Kā izdzīvot mājdzīvnieka nāvi?

Ja jūsu ģimenē ir mīļotais mājdzīvnieks vai pat vairāki, jūs, iespējams, zināt, ka šis traģiskais brīdis agrāk vai vēlāk nāks. Mājdzīvnieks var iegūt letālu traumu, iegūt neārstējamu slimību vai vienkārši nomirt vecumā. Lai kā arī būtu, pat ja mēs apzināmies šādu notikumu attīstību, kad tas notiek, mēs tam esam pilnīgi nesagatavoti..

Zaudējuma bēdas mūs satriec, un nav svarīgi, vai tev ir kaķis, suns vai kāmis – mīlestību un radniecību, kas tevi saistīja kopā, nav iespējams izmērīt, raksta bars-nn. Šis raksts ir paredzēts, lai palīdzētu jums tikt galā ar emocijām un saprast, ka sāpes un skumjas ir normālas un ka jūs neesat viens savā pieredzē. Katrs sēro savādāk. Tomēr ir iespējams atšķirt vairākus tā sauktos posmus, caur kuriem visi neizbēgami iet. Tie ne vienmēr notiek tādā pašā secībā, kā parādīts šeit, tie var arī sajaukt un pārklāties. Mēģināsim tikt galā ar viņiem.

1. posms. Notikušā noliegšana. Šoks.

Cilvēks sākumā nepieņem nāves realitāti. Neizpratne un šoks viņu “apdullina”, šķiet, ka tas viss ir briesmīgs sapnis, nevis realitāte. Šādā periodā cilvēks staigā kā “piesprausts”, un visbiežāk nevar pat raudāt.

2. posms. Aizvainojums, dusmas, bailes un vainas apziņa.

Kad nāk sapratne, līdz ar to nāk vesels emociju kopums, ko sākumā kavēja šoks. Bēdās esoša cilvēka dusmas pārņem ģimenes locekļus, tuvus draugus, veterinārārstu, dievu un pat sevi. To pavada vainas sajūta un bailes. Šajās dienās pieredze pārņem cilvēku.

3. posms. Mēģinājums noslēgt darījumu.

Šo periodu izsaka neracionāla apņēmība, citiem vārdiem sakot, cilvēks cenšas sasniegt neiespējamo. Mēģinājumi noslēgt sava veida darījumu ar Dievu, ārstiem, baznīcu, kas diemžēl galu galā noved pie nekā.

4. posms. Atteikšanās no melanholijas un depresijas.

Apzināšanās kļuva pilnīga. Ar mājdzīvnieka aiziešanu dzīvesveids mainījās, un skumjas pārklāja personu “ar galvu”. Bezcerības, tukšuma un bezpalīdzības sajūtas ir tālu no visa piedzīvoto jūtu klāsta. Visas domas ir tikai par dzīvnieku, tās tiek pastāvīgi atkārtotas un nedod atpūtu bijušajam īpašniekam. Šis ir viens no garākajiem un grūtākajiem periodiem.

5. posms. Pazemība ar zaudējumiem, intereses atgriešanās par dzīvi.

Cilvēks saprot, ka dzīve turpinās un ka viņa mājdzīvnieks tagad ir labākā vietā. Jauns dzīvesveids, ko izraisa nāve, kļūst par normu, un apkārtējā pasaule atkal priecē ar spilgtām krāsām. Protams, bēdas par mājdzīvnieku paliek, bet tas jau ir viegls un spilgts, tāpat kā atmiņas par labiem mirkļiem, kas pavadīti kopā.

Kā dziedēt garīgās brūces?

Bēdu un bēdu spēks ir atkarīgs no daudziem apstākļiem, cilvēka rakstura un viņa pieķeršanās dzīvniekam pakāpes. Piemēram, bērni atveseļojas ātrāk nekā vecāka gadagājuma cilvēki. Zemāk ir neliels ieteikumu saraksts, kas palīdzēs jums izdzīvot mājdzīvnieka zaudējumu.

Ļaujiet sev izlaist bēdas. Neturiet visu pie sevis, tas nebeigsies labi. Labāk ir raudāt, runāt, dziedāt, zīmēt, rakstīt – īsi sakot, dzīvot savas bēdas tā, kā tu to vēlies.

Neļaujiet bēdām graut jūsu pašu veselību. Ēdiet pareizi, dodieties gulēt savlaicīgi, staigājiet biežāk – tas paātrinās atkarības procesu, un paškaitējums jums nepalīdzēs mājdzīvniekam.

Runājiet ar cilvēkiem, kuri saprot jūsu zaudējumu. Šie cilvēki ir zaudējuši arī savu mīļoto dzīvnieku, un, visticamāk, jūs atradīsit kopīgu valodu ar viņiem. Maz ticams, ka jūsu draugi, kuriem nav mājdzīvnieku, spēs jūs atbalstīt tikpat garīgi.

Centieties būt pacietīgs ar sevi. Sabiedrībai nav tiesību jums diktēt, kā un cik daudz jums vajadzētu sērot. Pienāks laiks, un jūs pats tiksiet galā ar bēdām.

Izrādiet cieņu aizgājušā ģimenes locekļa atmiņām un svētītajai piemiņai. Ierāmējiet dažus fotoattēlus un novietojiet tos redzamā vietā. Tas palīdzēs jums apzināties zaudējumus un samierināties ar to.

Nu, tagad psihologa padoms

Pamatojoties uz Moira Anderson Allen rakstu “10 padomi, kā izdzīvot mājdzīvnieka nāvi”.

Ikviens, kurš uzskata savu mājdzīvnieku par draugu, pavadoni un ģimenes locekli, zina, cik stipras ir sāpes, kas pavada mājdzīvnieka zaudēšanu. Zemāk ir daži padomi, kā tikt galā ar šo bēdu, un atbildes uz jautājumiem, kas bieži atrodami tiem, kuri ir piedzīvojuši un piedzīvo sava kaķa vai suņa nāvi.

1. Es esmu traks, kāpēc man ir tik daudz sāpju?

Spēcīga skumjas no mājdzīvnieka zaudēšanas ir normāla un dabiska. Neļaujiet nevienam pateikt, ka tas ir stulbi, traki vai arī jūs esat pārāk sentimentāls! Gadu gaitā, ko esat pavadījis kopā ar savu mājdzīvnieku (pat ja viņi bija maz), tas ir kļuvis par nozīmīgu un pastāvīgu jūsu dzīves sastāvdaļu. Viņš bija mierinājuma un sadraudzības, beznosacījuma mīlestības, jautrības un prieka avots. Tāpēc nebrīnieties, ja jūtaties izpostīts, atņemts kaut kas ļoti svarīgs.

Cilvēki, kuriem nav bijuši mājdzīvnieki kā pavadonis, nevar saprast jūsu sāpes. Šīs sāpes ir svarīgas tikai jums un tikai jums tās attiecas uz jums. Tās ir tavas sāpes. Neļaujiet citiem jums diktēt, kā jums vajadzētu justies, kādas emocijas jums vajadzētu justies. Atcerieties, ka jūs neesat viens. Tūkstošiem mājdzīvnieku īpašnieku ir bijuši un piedzīvo to, ko jūs piedzīvojat tagad.

2. Kādas jūtas un emocijas es varu piedzīvot pēc mājdzīvnieka nāves?

Dažādi cilvēki bēdas piedzīvo dažādos veidos. Papildus bēdām no zaudējuma jūs varat piedzīvot arī šādas emocijas:

Vainas apziņa var rasties, ja jūtaties atbildīgs par sava mājdzīvnieka nāvi – “ja es būtu bijis uzmanīgāks”, “ja es būtu zvanījis ārstam ātrāk”. Apgrūtināt sevi ar vainu par nelaimes gadījumu vai slimību, kas prasīja mājdzīvnieka dzīvi, ir bezjēdzīgi un bieži vien kļūdaini, tas vēl vairāk palielina jūsu ciešanas.

Vainas apziņa var rasties arī tad, ja esat ļāvis ciest savam sunim vai kaķim, ja esat parādījis gļēvulību un neatradāt spēku, lai dotu dzīvniekam pēdējo injekciju-AR.

Ir grūti piekrist, ka jūsu mājdzīvnieks patiešām nav. Daži cilvēki domā par mirušu mājdzīvnieku tā, it kā viņi būtu dzīvi. Ir grūti iedomāties, ka viņš nekad nesagaidīs jūs, kad jūs atgriezīsieties mājās, vai ka viņam vairs nav nepieciešama jūsu aprūpe. Daži īpašnieki šo sajūtu uztver līdz galējībai un piedzīvo bailes, ka viņu mājdzīvnieks ir dzīvs un kaut kur cieš. Citi uzskata, ka jauna drauga iegūšana ir vecā nodevība.

Dusmas var būt vērstas uz slimību, kas nogalināja jūsu mājdzīvnieku, uz vadītāju, kurš viņu notrieca, veterinārārstu, kurš nedarīja visu, lai glābtu savu dzīvību. Dažreiz tas ir pamatoti, bet dažreiz, nonākot galējībās, īpašnieks joprojām palielina savas ciešanas.

Depresija ir dabiskas bēdu sekas, bet jūs spējat tikt galā ar savām jūtām. Ārkārtēja depresija atņem jums motivāciju un enerģiju, lai liktu jums dzīvot ar savām skumjām.

3. Ko es varu darīt ar savām sajūtām?

Vissvarīgākais solis ir būt godīgam pret savām jūtām. Tikai pieņemot šīs jūtas, jūs varat ar tām samierināties.

Jums ir tiesības just sāpes un bēdas! Tas, kuru jūs mīlējāt, ir miris, un jūs jūtaties vientuļš. Jums ir tiesības uz dusmām un vainas sajūtu.

Ja jums tas ir nepieciešams, jūs varat izteikt savas jūtas jebkurā jums pieņemamā veidā. Jūs varat raudāt, kliegt, sist pa grīdu, darīt lietas, kas jums visvairāk palīdz. Nemēģiniet izrauties no savām jūtām.

Centieties nedomāt par sava mājdzīvnieka nāvi, tā vietā atcerieties tos laimīgos mirkļus, kurus jūs piedzīvojāt kopā ar viņu. Tas palīdzēs jums saprast, ko jums patiesībā nozīmē mājdzīvnieka zaudēšana.

Daži uzskata, ka ir nepieciešams rakstīt atmiņas, dzejoļus, stāstus, lai izteiktu savas jūtas. Dariet to, kas, jūsuprāt, ir pareizi, jums ir tiesības to darīt.

4. Ar ko es varu runāt?

Ja jūsu ģimene vai draugi mīl mājdzīvniekus, viņi sapratīs, ko jūs pārdzīvojat. Neslēpiet savas jūtas, cenšoties šķist stipras un mierīgas! Dalīšanās savās bēdās ar citu cilvēku ir labākais veids, kā tikt galā ar bēdām. Atrodiet kādu, ar kuru jūs varētu sirsnīgi runāt par to, ko jūs tagad pārdzīvojat, ar kuru jūs varētu sērot un raudāt.

Ja jums nav radinieku vai draugu, kas jūs saprot, vai ja jums nepieciešama papildu palīdzība, jums, iespējams, būs jākonsultējas ar psihoanalītiķi. Atcerieties, ka jūsu bēdas ir patiesas un atbalsta vērtas.

5. Kā noteikt pareizo eitanāzijas laiku?

Jūsu veterinārārsts ir labākais padomdevējs šajā jautājumā, bet lēmums jāpieņem jums. Ja dzīvniekam ir laba apetīte, reaģē uz mīlestību, meklē saziņu ar jums vai jūsu ģimenes locekļiem, daudzi īpašnieki uzskata, ka tagad nav īstais laiks. Tomēr, ja dzīvnieks pastāvīgi piedzīvo sāpes, iziet sarežģītas un stresa procedūras, kas nerada būtisku atvieglojumu stāvoklim, šīs procedūras mazina dzīvnieka uzticību jums, rūpējas īpašnieks, iespējams, nolems izbeigt sava drauga ciešanas.

Dzīvnieka ciešanu paildzināšana, baidoties to zaudēt, lai vismaz nedaudz aizkavētu briesmīgo galu, ir savtīga. Nesāpīga eitanāzija ir gan īpašnieka pienākums, gan pēdējā palīdzība, mīlestības un pateicības izpausme par visiem kopā nodzīvotajiem gadiem. Neaizēnojiet viens otra atdalīšanos ar nevajadzīgām ciešanām, jo jūs nepiekritāt pēdējai injekcijai laikā.

6. Vai man ir jābūt klāt eitanāzijā?

Daudzi uzskata, ka šī ir pēdējā īpašnieka aprūpes un mīlestības mīlestības izpausme pret mājdzīvnieku. Daži īpašnieki jūtas atviegloti un mierīgi, ka viņi bija liecinieki tam, ka mājdzīvnieks nomira bez sāpēm. Daudziem tas, ka viņi neredzēja pašu nāves brīdi, padara izpratni par to, ka mājdzīvnieks nav grūtāks. Tomēr, ja jūs nevarat tikt galā ar savām jūtām un savām bēdām, nekontrolējamas emocijas, asaras, kliedzieni var apgrūtināt dzīvnieku tā pēdējos dzīves brīžos. Tad labāk neesiet klāt eitanāzijā.

Un tomēr harmoniskākais var būt dzīvnieka aiziešana zem īpašnieka glāstošajiem un nomierinošajiem vārdiem. Atrodiet spēku, lai būtu klāt eitanāzijas laikā. Šajā brīdī jums būs grūti, bet tad jūs jutīsit atvieglojumu no tā, ka jūsu mīļotā būtne pēdējā brīdī nebaidījās.

Esiet kopā ar viņu līdz galam, nenododiet viņu. Jūs varat ievietot dzīvnieku gulēt klīnikā, mājās, automašīnā. Padomājiet par to, kas jums, jūsu ģimenei un jūsu mājdzīvniekam būs mazāk traumatisks. Dariet tā, kā uzskatāt par vajadzīgu, nevienam nav tiesību jūs nosodīt.

7. Ko darīt tālāk?

Kad dzīvnieks nomirst, jums jāizvēlas, ko darīt ar tās paliekām. Dažreiz īpašniekiem ir vieglāk atstāt ķermeni kremēšanai klīnikā.

Ja iespējams, jūs varat apglabāt dzīvnieku, piemēram, savā zemē. Tas ir ekonomisks un ļaus jums iegūt mājdzīvnieka kapu.

Mājdzīvnieku kapsēta ir ērtākā iespēja, ja ir šādas kapsētas. Izmaksas par dzīvnieka apbedīšanu kapsētā atšķiras atkarībā no izvēlētā pakalpojuma un izvēlētā dzīvnieka veida. Kremācija ir lētāka iespēja, bet arī ļauj rīkoties ar paliekām pēc saviem ieskatiem. Nelielu maisu ar pelniem ir vieglāk apglabāt pat pilsētā, lētāk ievietot īpašā komentārā, jūs pat varat ievietot pelnus dekoratīvā vāzē un uzglabāt mājās.

8. Ko man teikt saviem bērniem?

Jūs vislabāk varat izlemt, cik lielā mērā sniegt bērniem informāciju par mājdzīvnieka nāvi.

Godīgums ir ļoti svarīgs. Ja jūs sakāt, ka mājdzīvnieks ir eitanizēts, pārliecinieties, ka jūsu bērni saprot atšķirību starp nāvi un normālu miegu. Nekad nesakiet, ka mājdzīvnieks ir aizgājis, pazudis, jūs to devāt citiem cilvēkiem, jūsu bērns var brīnīties, kā tas varētu notikt, gaidīs viņu vai pat meklēs viņu.

Vissvarīgākais padoms: nesaņemiet sev jaunu mājdzīvnieku, kamēr neesat pieņēmis iepriekšējā nāvi. Galu galā, pat ja dzīvnieka šķirne un krāsa precīzi sakrīt, tas joprojām nav jūsu iepriekšējais mājdzīvnieks, bet gan dzīvnieks ar pilnīgi atšķirīgu raksturu un ieradumiem. Pieņemiet jaunu locekli savā ģimenē tikai ar pilnu gatavību no jauna iemācīties viņus mīlēt. Un atcerieties, ka katrs no mūsu mājdzīvniekiem ir dzīvs, kamēr mēs to neaizmirstam.

Nekad nedomājiet, ka bērns ir pārāk mazs, lai sērotu. Nekad nepārmetiet bērnam, ja viņš raud, nesakiet viņam būt stipram un slēpt savas jūtas. Esi godīgs savās bēdās un ļauj arī savam bērnam būt godīgam, sērot, raudāt, ja vajag.

9. Vai mani citi mājdzīvnieki sēros?

Dzīvnieki mēdz justies, ka ģimenē notiek kaut kas slikts un satraucošs. Bieži vien kaķi vai suņi, kas dzīvo vienā ģimenē, ir piesaistīti viens otram, tādā gadījumā viņi jutīs diskomfortu no tā, ka viņu pavadonis vairs nav tur. Atlikušajiem dzīvniekiem var būt nepieciešama pastiprināta uzmanība no jūsu puses. Atcerieties, ka, ja jums būs jauns dzīvnieks, vecie var nekavējoties nepieņemt jaunpienācēju, bet laika gaitā jauni pielikumi ieņems sākotnējās piesardzības un noraidīšanas vietu. Tikmēr mīlestība un pieķeršanās atlikušajiem dzīvniekiem palīdzēs jums izdzīvot jūsu bēdas.

10. Vai man nekavējoties jāsaņem jauns dzīvnieks?

Parasti atbilde ir nē. Ir vajadzīgs laiks, lai bēdas par vecā zaudēšanu mazliet izlīdzinātos, pirms mēģināt veidot attiecības ar jaunu dzīvnieku. Ja jūsu emocijas joprojām ir spēcīgas, jums var nepatikt jauns mājdzīvnieks, lai “ieņemtu vietu”, jo tas nav tāds.

Ja jums ir jauns mājdzīvnieks, izvairieties no mājdzīvnieka, kas ir līdzīgs jūsu mirušajam mājdzīvniekam, tas padarīs pastāvīgu to salīdzināšanu vēl ticamāku. Negaidiet, ka jūsu jaunais mājdzīvnieks būs līdzīgs tam, kuru pazaudējāt. Nekad nesauciet jaunu mājdzīvnieku par vecā vārdu. Izvairieties salīdzināt jaunu mājdzīvnieku ar vecu. Saprotiet, ka lielākā daļa jūsu atmiņu par vecu mājdzīvnieku attiecas uz labajiem mirkļiem jūsu dzīvē kopā ar viņu. Grūtības un problēmas tiek aizmirstas. Un ar jaunu kaķi vai suni, it īpaši, ja viņi ir jauni, ir vairāk problēmu, bet kādu dienu viņi tiks aizmirsti.

Jums var būt jauns mājdzīvnieks tikai tad, ja jūtat, ka varat viņu pilnībā pieņemt, bez salīdzinājumiem un veidot attiecības ar viņu no nulles.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Rīgas Zoodārzā atklāts Vides un izglītības centrs “Zinarium”

Mājdzīvnieku higiēna: vai kaķis ir jāmazgā?

Jau rīt: Latvijas kaķi tiek čipēti, suņi tiek pārdoti saskaņā ar jaunajiem noteikumiem

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk