Lasīšanas Laiks:59 Sekunde(-s)

Deputāti cenšas samazināt risku zaudēt Satversmes tiesā.

Seima Budžeta, finanšu un nodokļu komisija šodien turpināja darbu pie revolucionāriem grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Grozījumu mērķis ir piespiest bankas un vienlaikus nebanku kredītdevējus samazināt kredītu procentu likmes. Tiesa, šodien. kā jau bija gaidāms, valdošo koalīciju pārstāvošie parlamentārieši sāka pamazām atteikties no ārkārtīgi radikāliem priekšlikumiem. Iemesls ir acīmredzams: viņi ņēma vērā premjera un Seima juristu aicinājumus, kuri ne velti baidījās, ka likumprojekta pieņemšana sākotnējā redakcijā noteikti radīs bankām zaudējumus Satversmes tiesā. Galu galā kategorisku prasību bankām samazināt hipotekāro kredītu procentu likmi par 50% tiesa var uzskatīt par nesamērīgu (nesamērīgu) un prettiesisku aizdevēja privātīpašuma ierobežojumu. Rezultātā šodien tika piedāvāts “kompromisa” grozījums, kas paredz ieviest bankai īpašu nodevu, kā sava veida alternatīvu piespiedu procentu likmes samazināšanai.

Nodeva būs 0,5% ceturksnī no kopējā izsniegto hipotekāro kredītu atlikuma attiecīgā ceturkšņa pirmajā dienā. Ja bankas labprātīgi samazinās hipotēkas likmi par 50%, tad nodoklis nebūs jāmaksā. Ja nē, tad banku samaksātais nodoklis nonāks hipotekāro kredītu saņēmēju kompensēšanai paaugstinātās kredīta likmes dēļ.

Iespēja izvēlēties – vai nu maksāt nodokli, vai samazināt procentus – būtiski samazinās parlamenta risku bankām zaudēt Satversmes tiesā.

Šī priekšlikuma autorība par maksu pieder Seima Budžeta un finanšu komitejas vadītājam Jānim Reiram.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post Tur nevar braukt: Rīgā tiek bloķēta Lačpleša iela
Next post Ziemas elpa: rīt Latvijā kļūs vēsāks