Lasīšanas Laiks:56 Sekunde(-s)

Dzīvnieki, īpaši kaķi, ļoti mīl pieķeršanos. Pūkainais draugs reti kad atteiksies no glāstīšanas, un dažkārt viņš var nākt pēc glāstiem visnepiemērotākajā brīdī. Kas virza dzīvnieku, kāpēc tam tik ļoti patīk tikt noglaudītam?

Praktiski visi dzīvnieki pozitīvi reaģē uz glāstiem. Zinātnieki to skaidro ar to, ka maiga kažoka glāstīšana stimulē mājdzīvnieku bērnības atmiņas par to, kā viņus laizīja māte. Mīļie pieskārieni ir saistīti ar aizsardzību un rūpēm.

Bet kā tieši notiek šis process? Pētījumā, kas tika veikts 2003. gadā, tika atklāts, ka glāstīšana stimulē īpašu neironu kopumu smadzenēs. Darba gaitā zinātnieki atklāja, ka pieskārienu neironi pelēm reaģē uz jebkuru kontaktu aptuveni tādā pašā veidā. Piemēram, saspiešana vai sitiens izraisa reakciju vairumā juteklisko neironu, bet maiga glāstīšana bija vienīgā sajūta, kas stimulēja neironu tipu, ko sauc par MRGPRB4+.

MRGPRB4+ stimulācija izraisīja ķīmiskās vielas sintēzi, kas samazināja stresa līmeni dzīvniekiem. Turpmāka MRGPRB4+ izpēte atklāja, ka šie neironi ir saistīti ar peļu ādas matu folikuliem. Tāpēc maiga kažoka glāstīšana dzīvniekiem ir tik patīkama, tā tos nomierina.

Protams, daudziem mājdzīvniekiem patīk, ka tos skrāpē. Šajā gadījumā iemesls ir vienkārša fizioloģija – dzīvniekam patiešām niez kāda ķermeņa daļa, kuru tam pašam ir grūti sasniegt.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post Kāpēc kaķi vienmēr piezemējas uz kājām?
Next post Kāpēc suns dzenas pakaļ astei un kad jābūt modriem