Lasīšanas Laiks:1 Minute(-s), 9 Sekunde(-s)

Zinātnieki jau tagad var salīdzinoši viegli atrast planētas citās zvaigžņu sistēmās. Tagad viņi vēlas, lai tikpat viegli varētu analizēt atmosfēras un dzīvības pazīmes. Džeimsa Vēba kosmosa teleskops palīdzēs.

Kas ir zināms
Pirmo reizi zinātniekiem ir izdevies novērot putekļu vētru uz planētas ārpus Saules sistēmas. Palīdzēja Džeimsa Vēba teleskopā uzstādītie spektrometri.

Kosmosa observatorija novēroja planētu VHS 1256 b. Teleskops spēja atšķirt ūdeni, oglekļa monoksīdu, metānu, oglekļa dioksīdu, kā arī putekļus un smiltis. Iepriekš eksoplanētu atmosfēru izpētei tika izmantots tikai viens parametrs.

VHS 1256 b ir planēta, kas ir tikai 150 miljonus gadu veca. Salīdzinājumam – Zeme ir vairāk nekā 4,5 miljardus gadu veca. Temperatūra novērotās eksoplanētas atmosfēras augšdaļā var sasniegt 830 grādus pēc Celsija (1500 grādu pēc Fārenheita).

VHS 1256b atrodas tikai 40 gaismas gadu attālumā no Zemes un riņķo ap divām zvaigznēm vienlaikus. Tā atrodas četras reizes tālāk nekā Plutons no Saules, tāpēc tās gaisma nesajaucas ar zvaigžņu gaismu.

Nelielais attālums no Zemes līdz VHS 1256b ļāva kosmosa observatorijai aplūkot planētu relatīvi detalizēti. Džeimss Vebs redzēja silikātu smilšu un putekļu mākoņus, kas pacēlās augšup, sajaucoties ar gaisa masām. Šis process ilga vienu dienu, kuras ilgums uz planētas VHS 1256 b ir 22 stundas. Bet viens gads tur atbilst 10 000 Zemes gadu.

Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) paziņoja par krasām planētas spilgtuma izmaiņām. VHS 1256b ir pirmais planētas masas kosmosa objekts, kura spilgtums dienas laikā ārkārtīgi mainās.

Avots: NASA

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post Bankas ir ” pasargātas”. Pagaidām…
Next post Xiaomi atklāj Redmi A2 un Redmi A2+: budžeta viedtālruņus ar Helio G36 procesoru un 5000 mAh akumulatoru