Kā sagatavot mājdzīvniekus vakcinācijai

Mūsu četrkājainajiem draugiem – mājas suņiem un kaķiem – vasarā nepieciešama īpaša aizsardzība. Kopā ar saviem saimniekiem viņi dodas uz laukiem, kur bez nenoliedzama prieka pastaigāties brīvā dabā, peldēties ūdenstilpnēs un medīt sīko medījumu, viņus gaida arī daudz briesmu. Tāpēc vislabāk ir veikt profilaktiskus pasākumus un pirms došanās ārā veikt visaptverošu vakcināciju.

ZIŅKĀRĪBA NAV NETIKUMS…
Vasarā, kad dzīvnieki praktiski atrodas “brīvā dabā”, mums ir diezgan grūti sekot līdzi visiem viņu kontaktiem. Šie kontakti var būt gan plānoti – ar kaimiņu murkām un tuzikām -, gan neplānoti un dažkārt diezgan bīstami. Pēdējos gados laukos arvien biežāk sastopami ar trakumsērgu inficēti savvaļas dzīvnieki, parasti lapsas un eži. Slimība ir nāvējoša gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem, un tā tiek pārnesta uzreiz ar siekalām koduma laikā. Tā kā kontaktu starp mājas kaķi vai suni un trakumsērgas vīrusa pārnēsātāju nav iespējams pilnībā novērst, ir jārūpējas par savu mājdzīvnieku aizsardzību.

Ir jāplāno visaptveroša vakcinācijas programma, jo īpaši vakcinācija pret trakumsērgu, lai lolojumdzīvnieku organismam būtu laiks izveidot imūnsistēmu. Optimāli vismaz divas nedēļas pirms plānotā ceļojuma ārpus pilsētas. Taču ir svarīgi arī atcerēties: pirms vakcinācijas jāveic atkailināšana, “lai izdzītu tārpus”.

IMUNITĀTES ĒDĀJI
Tā var raksturot tārpu “lomu” organismā. Toksiskās vielas, ko tārpi izdala savas vitāli svarīgās darbības laikā, burtiski saindē saimnieka – kaķa vai suņa – dzīvību. Un daudz kas ir atkarīgs no tā, kurš parazīts nonācis dzīvnieka organismā, saskaroties ar inficētiem līdzcilvēkiem uz ielas, šņaucot ekskrementus pastaigas laikā, vai “atnācis” uz paša apaviem.

Par visbīstamākajām sugām tiek uzskatītas lentenis, apaļās tārpas un pirmatnējās žiardiozes. Tās var tikt pārnestas uz cilvēkiem saskarē ar mājdzīvniekiem, izraisot dažādas veselības problēmas. Lamblijas var izraisīt gremošanas traucējumus, jo īpaši caureju, ehinokoki bojā centrālo nervu sistēmu un muskuļus, bet apaļtārpi var izraisīt pat aklumu! Ģimenēm, kurās ir mazi bērni, jābūt īpaši uzmanīgām attiecībā uz attārpošanu, jo viņi rotaļājas ar saviem pūkainajiem draugiem, guļ uz rokām un skūpsta savus mājdzīvniekus, nerūpējoties par higiēnas noteikumiem un nedomājot par iespējamām sekām.

CIK BIEŽI MĀJDZĪVNIEKI IR JĀATTĀRPO?
Saskaņā ar Eiropas Mājdzīvnieku parazitologu biedrības ieteikumiem, antihelmintiskos preparātus dzīvniekiem ieteicams dot reizi ceturksnī (reizi 3 mēnešos). Šo ieteikumu pamatā ir zināšanas par parazītu attīstības cikliem, to bioloģiju un inficēšanās veidiem.

Vienlaikus nedrīkst aizmirst, ka tārpi dzīvniekus inficē biežāk nekā citos gadalaikos. Iemesls tam ir biežs kontakts ar kaimiņu dzīvniekiem, medījot sīkus grauzējus (peles, kurmjus u. c.). Tāpēc ir svarīgi ievērot profilakses plānu. Ja parādās inficēšanās simptomi, piemēram, vaļīgi izkārnījumi, ēstgribas zudums, vemšana, bieža ap anālo atveri esošās vietas laizīšana, apmatojuma pasliktināšanās, nekavējoties dodiet antihelmintiķi. Padomājiet arī par savu drošību – visticamāk, arī jums būs jārīkojas.

MĀJOKĻU AIZSARDZĪBA
Drontal® tabletes kaķiem un Drontal® Plus suņiem var nodrošināt dzīvniekiem visaptverošu aizsardzību pret visa veida parazītiem. Šie plaša spektra iedarbības preparāti palīdz atbrīvoties no dzīvniekiem un cilvēkiem bīstamākajiem parazītu veidiem. Prethelmintisko līdzekļu aktīvajām vielām nav negatīvas ietekmes, jo tās neuzkrājas dzīvnieku organismā. Preparāti ir pieejami kaula veidā ar dabiskas gaļas garšu un smaržu, kas ir pievilcīga četrkājainajiem gardēžiem – tagad jums nebūs nekādu grūtību dot zāles dzīvniekam. Atzīmējiet kalendārā datumu, lai pēc trim mēnešiem jūs varētu dot viņam vēl vienu veselīgu “kārumu”.

PĒC VAKCINĀCIJAS
Visas vakcinācijas prasa ievērot vienkāršus noteikumus ne tikai pirms, bet arī pēc tām. Pirmajās dienās mēģiniet savam mājdzīvniekam dot mieru, nevedot viņu ārā vai ierobežojot pastaigu laiku un fiziskās aktivitātes. Pirmajās dienās nav arī laba ideja dzīvnieku peldināt. Imūnsistēmai ir 2-3 nedēļu adaptācijas periods, kura laikā veidosies nepieciešamās vielas, lai pasargātu mājdzīvniekus no trakumsērgas un citām vīrusu slimībām. Tagad, apgādāti ar nepieciešamajām zināšanām un pasargājuši savus draugus no iespējamām nepatikšanām, varat droši doties dabā – visa vasara priekšā! Lai tā nes tikai pozitīvas emocijas!

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Rīgas Zoodārzā atklāts Vides un izglītības centrs “Zinarium”

Mājdzīvnieku higiēna: vai kaķis ir jāmazgā?

Jau rīt: Latvijas kaķi tiek čipēti, suņi tiek pārdoti saskaņā ar jaunajiem noteikumiem

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk