērtīgas iebrukuma sākšanās, 2022. gada janvārī, viņa ierosināja sākt ieroču piegādi Ukrainai. “Kad sākās karš, cilvēki sāka man teikt: “Jums bija taisnība, bet mēs bijām naivi, mums vajadzēja jūs uzklausīt jau no paša sākuma,” atceras Kallasa. – Bet tagad es atkal dzirdu, ka man toreiz bija taisnība, bet ne tagad, tagad viņi zina labāk.

Vienaldzība ir visu noziegumu māte, Kallass rakstīja The Economist slejā pēc tam, kad pasaule uzzināja par Krievijas armijas noziegumiem Irpinā un Bučā. Viņa brīdināja, ka šausmas Ukrainā vēl nav beigušās:

Es nāku no savas dzimtenes pieredzes. Igaunijai un daudzām citām valstīm miers pēc Otrā pasaules kara nozīmēja padomju okupācijas sākumu, kas prasīja cilvēku dzīvības. Tā atnesa jaunas ciešanas masu slepkavību, represiju, masveida deportāciju un citu noziegumu pret cilvēci veidā.

Piekrist Krievijas prasībām tagad ir bīstami, Kallass brīdina visus, kas ierosina sākt miera sarunas: “Pēc četriem gadiem viņi uzkrās spēku un atkārtos to pašu. Mēs to jau esam piedzīvojuši, piemēram, Minskas vienošanās.

 

 

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Serbijā saistībā ar dzelzceļa stacijas nojumes iebrukšanu aizturēti 11 cilvēki

Krievija uz Ukrainu pirmo reizi izšāvusi starpkontinentālo ballistisko raķeti

Austrālijas valdība vēlas aizliegt bērniem izmantot sociālos tīklus

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk