Iespējams, ka mājdzīvnieku mīļotāju vidū visvairāk diskusiju izraisa jautājums par mājdzīvnieku pareizu uzturu. Par to notiek ilgstošas debates, un, lai gan es regulāri rakstu savus uzskatus par šo tēmu, laiku pa laikam manu rakstu komentāros parādās cilvēki, kuri atbalsta tikai vienu vai otru ēdienu un cenšas jebkādiem līdzekļiem “savervēt” vairāk cilvēku, lai pievienotos viņu nometnei.
Es neveicinu šīs spēles, jo uzskatu, ka nav pareizas vai nepareizas barības visiem vai lielākajai daļai kaķu! Pastāv pareizais uzturs konkrētam kaķim!
Sāksim ar to, ka uzzināsim, kāda veida diētas parasti izmanto kaķiem:
– Diēta ar rūpnieciski ražotu barību (tikai sausu, tikai mitru vai jauktu);
– Diēta, kas sastāv no dabīgiem produktiem (parauga barf, jēla gaļa ar dārzeņiem, augļiem un mākslīgām piedevām, vārītas gaļas diēta ar dārzeņiem un piedevām, diēta, kas ietver gaļu, dārzeņus un putras utt.).
– Jaukta barības deva (mitrā barība un dabīgie produkti);
– Jaukta barības deva (sausā barība un dabīgie produkti);
– Jaukta deva (sausie, mitrie un dabīgie produkti).
Būtu jābrīdina, ka es neesmu uztura speciālists, tāpēc par uzturu stāstu no savas pieredzes – ar ko es sastopos kaķu uzvedības konsultācijās. Tikai profesionāls uztura speciālists var jums pastāstīt par pareizu uzturu. Piemēram, es uzskatu, ka divas pēdējās divas minētās diētas ir neveiksmīgas un kaķu veselību uzturēt ir grūti.
Kā jūs sapratīsiet no iepriekš minētā, es uzskatu, ka kaķa diētai jābūt stingri pielāgotai kaķa individuālajām vajadzībām, piemēram.
– svars
– vecums
– fiziskās aktivitātes līmenis
– hroniskas slimības
– individuālās vēlmes
– Ēdināšanas ērtums īpašniekam
Pēc svara mēs parasti zinām barības devu. Individuālo ieteikumu pamatā var būt ne tikai svars, tāpēc mēs par sākumpunktu ņemam svara ierobežojumu, kas norādīts uz barības iepakojuma vai dietologa ieteikumā, un pēc tam pārbaudām, vai kaķa svars palielinās vai samazinās, lietojot tādu pašu barības daudzumu. Atkarībā no tā, vai kaķim ir jāsamazina svars vai jāsaglabā tas pats, mēs katru nedēļu koriģējam barības daudzumu dienā.
Katram barības veidam kaķim dažādos vecuma posmos ir nepieciešams atšķirīgs barības vielu un mikroelementu (piemēram, olbaltumvielu un kalcija) daudzums. Kaķēniem jāizvēlas diētas ar augstu olbaltumvielu un kalcija saturu; vecākiem cilvēkiem jāizvēlas diētas ar zemāku olbaltumvielu saturu. Tas ir tas, kas jāņem vērā, lietojot jebkuru diētu, neatkarīgi no tā, vai tā ir sausā, dabīgā vai jauktā barība.
Fiziskās aktivitātes līmenis tieši ietekmē uzņemto kaloriju daudzumu. Ja jūsu kaķis trīs reizes dienā pastaigājas ar pavadiņu, tam būs nepieciešams daudz vairāk kaloriju nekā kaķim, kas visu dienu viens pats sēž mājās un guļ uz dīvāna.
Daudziem kaķiem ir hroniskas slimības, īpaši vecākiem kaķiem un bijušajiem klaiņojošajiem kaķiem. Tas jāņem vērā, izvēloties diētu, lai nekaitētu kaķim. Esmu jums stāstījusi šausmu stāstu par to, kā mani “savervēja” dabiskās barības grupā, kuras ideoloģija bija tāda, ka visiem kaķiem jāēd jēla gaļa un kauli. Tad es sāku pārorientēt savus kaķus ar pankreatītu, gastrītu un holecistītu uz “vienīgo pareizo” jēlas gaļas diētu. Uztura speciālisti jau droši vien ir iedomājušies, kā tas beidzās. Pēc mēneša šīs diētas kaķi sāka stonēt, vemt trīs reizes dienā. Sākumā Kira atteicās ēst un nokrita. Mēs devāmies pie ārsta – viņai bija smags pankreatīta paasinājums. Viņai sekoja Tiša. Viņa gastrīts un holecistīts bija pasliktinājies. Ārstēšana bija dārga un ilga. Veterinārārsti uz mani raustīja pirkstus un brīnījās, ka es, nekonsultējusies ar ārstiem, biju piekritusi šādam riskam. Pēc tam mēs atgriezāmies pie ēdiena, bet šoreiz tas bija ārstniecisks un uz mūžu. Un es secināju, ka ir jāizvēlas dabiska diēta ar speciālistu. Lai gan pēdējā laikā ir vēl viena iespēja – iegādāties gatavas dabīgas diētas! Tie, tāpat kā dažādi rūpnieciski ražoti pārtikas produkti, nav piemēroti katram kaķim, taču to sastāvs vismaz ir tuvs ideālam.
Pavisam nesen, kad mēs izvēlējāmies diētu kaķim ar uzvedības problēmām, es saskāros ar šādu gatavu dabīgu barību. Tā kā parasti neeksperimentēju ar klientiem, bet vispirms izmēģinu barību uz saviem dzīvniekiem, radās nepieciešamība izmēģināt jau gatavu dabīgu uzturu. Dažas man patika, dažas bija kā nesaprotama putra un neveicināja ne manu, ne mana kaķa apetīti. Viens zīmols man īpaši patika. Šī zīmola dabīgās pārtikas pamatā ir jēla gaļa, kurai pievienoti dārzeņi, vitamīni un minerālvielas. Labā ziņa ir tā, ka tos uzrauga veterinārārsti uztura speciālisti, un tiem ir labi strukturēta formula pieaugušiem kaķiem un kaķēniem. Un, protams, bez ēdiena sastāva es vienmēr skatos arī uz garšu un baudāmību, bet šeit tie bija ļoti labi! Turklāt to ir ērti uzglabāt saldētā veidā un pēc tam pēc vajadzības atkausēt.
Ēdamība un garša ir kaķa individuālās vēlmes, izvēloties gan barības veidu, gan barības zīmolu. Dažiem kaķiem patīk jēla gaļa, citiem – vārīta vistas gaļa, bet dažiem – sausa barība. Un, ja vēlaties uzzināt, ar ko barot veselīgu kaķi, kurš neēd visu, varat barot atbilstoši savām vēlmēm. Jūs labāk izvēlaties sabalansētu, dabisku, labi sabalansētu ēdienu ar vārītu vistu, ko viņa dievina, nekā stundām ilgi badoties pie bļodas ar graudaugu pārslām, kas viņai nepatīk un ko viņa nesaprot.
Svarīgi arī, lai īpašniekam būtu viegli viņu pabarot. Ja saimnieks visu dienu ir prom, dabisko barību ir grūtāk izbarot, jo tā nav viegli pieejama, īpaši karstā vasarā. Jā, ir dažādi ledusskapji, kas uzturēs dabisko pārtiku vairāk vai mazāk svaigu dažas stundas, bet, ziniet, gaļa, kas atrodas gaisā, nav vispievilcīgākais produkts. Un kaķu barošana vienu vai divas reizes dienā ir pārāk reta parādība. Papildus fizioloģiskajām sekām tas var izraisīt arī uzvedības problēmas, ko izraisa resursu trūkums. Kaķis var zagt pārtiku, aizsargāt pārtiku un citus resursus no citiem mājā esošajiem dzīvniekiem. Kaķis, kas ir pastāvīgi izsalcis, būs aizkaitināmāks un stresaināks, tāpēc var sākt konfliktēt ar citiem dzīvniekiem vai izrādīt cita veida agresiju. Tāpēc ir vērts izvēlēties tādu barošanas veidu, kas ļauj barot kaķi vismaz reizi 6 stundās.