Table of Contents
Pirmajā dzīves gadā kucēni šķiet īpaši mīļi – un ļoti gribas, lai bērnības periods ilgst pēc iespējas ilgāk. Bet agrāk vai vēlāk visi suņi izaug: daži kļūst pieauguši 10 mēnešos, citi paliek kucēni līdz gandrīz divu gadu vecumam. Jebkurā gadījumā, lai jūsu mīlulis izaugtu vesels un labi audzināts, ir svarīgi zināt, kādus attīstības posmus tas iziet no dzimšanas līdz pilngadībai. Šajā rakstā mēs pastāstīsim, kā aug un attīstās kucēns un kā rūpes par mazuli atšķiras no rūpēm par pieaugušu suni.
Nav precīza brīža, kad kucēns pārvēršas par suni. Tas viss ir atkarīgs no mājdzīvnieka šķirnes, tā lieluma un pat individuālajām īpašībām. Nobriešanu galvenokārt ietekmē izmērs: lielie suņi aug ilgāk , bet mazie nobriest daudz ātrāk .
Kopumā ir piecas suņu lieluma grupas un attiecīgi nobriešanas stadijas. Dzīvnieki kļūst pieauguši:
- līdz 4 kg – 8-10 mēnešu vecumā;
- līdz 10 kg – 10 mēnešu vecumā;
- līdz 25 kg – 12 mēnešu vecumā;
- līdz 44 kg – 15 mēnešu vecumā;
- vairāk nekā 45 kg – 18-24 mēnešu vecumā.
Ja jūs novērtējat šo rādītāju vidēji, izrādās, ka suns kļūst par pieaugušo viena gada laikā. Pēc cilvēka standartiem viņai šobrīd paliek 15 gadi.
Parasti periodu no kucēna dzimšanas līdz pilngadībai var iedalīt piecos posmos:
Šajā periodā kucēnu sauc arī par zīdīšanas kucēnu, jo tā dzīve ir pilnībā atkarīga no mātes. Mājdzīvnieks vēl neko nevar darīt, viņa acis ir aizvērtas un viņš nedzird. Pārsvarā mazulis vienkārši ēd un guļ.
Saimniekam ir svarīgi nodrošināt pēc iespējas ērtākus apstākļus mammai un mazuļiem, lai kucēni varētu pareizi attīstīties. Īpaši svarīgi ir uzraudzīt mātes uzturu – tas ietekmē gan piena kvalitāti, gan pēcnācēju imunitāti.
Šajā laikā kucēni sāk atvērt acis un dzirdēt. Viņi vairāk apzinās savu apkārtni un cenšas izpētīt apkārtni . Ir svarīgi nodrošināt drošu vidi, lai kucēns nenokristu, neapdegtu vai nesavainotos. Pārejas posmā mājdzīvnieks joprojām barojas ar mātes pienu, bet var izrādīt interesi par “pieaugušo” barību .
Kritisks periods kucēna sociālajai un emocionālajai attīstībai.
Šajā posmā notiek atšķiršana no mātes – mājdzīvnieks nonāk jaunās mājās. Svarīgi mazuli pakāpeniski iepazīstināt ar ģimenes locekļiem, citiem mājdzīvniekiem un sākt vest pastaigās un uz dažādām vietām. Tikpat svarīgi ir nodrošināt kucēnam savu vietu, kur atpūsties. Šis ir arī labs laiks treniņu uzsākšanai .
Socializācijas posmā mājdzīvnieks pāriet no mātes piena uz kucēnu barību.
Šajā posmā kucēnam izkrīt piena zobi un sāk šķilties molāri. Šī ir enerģijas un zinātkāres virsotne – un šeit ir svarīgi turpināt apmācību un iepazīstināt savu mājdzīvnieku ar pasauli.
Pēc konsultēšanās ar speciālistu varat pielāgot diētu: mainīt ēdienreižu skaitu vai izmēģināt jaunas ēdienu garšas. Tas būs atkarīgs no jūsu mājdzīvnieka svara, aktivitātes un dzīvesveida.
Šajā posmā kucēni sasniedz dzimumbriedumu. Viņi pārbauda robežas, var izrādīt dumpīgu uzvedību un interesēties par pretējo dzimumu. Šajā laikā saimniekam īpaši svarīgi ir uzvesties mierīgi, lai nezaudētu autoritāti un turpinātu trenēties.
Kucēnu un pieaugušo suņu vajadzības atšķiras četros galvenajos veidos:
- Veterinārā palīdzība. Kucēniem nepieciešamas biežākas veterinārās pārbaudes, lai nodrošinātu regulāras vakcinācijas un uzraudzītu ķermeņa attīstību. Veseliem pieaugušiem dzīvniekiem pietiek ar kārtējām pārbaudēm reizi gadā.
- Fiziskie vingrinājumi. Lai arī kucēni ir aktīvāki un rotaļīgāki, tie vēl nav pilnībā fiziski attīstījušies. Tāpēc, lai izvairītos no problēmām ar locītavām, slodzes nedrīkst būt pārāk intensīvas. Sāciet ar viegliem vingrinājumiem un pakāpeniski palieliniet to grūtības pakāpi. Pieaugušiem suņiem, īpaši lielām šķirnēm , slodze var būt palielināta, pastaigas var būt garākas un iespējamas sporta aktivitātes .
- Apmācība un socializācija. Arī pieaugušos suņus var apmācīt un izglītot, taču personības pamats tiek likts bērnībā. Turklāt komandas labāk iemācās kucēna vecumā. Tāpēc ir svarīgi kucēnus apmācīt katru dienu un pamazām iepazīstināt ar jauniem cilvēkiem, citiem mājdzīvniekiem un vietām. Tas viss ir ļoti svarīgi mājdzīvnieka uzvedībai pieaugušā vecumā.
- Uzturs. Varbūt vissvarīgākais faktors. Pareiza barošana ir kucēna harmoniskas attīstības un adekvātas ēšanas uzvedības atslēga . Pirmajās nedēļās mājdzīvnieks jābaro ar mātes pienu vai kvalitatīviem aizstājējiem. Pārejai uz komerciālo pārtiku vajadzētu notikt pakāpeniski: apmēram 3–4 nedēļās varat sākt lietot cieto pārtiku un pēc dažām nedēļām izmēģināt jaunas pārtikas iespējas .
Pati barība kucēnam un pieaugušam sunim būs ļoti atšķirīga. Zīdaiņiem ir nepieciešams uzturs, kas atbalsta ātru augšanu un attīstību:
- Vairāk kalcija – pareizai kucēna skeleta veidošanai.
- Vairāk olbaltumvielu ātrākai muskuļu un citu ķermeņa audu augšanai.
- Lielāks kaloriju saturs – augošam organismam nepieciešams vairāk enerģijas, bet tam jābūt “koncentrētākam”, jo kucēni nevar apēst tik lielas porcijas kā pieauguši dzīvnieki.
- Sabalansēts un viegli sagremojams sastāvs – lai organisms saņemtu visas nepieciešamās uzturvielas bez gremošanas traucējumu riska.
- Piemērota tekstūra , lai ēdienu būtu ērti ēst un mazuļi neaizrīsies.
Tāpēc ir tik svarīgi jau no paša sākuma izlemt par piemērotu barību savam mīlulim. Ideālā gadījumā izvēlieties zīmolu ar plašu produktu klāstu . Tādā veidā saimnieks varēs izvēlēties barību sunim katrā tā attīstības stadijā un mainīgajās vēlmēs. Jums nav jāpāriet uz citiem zīmoliem un jāuztraucas par to, kā jūsu augošais ķermenis pieņems jaunu pārtiku.
Super-premium zīmoli ražo tik plašas līnijas: jūs varat izvēlēties barību kucēnam vai pieaugušam sunim, mazai, vidējai vai lielai šķirnei. Ir diētas, kas pielāgotas dzīvnieka individuālajām vajadzībām: “Svara kontrole” , “Jūtīga gremošana” , “Aktīvam” un vēl viena rinda “Pieaugušajiem” . Pati barība ir pieejama sausā un mitrā tekstūrā . Tāpēc saimnieks var būt drošs: no ļoti maza vecuma līdz sirmam vecumam viņa mīlulim noteikti būs piemērots variants .
Tātad, visi kucēni aug. Pat suņi, kas ilgu laiku paliek mazi, agrāk vai vēlāk pārvēršas par pieaugušiem, gracioziem suņiem. Tāpēc nepalaid garām šo laiku – centies savam mīlulim nodrošināt pienācīgu aprūpi un sabalansētu uzturu katrā augšanas posmā. Tad jūsu suns noteikti izaugs vesels, harmoniski attīstīts un laimīgs.