Ēdienkartes kaķēniem – kā pareizi barot savu mīluli

Bond ir ilgi dzīvojošs kaķis

“Mans Siamiešu kaķis Bonds nodzīvoja 18 gadus. Pirmos 7 gadus es viņu baroju ar parasto lēto sauso barību. Bet kādu dienu kaķis paslēpās skapī un… viņš neiznāca ārā trīs dienas! Protams, es biju noraizējusies un aizvedu viņu uz veterināro klīniku, kur viņam konstatēja urīnceļu slimību un ierosināja….. viņu iemidzināt. “Jūs, protams, varētu ievietot “sistēmu”, bet diez vai tas palīdzēs – viņš nav izdzīvojis!”. – teica ārsts. Es kategoriski atteicos viņu iemidzināt. Mēnesi uz rokām pati viņu nesu uz pilieniem. Es atradu citu veterinārārstu, kurš man ieteica pāriet uz profesionālu sauso barību. Mans Bonds atdzima! Viņš atkal bija aktīvs, dzīvespriecīgs. Viņš ēda sauso barību un dažreiz ēdienu no galda – vārītu gaļu, biezpienu ….. Esmu pārliecināta, ka tieši kvalitatīva barība padarīja manu Bondu par ilgdzīvotāju kaķi. Tagad es atkal plānoju iegādāties kaķi – jau esmu sameklējusi šķirnes mazuli – un būšu jums ļoti pateicīga, ja palīdzēsiet man saprast: ar ko vislabāk barot mājdzīvnieku?”.

Mūsu konsultante Kristīne Drevinska, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes lektore, veterinārārste.

Galvenais ir līdzsvars!

  • Pirmais un galvenais jautājums ir: kas ir labāks – sausā barība vai barība “kā cilvēkiem”?
  • Būtiskas atšķirības barības veida izvēlē nav: tā var būt gan gatava barība, gan mājās gatavota barība. Tomēr mājās gatavotajai barībai ir jābūt speciāli pagatavotai. Mūsu galda barība nav piemērota kaķiem un suņiem. Jums būs jāsagatavo īpaši maisījumi, kuros jāiekļauj gaļa (liellopu, mājputnu, jēra, cūkgaļa), graudaugi (rīsi, griķi, auzu pārslas) un dārzeņi. Dažreiz dzīvniekiem var dot raudzētus piena produktus (biezpienu, kefīru), zivis un vārītas vai jēlas olas. Mājsaimniecībā ēdienam jābūt daudzveidīgam! Un noteikti tai jāpievieno vitamīni un minerālvielas, lai ēdiens būtu sabalansēts. Protams, tas ir daudz darbietilpīgāk nekā lolojumdzīvnieka barošana ar gatavu barību.
  • Kā orientēties milzīgajā barības piedāvājumu klāstā?
  • Labāk pirkt barību veterinārajās aptiekās un klīnikās: tā ir kvalitatīva, labi sabalansēta un tajā ir viss nepieciešamais, lai jūsu kaķis un suns būtu vesels.

Lielveikalos nopērkamajā barībā ir mazāk gaļas, un bieži vien tā sastāv tikai no “gaļas aizstājēja”. Šīs pārtikas kvalitāte ir zemāka, tāpēc es neiesaku to regulāri dot savam mājdzīvniekam. Tos vajadzētu dot tikai laiku pa laikam, ja, piemēram, jūsu parastā barība ir beigusies.

  • Vai mājās gatavotas barības pagatavošana suņiem un kaķiem atšķiras?
  • Jā, ir. Kaķis ir gaļēdājs, tāpēc tam nepieciešams vairāk gaļas nekā sunim.

Mājas apstākļos gatavota barība kaķim: 1 vai 2 daļas gaļas + 1 daļa dārzeņu vai graudaugu.

Pašgatavota suņu barība: 1 daļa gaļas + 1 daļa graudaugu + 1 daļa dārzeņu.

Vēlams, lai viss būtu vārīts, bet dažus dārzeņus var dot jēlus, ja dzīvniekam nav kuņģa un zarnu trakta traucējumu. Nekad necep un nelieto garšvielas. Protams, kūpināta gaļa un saldumi ir stingri aizliegti.

  • Daudzi cilvēki savus kaķus baro ar zivīm un pienu vecmodīgā veidā. Vai tas ir pareizi?
  • Piens ir piemērots tikai kaķēniem. Zivis ir kaķu olbaltumvielu avots, bet labāk ir gaļa. Zivis var dot laiku pa laikam, un tikai vārītas un atdalītas no kauliem.

Ja jūs barojat kaķi ar gatavu barību, dodiet priekšroku konserviem. Atšķirībā no sausās barības tās satur mazāk ogļhidrātu, kurus kaķa organisms slikti sagremo. Barojot kaķi tikai ar sauso barību, var rasties aptaukošanās un diabēts.

  • Vai āra un istabas kaķiem jābaro ar vienu un to pašu barību?
  • Visiem dzīvniekiem ir vienāds ieguvums no kvalitatīvas mājās gatavotas barības vai profesionālas barības. Tomēr ir saprotams, ka ielas kaķu barošana “pēc visiem noteikumiem” ir ļoti dārga un diez vai kāds to darīs. Labi, ka kāds vispār tos baro…..

Svarīgi!

  1. Nekad nebarojiet suņus un kaķus ar desām, desiņām, piena produktiem un saldumiem – šie produkti izraisa smagas dzīvnieku slimības.
  2. Ja dzīvnieks cieš no pārtikas alerģijām, nieru un aknu mazspējas, urīnakmeņu un citām slimībām, tam ir nepieciešams uzturs, ko var izvēlēties tikai veterinārārsts.
  3. Arī vecu, novājinātu, grūsnu un laktējošu suņu un kaķu barošanai nepieciešama veterinārārsta veikta korekcija.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Rīgas Zoodārzā atklāts Vides un izglītības centrs “Zinarium”

Mājdzīvnieku higiēna: vai kaķis ir jāmazgā?

Jau rīt: Latvijas kaķi tiek čipēti, suņi tiek pārdoti saskaņā ar jaunajiem noteikumiem

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk