Daudzi pedagogi bērnu sodīšanu vērtē kritiski. Arvien vairāk vecāku vēlas mainīt savas attiecības ar bērnu un neievērot iepriekšējo paaudžu audzināšanas praksi. Autore un vecāku trenere Aida S. de Rodrigesa sniedz vecākiem noderīgus padomus, kā atrisināt konfliktus bez sodiem.
Saskaņā ar reprezentatīvas aptaujas datiem katrs sestais Vācijas iedzīvotājs uzskata, ka bērnu audzināšanā ir normāli izmantot spļāvienu kā sodu. Dažiem bērniem spļaušana var būt likumīgs bērna disciplinēšanas līdzeklis. Citi to nepārprotami uzskata par fiziskas vardarbības formu, kas sākotnēji šķiet daudz radikālāka nekā emocionālā vardarbība.
Bērnu sodīšana ir kaitīga psihei
Pat “nekaitīgi” soda veidi jau ir pietiekami, lai padarītu bērnus nelaimīgus, kā to apraksta autore Aida S. de Rodriges. Savā grāmatā “Es geht auch ohne Strafen! Kinder auf Augenhöhe begleiten”, viņa ne tikai apraksta soda iemeslus, bet arī parāda vecāku iespējas veidot attiecības ar bērnu, atsakoties no soda.
Koncentrējieties uz vajadzībām, nevis uz uzvedību. Dusmu un niknuma brīžos vecākiem nav viegli paskatīties ārpus situācijas un mēģināt atpazīt bērna patiesās vajadzības. Koncentrēšanās uz bērna vajadzībām, nevis uz viņa uzvedību, ir galvenais veids, kā atrisināt daudzus konfliktus. Izmēģiniet to, iespējams, tas palīdzēs jums pozitīvāk mainīt savu attieksmi un novērsties no soda, lai atrisinātu konfliktu.
Pārtrauciet konfliktu un aiziet kopā ar bērnu. Ja pamanāt, ka situācija starp jums un bērnu saasinās, atstājiet telpu kopā ar bērnu. Tas dos jums abiem iespēju nomierināties neitrālā vidē. Tā vietā, lai bērnam teiktu: “Ej tagad uz savu istabu!”, varat teikt: “Pastaigāsimies parkā un parunāsim par to, kas tikko notika.
Kopīgi meklējiet risinājumus. Konflikta brīdī ir grūti nomierināties un meklēt risinājumus. Taču pēc tam to ir vieglāk izdarīt. Var palīdzēt runāt par konfliktu un meklēt risinājumus. Atcerieties, ka bērni bieži vien nezina īstās stratēģijas, kā risināt savas problēmas. Viņi ir atkarīgi no jūsu kā vecāku palīdzības.