Jautājums par emocijām: kā zināt, ko jūt dzīvnieks

Emocijas ir ne tikai cilvēkiem. Čārlzs Darvins aprakstīja arī “iedzimtās” un “attīstītās” emocijas suņiem, kaķiem, šimpanzēm un gulbjiem. Bet tie atšķiras no cilvēkiem, un tā ir mūsu kļūda, mēģinot tos interpretēt.

Saprast mājdzīvnieku emocijas nav tik vienkārši, it īpaši, ja viņi tās nemaz neizrāda. Šajā gadījumā palīgā nāk pulsa monitorēšana – tā ļauj nolasīt pat dzīvnieku slēptās sajūtas

Dzīvnieki nevar mutiski paust savas emocijas, un cilvēki bieži vien pārprot, kā jūtas viņu mājdzīvnieki. Tas var novest pie tā, ka cilvēki var justies zemāki, neskatoties uz viņu labākajiem nodomiem. Tas ir tāpēc, ka mums ir tendence antropomorfizēt dzīvniekus, redzot tos kā cilvēkiem līdzīgas izpausmes un emocijas, kas aptumšo mūsu izpratni par viņu patiesajām jūtām.

Ir svarīgi iemācīties saprast, kā dzīvnieki uztver emocijas. Tas palīdzēs jums izturēties pret viņiem cilvēcīgāk un izrādīt vairāk līdzjūtības un uzmanības brīžos, kad tas ir nepieciešams. Lai uzzinātu vairāk par dzīvnieku emocijām, pētnieki nolēma pievērsties orgānam, kuru, kā zināms, nevar apmānīt – sirdij. Mērot, kā mainās dzīvnieku sirdsdarbības ātrums, reaģējot uz dažādām situācijām, zinātnieki var labāk noteikt, kā mājdzīvnieki jūtas noteiktās situācijās.

Gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem emocionālo uzbudinājumu var kvantitatīvi noteikt, izmantojot sirdsdarbības ātrumu, ko mēra sitienos minūtē. Šo mērījumu veikšana, izmantojot valkājamus sirdsdarbības sensorus, implantus vai citas līdzīgas ierīces, nodrošina logu dzīvnieku emociju pasaulē.

Dzīvnieku sirdsdarbības ātrums ievērojami palielinās agresīvu tikšanos laikā, piemēram, kaujās, un samazinās draudzīgas mijiedarbības laikā, piemēram, kopjot citu dzīvnieku. Piemēram, pelēkajām zosīm vidējais sirdsdarbības ātrums agresīvas mijiedarbības laikā palielinās no 84 sitieniem minūtē līdz 157 sitieniem minūtē. Sirdsdarbības ātrums palielinās vēl vairāk, kad zosis cīnās ar pārāku pretinieku. Tas nozīmē, ka zosis ir vairāk emocionāli uzbudinātas konfrontācijas laikā, ko tās, visticamāk, zaudēs.

Tas var būt saistīts tikai ar fizisko aktivitāšu palielināšanos, bet tāds pats sirdsdarbības ātruma pieaugums tiek novērots arī tiem indivīdiem, kuri vienkārši skatās citu tēviņu cīņu. Zosēm pulss paātrinās vairāk nekā parasti, kad kautiņā iesaistās radinieks. Sirdsdarbības ātrums sniedz arī ieskatu dzīvnieku kognitīvajās spējās. Piemēram, šimpanzēm ir atšķirīgs vidējais sirdsdarbības ātrums atkarībā no tā, vai tām tiek rādīti agresīvu, draudzīgu vai nepazīstamu šimpanžu attēli. Tas liek domāt, ka viņi atpazīst dažādas emocijas pat attēlos.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Rīgas Zoodārzā atklāts Vides un izglītības centrs “Zinarium”

Mājdzīvnieku higiēna: vai kaķis ir jāmazgā?

Jau rīt: Latvijas kaķi tiek čipēti, suņi tiek pārdoti saskaņā ar jaunajiem noteikumiem

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk