Valdība ceturtdien apstiprināja Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto kārtību valsts un Eiropas Savienības (ES) atbalsta piešķiršanai jaunajiem lauksaimniekiem, jaunajā plānošanas periodā atbalstam paredzot 37,3 miljonus eiro, aģentūru LETA informēja ZM.
Atbalsta mērķis ir sekmēt gados jaunu lauksaimnieku iesaistīšanos lauksaimniecībā, darbaspēka atjaunošanā un paaudžu nomaiņā lauksaimniecības sektorā.
ZM atzīmē, ka pasākuma finansējums ir palielinājies divas reizes, salīdzinot ar iepriekšējo plānošanas periodu, un to piešķirs Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) pasākumā “Atbalsts gados jaunajiem lauksaimniekiem uzņēmējdarbības uzsākšanai”. Projektu iesniegumu pieņemšanas kārtas plānotas katru gadu.
Ministrijā norāda, ka atbalsts biznesa plāna īstenošanai ir 40 000 eiro, un šai summai nav nepieciešams līdzfinansējums. Atbalstu plānots izmaksāt divos maksājumos, tostarp pirmais maksājums būs 80% no summas, un to izmaksās pēc biznesa plāna apstiprināšanas.
Plānots, ka LAD jau šā gada trešajā ceturksnī izsludinās projektu iesniegumu pieņemšanas kārtu.
Ministrijā skaidro, ka atbalstu var pretendēt jaunais lauksaimnieks, kurš nav vecāks par 40 gadiem, pirmo reizi dibina, pārņem vai manto saimniecību kā īpašnieks un ir uzsācis saimniecības dibināšanas procesu ne agrāk kā piecus gadus pirms projekta iesnieguma iesniegšanas Lauku atbalsta dienestā (LAD).
Vienlaikus lauksaimniekam ir jābūt ieguvušam vismaz 320 stundu augstāko vai vidējo profesionālo lauksaimniecības izglītību, savukārt saimniecības apgrozījums pēdējā noslēgtajā gadā nepārsniedz 150 000 eiro.
Lai pieteiktos atbalstam, jaunajam lauksaimniekam ir jāizstrādā biznesa plāns turpmākajiem diviem līdz četriem gadiem. Izglītību lauksaimnieks var turpināt apgūt līdz biznesa plāna beigām, informē ZM.
Vienlaikus biznesa plānā jāparedz sasniedzamie mērķi un rādītāji, ko atbalsta saņēmējs varēs noteikt atbilstoši veiktajiem ieguldījumiem. Biznesa plānā finansējumu var izmantot dzīvu dzīvnieku iegādē, stādu iegādē, jaunas un lietotas tehnika iegādē, zemes iegādē un citos ieguldījumos, kas nepieciešami saimniecības attīstībai.
Tāpat finansējums var tiks izmantots vispārējās izmaksās, tostarp konsultāciju pakalpojumiem un mācību un apgrozāmo līdzekļu iegādes izmaksām, bet tajās var ietvert ne vairāk par 20% no ieguldījumiem.
ZM arī vērš uzmanību, ka dzīvu dzīvnieku iegādes procesā atbilstoša un kvalitatīva dzīvnieku pirkšana tiks vērtēta kontekstā ar saimniecības biznesa plāna mērķi.