Jauna koronavīrusa Covid XBB.1.5 paveids: vai tā ir bīstama un kas par to jāzina

0
(0)

Jaunais Covid apakšvariants jau ir izpelnījies viļņus ASV , kur tas turpina strauji izplatīties. Apvienotajā Karalistē jau ziņots par vairākiem gadījumiem. Tātad, kas jums jāzina par XBB.1.5?

Kas ir HVV.1.5?

Šī ir vēl viena tagad visā pasaulē dominējošā Omicron koronavīrusa varianta versija, kas, savukārt, parādījās 2021. gada beigās, aizstājot agrākās vīrusa mutācijas – Alfa, Beta un Delta.

Omicron ir radījis daudzus apakšvariantus, kas ir vēl lipīgāki nekā oriģināls.

Tiek uzskatīts, ka XBB.1.5 simptomi ir līdzīgi iepriekšējām Omicron versijām, taču ir pāragri spriest par to droši. Lielākajai daļai cilvēku simptomi ir līdzīgi saaukstēšanās simptomiem.

Vai XBB.1.5 ir lipīgāks vai bīstamāks nekā iepriekšējie varianti?

Pats XBB.1.5 ir cēlies no XBB, kas Apvienotajā Karalistē sāka izplatīties 2022. gada septembrī, taču veselības aizsardzības iestādes nav atradušas pietiekamu iemeslu, lai to klasificētu kā “bažīgu”.

XBB bija mutācija, kas palīdzēja tai “izlauzties cauri” organisma imūno aizsardzību, taču tieši tāda pati mutācija samazināja vīrusa spēju iekļūt cilvēka šūnās.

Londonas Imperiālās koledžas profesore Vendija Bārklija stāsta, ka XBB.1.5 ir mutācija, ko ģenētiķi pazīst kā F486P, kas atjauno vīrusa spēju iekļūt šūnās, nezaudējot spēju izvairīties no mūsu imūnsistēmas. Tas atvieglo vīrusa izplatīšanos.

Pēc Bārklija teiktā, šīs vīrusa genoma izmaiņas var salīdzināt ar evolūcijas kāpņu pakāpieniem: vīrusam attīstoties, tas atrod jaunus veidus, kā apiet saimnieka aizsardzības mehānismus.

Sangera institūtā netālu no Kembridžas ģenētiķi katru nedēļu veic vismaz 5000 vīrusa genoma paraugu sekvencēšanu, cenšoties sekot līdzi jauniem variantiem.

Saskaņā ar Institūta darbinieka Jūena Harisona teikto, XBB.1.5, visticamāk, parādījās viena pacienta inficēšanās rezultātā ar divām dažādām Omicron versijām vienlaikus.

“Viena vīrusa genoma daļa saplūda ar cita vīrusa fragmentu – un tad tas sāka izplatīties šādā formā,” viņš skaidro.

Trešdien Pasaules Veselības organizācija (PVO) apstiprināja, ka izaugsmes un izplatības ziņā XBB.1.5 variantam ir lielākas izredzes nekā citiem zinātniekiem līdz šim zināmajiem vīrusa variantiem.

Vienlaikus PVO uzsver, ka nav pamata uzskatīt šo apakšiespēju par nopietnāku vai kaitīgāku par parasto Omicron.

PVO apliecināja, ka viņi rūpīgi uzraudzīs laboratorijas testus, slimnīcu datus un XBB.1.5 infekciju statistiku, lai labāk izprastu šīs infekcijas ietekmi uz slimajiem.

Kur tiek izplatīts XBB.1.5?

Eksperti lēš, ka vairāk nekā 40% jauno koronavīrusu infekciju ASV izraisa XBB.1.5, padarot to par dominējošo variantu valstī.

Turklāt decembra sākumā tas veidoja tikai 4% infekciju, tas ir, XBB.1.5 ātri apsteidza iepriekšējās Omicron versijas.

Pēdējo nedēļu laikā Covid-19 infekcijas dēļ hospitalizēto gadījumu skaits ASV ir sācis pieaugt, un valsts varas iestādes atkal ir ieviesušas bezmaksas vīrusa testu programmu.

Vai Apvienotajā Karalistē varētu notikt XBB.1.5 uzliesmojums?

Grūti pateikt droši, taču šāda perspektīva šķiet iespējama. Apvienotā Karaliste 2022. gadā piedzīvoja piecus Omicron viļņus, un turpmāki uzplūdi ir neizbēgami.

Saskaņā ar Sangera institūta datiem 17. decembrī Apvienotajā Karalistē tikai vienu no 25 koronavīrusa infekcijas gadījumiem izraisīja XBB.1.5 variants.

Taču tobrīd bija apzināti tikai deviņi jaunās pasugas eksemplāri, tāpēc precīzāks attēls būs jāpagaida. Nākamnedēļ Apvienotās Karalistes Veselības drošības aģentūra plāno publicēt ziņojumu par dažādu koronavīrusa variantu izplatību Apvienotajā Karalistē.

Ja jaunais variants izplatīsies Apvienotajā Karalistē tāpat kā ASV, ārstiem ir jāsagatavojas, lai palielinātos to gadījumu skaits, kad nepieciešama hospitalizācija, sacīja profesors Bārklijs.

Apvienotās Karalistes veselības aizsardzības amatpersonas jau ir paziņojušas, ka viņu bailes no “tweendēmijas” – vienlaicīgas Covid un gripas epidēmijas – ir piepildījušās. Abi vīrusi rada spiedienu uz jau tā pārslogotajām slimnīcām un klīnikām.

Vai zinātniekus uztrauc XBB.1.5?

Profesore Bārklija nav īpaši nobažījusies par jauna vīrusa apakšvarianta izplatību Apvienotajā Karalistē, jo viņa saka, ka nekas neliecina, ka XBB.1.5 pārvarēs aizsardzību pret smagām slimībām, ko nodrošina vakcīnas.

Bažas rada neskaidrība par to, kāda ir XBB.1.5 ietekme uz riska grupā esošajiem cilvēkiem, tostarp pacientiem ar novājinātu imunitāti, kuriem ir mazāka iespēja gūt labumu no vakcinācijas.

Profesors Hanters arī šobrīd neredz pierādījumus, ka XBB.1.5 varētu būt bīstamāks par citiem Omicron variantiem. Attiecīgi pašreizējam variantam nav vairāk iespēju pacientu ievietot slimnīcā vai novest līdz viņa nāvei nekā citiem.

“Smieklīgi ir tas, ka visi koncentrējas uz iespējamu jaunu iespēju parādīšanos Ķīnā, un XBB.1.5 parādījās ASV,” viņš atzīmē.

Profesors Deivids Heimans no Londonas Higiēnas un tropiskās medicīnas skolas atzīst, ka par jauno variantu vēl ir daudz jāmācās. Tomēr maz ticams, ka tas radīs lielas problēmas tādās valstīs kā Apvienotā Karaliste, kur ir augsts vakcinācijas līmenis un iepriekš veikta infekciju kontrole.

Zinātniekus patiesi satrauc Ķīna, kur ilgstošās bloķēšanas dēļ ir samazinājies pieprasījums pēc vakcīnām, un imunitāte pret vīrusu lielākajai daļai iedzīvotāju joprojām ir diezgan vāja.

“Ķīnai ir jādalās ar klīnisko informāciju par inficētiem cilvēkiem, lai redzētu, kā variants uzvedas nevakcinētā populācijā,” sacīja profesors Heimans.

BBC RU line

Cik noderīgs bija šis raksts?

Noklikšķiniet uz zvaigznītes, lai to novērtētu!

Vidējais novērtējums 0 / 5. Balsu skaits: 0

Līdz šim nav balsis! Esi pirmais, kas novērtē šo ziņu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Tulkot »