Tomātiem, ķiplokiem un pikantiem ēdieniem, ātrajiem ēdieniem un saldējumam ir kopīgs tas, ka tie var izraisīt grēmas lēkmes cilvēkiem ar gremošanas problēmām.
Kad rodas grēmas, tās visbiežāk izraisa tādu pārtikas produktu patēriņš, kas stimulē liekā sālsskābes sekrēciju. Ārsti jau sen zina, kuri pārtikas produkti visbiežāk izraisa dedzināšanu un kas ir jāizslēdz no uztura, lai mazinātu diskomfortu un novērstu lēkmes, raksta Doctorpiter.
Taču nereti cilvēki uzskata, ka grēmas ir nepatīkamas, bet ne bīstamas, tāpēc lieto medikamentus un mazina simptomus. Kas notiek, ja nekontrolējami lietojat zāles pret grēmas? Par to ārstam Pēterim pastāstīja gastroenteroloģe, medicīnas zinātņu kandidāte Jekaterina Kašuha.
Ja sfinkteris slikti saraujas
Grēmas rodas, ja sfinkteris, kas savieno kuņģi un barības vadu, nedarbojas labi. Kuņģa skābais saturs – pārtikas un kuņģa sulas maisījums – tiek izmests atpakaļ barības vadā, kas izraisa dedzinošu sajūtu aiz krūšu kaula un dažreiz arī orofarneksā.
Grēmas bieži rodas, nepareizi ēdot. Pirmkārt, stāvokli var izraisīt nepareizs uzturs. Ja cilvēks ēd daudz treknu, pikantu, skābu ēdienu, tas kairina kuņģa-zarnu traktu un palielina kuņģa skābumu.
Mērces, tauki un marinādes
Piemēram, grēmas var rasties, ēdot ēdienus, kas pagatavoti ar daudz garšvielu vai tauku saturu: kebabu, frī kartupeļus, kariju. Majonēzes salāti var izraisīt grēmas, jo tie izraisa pārmērīgu kuņģa sulas veidošanos. Turklāt tie veicina pārēšanās, pateicoties to bagātīgajai garšai un ēstgribīgajai smaržai, kas palielina sfinktera stresu.
Apelsīni, citroni, laimi un citi citrusaugļi satur skābi, kas arī kairina kuņģa-zarnu trakta gļotādu un provocē pārmērīgu kuņģa sulas veidošanos. Līdzīgu efektu iedarbojas arī tomāti un uz to bāzes izgatavotie produkti (mērces, zupas), gāzētie dzērieni, ķiploki un sīpoli.
1 561 komentāri