Vājpiena produkti, ja tos regulāri iekļauj ēdienkartē, var paaugstināt “sliktā” holesterīna līmeni un izraisīt dažādas anomālijas.
Diskusijas par zema tauku satura pārtikas produktu labvēlīgo ietekmi un kaitīgumu sākās pagājušā gadsimta beigās. Šajā laikā zinātnieki ir veikuši desmitiem eksperimentu, cenšoties noteikt “zelta vidusceļu”, kas liktu punktu uz i. Šķiet, ka šis laiks vēl nav pienācis, taču daudz kas ir kļuvis skaidrs.
Teorijai, ka vājpiena produkti, tostarp no piena gatavoti produkti, ir veselībai bīstami, ir pamats. Zinātnieki uzskata: ja vājpiena produkti kļūs par normu, ar laiku tas varētu izraisīt sliktā holesterīna līmeņa paaugstināšanos. Uztura speciāliste Olga Lušņikova uzskata: ja organismam regulāri trūks šīs vielas, tas sāks to ražot pats un lielākos daudzumos.
Sarunā ar žurnālistiem uztura speciāliste atgādina, ka tauki ir nepieciešami labākai pārtikas sagremošanai un taukos šķīstošo vitamīnu un hormonu ražošanai, kas ietekmē ādas, matu un nagu stāvokli. No tauku klātbūtnes ir atkarīga arī ēdiena garša. Ja to trūkst, patērētāji atteiksies pirkt šādus produktus.
Lai uzlabotu garšu, daži ražotāji izmanto kaitīgus aizstājējus: augu taukus, cieti un citas patērētājiem nedrošas sastāvdaļas.
Eksperts noraidīja sviestu ar zemu tauku saturu, bez kura daudzi cilvēki ar lieko svaru nevar iedomāties brokastis. Šāds produkts varētu saturēt transtaukskābes. Šāds sviests dažkārt satur hidrogenētus augu taukus, kas nav derīgi.
Turklāt, ja vājpiena sviestu lieto pastāvīgi, tas var izraisīt aterosklerozi, audzējus, iekaisuma un sirds un asinsvadu slimības. Trans-tauki ir bīstami aknām un aizkuņģa dziedzerim.
Pēc Lušņikovas teiktā, optimālais tauku saturs piena produktos ir šāds.
sviests (82,5 %);
biezpiens (5-9 %)
skābais krējums (15-20 %), kefīrs un piens (2,5 %).
Šie produkti būs patiešām veselīgi. Tajos ir daudz uzturvielu, kas ir ļoti svarīgas, lai saglabātu veselību, modrību un labu garastāvokli.