Jauns nāvessoda veids ASV – spīdzināšana! ANO ceļ trauksmi

ANO Augstā cilvēktiesību komisāra birojs (OHCHR) ir paudis satraukumu par ASV gaidāmo nāvessoda izpildi Kenetam Eiženam Smitam, izmantojot “jaunu un nepārbaudītu metodi” – slāpekļa gāzes nosmacēšanu, kas varētu būt “spīdzināšana vai cita nežēlīga, necilvēcīga vai pazemojoša izturēšanās vai sodīšana”.

ANO Cilvēktiesību birojs aicināja Alabamas varas iestādes apturēt Smita nāvessoda izpildi, kas bija paredzēta 25.-26. janvārī, un atturēties no jebkādas citas līdzīgas nāvessoda izpildes. Alabama jau mēģināja izpildīt nāvessodu Smitam ar nāvējošu injekciju 2022. gadā. Smita nāvessoda izpilde tiek izskatīta federālajā tiesā, un galīgais nolēmums vēl nav pieņemts.

Amerikas Savienotajās Valstīs slāpeklis nekad iepriekš nav izmantots nāvessoda izpildei. Amerikas Veterinārmedicīnas asociācija pat lielu dzīvnieku eitanizēšanā iesaka veikt sedāciju, savukārt Alabamas nāvessoda izpildes procedūra slāpekļa asfiksijā neparedz cilvēka sedāciju pirms nāvessoda izpildes. Smita advokāti jau iepriekš ar ekspertu liecībām bija pierādījuši, ka nāvessoda izpilde ar slāpēšanu ar gāzi viņa gadījumā ir saistīta ar īpašām sāpēm un ciešanām.

ANO eksperti ir satraukti par plāniem izpildīt nāvessodu Alabamas notiesātajam, izmantojot slāpekļa hipoksiju

“Mums ir nopietnas bažas, ka Smita sodīšana ar nāvi šādos apstākļos var pārkāpt spīdzināšanas vai citas nežēlīgas, necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās vai sodīšanas aizliegumu, kā arī viņa tiesības uz efektīvu tiesību aizsardzību,” otrdien sacīja ANO Augstā cilvēktiesību komisāra biroja preses pārstāve Ravina Šamdasani. – Šīs tiesības ir noteiktas divos starptautiskajos cilvēktiesību līgumos, kas ir saistoši Amerikas Savienotajām Valstīm, – Pilsonisko un politisko tiesību paktā un Konvencijā pret spīdzināšanu un citu nežēlīgu, necilvēcīgu vai pazemojošu apiešanos vai sodīšanu.

Cilvēktiesību komiteja, ANO iestāde, kuras uzdevums ir uzraudzīt pakta īstenošanu, ir kritizējusi gāzes nosmacēšanas kā nāvessoda izpildes metodes izmantošanu, kā arī pašu nāvessoda piemērošanas paplašināšanas praksi.

“Nāvessods nav savienojams ar pamattiesībām uz dzīvību,” sacīja Ravina Šamdasani. – Nav pierādījumu, ka tas mazina noziedzību. Tā vietā, lai izgudrotu jaunus veidus, kā izpildīt nāvessodu, valstīm būtu jānosaka moratorijs tā piemērošanai, kas būtu solis ceļā uz vispārēju atcelšanu.”

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Izraēla intensīvi uzbrūk mērķiem Libānā

Jaunākajos satelītattēlos parāda, kas pēc eksplozijas palicis pāri no krievu munīcijas noliktavas Tveras apgabalā

Lidmašīna tiek novirzīta pēc tam, kad pasažiere ēdiena kastē atrod dzīvu peli

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk