Lasīšanas Laiks:2 Minute(-s), 39 Sekunde(-s)

Kopš gripas epidēmijas sākuma pagājušā gada oktobrī no šīs slimības Latvijā miruši jau 16 cilvēki. Un ar gripu inficēto cilvēku skaits pieaug no nedēļas uz nedēļu. Cik maksā gripas ārstēšana un vai varat paļauties uz valsts palīdzību?

Gripas epidēmija Latvijā rit pilnā sparā un vēl nesamazinās. Kopš oktobra, kad sākās epidēmija, ir konstatēti vairāk nekā 1800 saslimšanas gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. Un salīdzinājumam – gandrīz trešā daļa no visiem gadījumiem – 577 pēdējā nedēļā vien.

Apmēram ceturtā daļa no visiem slimības gadījumiem ir laboratoriski apstiprināti, tas ir, ar testa palīdzību. Pārējos noskaidrojuši ģimenes ārsti.

Kopumā kopš oktobra sākuma slimnīcās ārstējušies 507 cilvēki ar gripu, bet ar šī vīrusa izraisītu pneimoniju – 92 cilvēki.

“Līdz šim Slimību profilakses un kontroles centrs ir saņēmis informāciju par 16 pacientiem, kuri miruši no gripas,” sacīja Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Āraja.

Slimību profilakses un kontroles centrs jaunos datus apkopos rīt. Šonedēļ var būt pat vairāk gadījumu nekā pagājušajā.

“No nedēļas uz nedēļu redzam, ka dati par saslimstību ar gripu pieaug. Dažkārt no nedēļas uz nedēļu gadījumu ir divreiz vairāk, reizēm pat trīsreiz vairāk,” stāstīja Ilze Arāja.

Arī ģimenes ārsti runā par to, ka pacientu ir vairāk. Piemēram, Ilonas Timčenko praksē starp visiem vīrusu infekciju pacientiem puse no viņiem ir ar gripu.

“Nu, katru dienu diezgan daudz cilvēku zvana un nāk ar vīrusu slimībām. Daudzi cilvēki kavē ārstēšanu. Bija brīvdienas, kā es saprotu, tāpēc. Gripa ir elpceļu slimība, kas ir diezgan bīstama. Gripa ir klīniski diagnosticēta. Tas ir, pamatojoties uz pacienta sūdzībām un viņa pārbaudi. Un ir arī testi – ir eksprestesti, ir antigēnu testi,” stāsta ģimenes ārste Ilona Timčenko.

Šādu testu izmaksas ir no 7 līdz 15 eiro. Šī nauda būs jāmaksā pašam pacientam – valsts par izmeklējumiem neapmaksā.

“Gan gripas ārstēšana, gan pārbaude jāveic pašā slimības sākumā. Lielākā daļa gripas cieš diezgan smagi. Tikai daži kārto testu. Testu izmanto tikai tad, ja tas patiešām ietekmē ārstēšanu. No šī vīrusa, tāpat kā no daudziem vīrusiem, ir īpašas zāles, kas iedarbojas tieši uz pašu vīrusu. Tas ir oseltamivirs. Tāpat gripas ārstēšanā lieto pretdrudža medikamentus, dažkārt arī antihistamīna līdzekļus,” dalās ģimenes ārste Ilona Timčenko.

Saskaņā ar Zāļu valsts aģentūras reģistru šobrīd Latvijā ir pieejami divu veidu medikamenti uz aktīvās vielas oseltamivira bāzes – Ebilfumin un Tamiflu. To izmaksas ir aptuveni 20 eiro par iepakojumu. Šos medikamentus valsts nekompensē – būs jāmaksā pilnā apmērā. Ja šai summai pieskaita izmeklēšanu un izmaksas par pretdrudža un antihistamīna līdzekļiem, var sanākt aptuveni 50 eiro. Nav lēts. Tomēr neārstēšana ir vēl dārgāka.

“Pirmais variants ir tāds, ka nekas nenotiks. Cilvēks tik un tā atveseļosies, tikai līdz tam būs garāks ceļš. Otrā iespēja ir iespējamās komplikācijas. Jāsaprot, vai cilvēkam ir antivielas – vai viņš ir vakcinēts. Vai viņam ir blakusslimības? Bieža jebkuras vīrusu infekcijas komplikācija ir bakteriālas infekcijas pievienošanās,” skaidroja Ilona Timčenko.

Veselības ministrija atzīmēja, ka nepieciešams papildu finansējums, lai valstij kompensētu gripas testus un medikamentus. Viņš nav. Un šķiet, ka tas nav gaidāms.

“No medicīnas pakalpojumiem, kuriem nepieciešams papildu finansējums no valsts budžeta, finansējums gripas diagnostikas vai ārstēšanas izmaksu kompensācijas pasākumiem šobrīd netiek pieprasīts,” sacīja Veselības ministrijas (VM) pārstāve Barbara Alite.

Tāpēc labāk neslimot. Slimību profilakses un kontroles centrs aicināja nedoties uz darbu elpceļu slimības pazīmju gadījumā un slimos bērnus nesūtīt uz skolu un bērnudārzu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Publicitates attels 2 scaled Previous post “Elektrum Drive” plāno šogad Baltijā nodrošināt vismaz 500 elektroauto uzlādes pieslēgvietu
Pusaudzu skaistumkaralienes TikTok konts ir blokets putites del Next post Pusaudžu skaistumkaralienes TikTok konts ir bloķēts pūtītes dēļ