Lasīšanas Laiks:1 Minute(-s), 47 Sekunde(-s)

Iedomājieties, ka kādu dienu visi mājas kaķi uz planētas pēkšņi pazustu! Nekādu neapmierinātu “mūkšanu” naktīs, nekādu apmatojumu uz tumšām drēbēm vai alerģiju. Diemžēl kopā ar laiskām bildēm pazudīs arī jaukās bildes. Vai jūs būtu skumji bez kaķiem vai, gluži pretēji, priecīgi? Patiesībā tas nemaz nav tik svarīgi, jo šie dzīvnieki būtiski ietekmē mūsu planētas dzīvi.

Gan mājas, gan klaiņojoši kaķi var izskatīties ļoti neaizsargāti. Viņiem patīk ar ķepām mīļi ubagot barību, bēdīgi raustīt acis, kad viņus ilgstoši ignorē, un piespiest pie silta radiatora. Taču, kā apgalvo veterinārmedicīnas profesors un Purdue universitātes Cilvēka un dzīvnieka saiknes centra direktors Alans Beks (Alan Beck), kaķi tikai izliekas! Tie ir izcili plēsēji ar adaptīvu medību uzvedību un spēj izdzīvot pat vieni paši.

Starp citu, tieši tāpēc Zeme bez tiem ļoti mainītos. Nogalinot peles un žurkas šķūņos, kūtīs, klētiņās un dažādās rūpniecības nozarēs, kaķi ir ļoti svarīgi, lai nepieļautu kaitēkļu izplatīšanos. Indijā kaķi ir galvenie graudu “sargātāji”, kuru zaudējumi pastāvīgi rodas milzīgā grauzēju skaita dēļ. Citiem vārdiem sakot, pilnīgi iespējams, ka bez kaķiem cilvēkiem būtu daudz mazāk pārtikas.

Protams, bez šiem pūkainajiem plēsējiem strauji palielinātos kaitēkļu populācija. Lielbritānijā 1997. gadā veikts pētījums liecina, ka vidējais mājas kaķis sešu mēnešu laikā mājās ienes vairāk nekā 11 beigtus dzīvniekus (tostarp peles, putnus, vardes u. c.). Tas nozīmē, ka Apvienotajā Karalistē 9 miljoni kaķu gadā nogalina aptuveni 200 miljonus savvaļas dzīvnieku. Taču 1979. gadā Jaunzēlandē veiktais pētījums liecina, ka, kad kaķi gandrīz izzuda no nelielas vietējās salas, žurku populācija tajā strauji pieauga četras reizes.

Ja grauzēju populācija krasi palielināsies, tas, protams, izraisīs virkni citu seku. Piemēram, Jaunzēlandes salā ekologi ir novērojuši, ka, palielinoties žurku populācijai, strauji samazinās jūras putnu populācija, kuru olas grauzēji apēd. Ja kaķi izzustu visā pasaulē, putnu populācijas uz planētas strauji samazinātos. Turpretī plēsīgo putnu, kas arī plēsj grauzējus, populācija palielinātos.

Tomēr, neraugoties uz to, ka kaķiem ir spēcīga ietekme uz ekosistēmu, dažās valstīs ir konstatēts, ka šo dzīvnieku populācija ir kļuvusi tik liela, ka tā tagad kaitē vietējām retajām sugām. Piemēram, Austrālijā klaiņojošie un mājas kaķi gadā nogalina aptuveni 390 miljonus dzīvnieku. Šie skaitļi ir ļoti satraucoši vietējiem ekologiem, tāpēc viņi aicina iestādes domāt par šo mājdzīvnieku skaita kontroli.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post Kaitējums īpašniekiem: kāpēc šodien ir bīstami barot mājdzīvniekus ar jēlu gaļu?
Next post Vai mājdzīvniekiem patīk skatīties televizoru? Vai viņi kaut ko saprot?