Kaitējums īpašniekiem: kāpēc šodien ir bīstami barot mājdzīvniekus ar jēlu gaļu?

Bristoles Universitātes Medicīnas skolas biologi un veterinārārsti veica pētījumu, kurā piedalījās 600 veseli mājas suņi, un atklāja, ka, barojot dzīvniekus ar jēlu gaļu, tiem attīstījās E. coli baktērija, kas ir rezistenta pret plaši lietoto antibiotiku ciprofloksacīnu. Tas var būt bīstami ne tikai dzīvnieku veselībai, bet arī viņu saimniekiem. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā One Health.

Ciprofloksacīns ir fluorhinolu grupas antibiotika, ko lieto daudzu bakteriālu infekciju ārstēšanai cilvēkiem un dzīvniekiem. PVO to ir klasificējusi kā augstas prioritātes un kritiski svarīgu antibiotiku. Ja baktērijām pret šo medikamentu attīstīsies rezistence, miljoniem cilvēku dzīvības var tikt apdraudētas. E. coli izraisa urīnceļu infekcijas, var izraisīt arī asinsrites infekcijas un nāvējošu septicēmiju. Ja baktērija ir rezistenta pret galvenajām antibiotikām, piemēram, ciprofloksacīnu, infekcijas ir grūtāk ārstējamas; pacientiem ar rezistentu patogēnu ir daudz lielāks nāves risks no infekcijas.

Zinātnieki pārbaudīja 600 suņu zarnu trakta E. coli, kas ir rezistenti pret antibiotikām. Viņi arī apkopoja datus no mājdzīvnieku īpašniekiem par to, ar ko viņi baro savus mīluļus, kādā vidē suņi dzīvo un pastaigājas un vai tie ir ārstēti ar antibiotikām.

Statistiskā analīze parādīja, ka vienīgais nozīmīgais faktors, kas ietekmēja suņu inficēšanos un rezistento E. coli izdalīšanos ar fekālijām, bija mājdzīvnieka barošana ar jēlu gaļu.

“Izvēle barot suni ar jēlu gaļu nozīmē, ka cilvēkiem gandrīz noteikti būs jāsaskaras ar jēlu gaļu, un mūsu pētījums skaidri parāda, ka jēla barošana nozīmē arī to, ka mājdzīvnieku īpašnieki, visticamāk, saskarsies ar mājdzīvnieku, kas izdala rezistentas E. coli,” uzsvēra Bristoles Universitātes molekulārās bakterioloģijas profesors Metjū Avisons, kurš vadīja pētījumu.

Zinātnieki paskaidroja, ka jēla gaļa, ko mūsdienās pārdod cilvēku vai mājdzīvnieku patēriņam, visticamāk, ir inficēta ar pret antibiotikām rezistentu E. coli. Taču ēdiena gatavošanas laikā baktērijas iet bojā, un, ja esat ļoti uzmanīgs un rūpīgi mazgājat rokas pēc apstrādes ar neapstrādātu pārtiku, varat samazināt risku uzņemt baktērijas. Tomēr suņiem paredzētajai gaļai bieži vien ir tāda kvalitāte, kas nav saistīta ar vārīšanu un termisko apstrādi.

Zinātnieku ieteikumi mājdzīvnieku īpašniekiem

Pētnieki uzsver, ka var veikt individuālus pasākumus, lai samazinātu šādu baktēriju uzņemšanas risku.

Pārejiet uz citu uzturu bez jēlas gaļas. Izvēlieties augstas kvalitātes gaļu, ko var termiski apstrādāt.

Izvēlēties barot ar jēlu gaļu no dzīvniekiem, kas audzēti saimniecībās, kurās maz izmanto kritiski svarīgas antibiotikas.

Taču ir arī jāievieš stingrāki nozares noteikumi:

Jāturpina stimulēt uzņēmumus, kas ražo suņiem paredzētu jēlu gaļu, iepirkt jēlu gaļu no saimniecībām, kurās tiek ievērota atbilstoša antibiotiku lietošanas politika;

pirms pārdošanas pārbaudīt gaļu uz antibiotikām rezistentu baktēriju klātbūtni.

Zinātnieki apgalvo, ka prasībām attiecībā uz pieļaujamo baktēriju līmeni svaigā gaļā ir jākļūst stingrākām uzņēmumiem, ja cilvēce vēlas izvairīties no atgriešanās laikos, kad mums nebija zāļu pret visvienkāršākajām baktērijām, kas kļuva nāvējošas.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Rīgas Zoodārzā atklāts Vides un izglītības centrs “Zinarium”

Mājdzīvnieku higiēna: vai kaķis ir jāmazgā?

Jau rīt: Latvijas kaķi tiek čipēti, suņi tiek pārdoti saskaņā ar jaunajiem noteikumiem

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk