Kāpēc kaķiem un suņiem patīk, ja tos glāsta?

Dzīvnieki, īpaši kaķi, ļoti mīl pieķeršanos. Pūkainais draugs reti kad atteiksies no glāstīšanas, un dažkārt viņš var nākt pēc glāstiem visnepiemērotākajā brīdī. Kas virza dzīvnieku, kāpēc tam tik ļoti patīk tikt noglaudītam?

Praktiski visi dzīvnieki pozitīvi reaģē uz glāstiem. Zinātnieki to skaidro ar to, ka maiga kažoka glāstīšana stimulē mājdzīvnieku bērnības atmiņas par to, kā viņus laizīja māte. Mīļie pieskārieni ir saistīti ar aizsardzību un rūpēm.

Bet kā tieši notiek šis process? Pētījumā, kas tika veikts 2003. gadā, tika atklāts, ka glāstīšana stimulē īpašu neironu kopumu smadzenēs. Darba gaitā zinātnieki atklāja, ka pieskārienu neironi pelēm reaģē uz jebkuru kontaktu aptuveni tādā pašā veidā. Piemēram, saspiešana vai sitiens izraisa reakciju vairumā juteklisko neironu, bet maiga glāstīšana bija vienīgā sajūta, kas stimulēja neironu tipu, ko sauc par MRGPRB4+.

MRGPRB4+ stimulācija izraisīja ķīmiskās vielas sintēzi, kas samazināja stresa līmeni dzīvniekiem. Turpmāka MRGPRB4+ izpēte atklāja, ka šie neironi ir saistīti ar peļu ādas matu folikuliem. Tāpēc maiga kažoka glāstīšana dzīvniekiem ir tik patīkama, tā tos nomierina.

Protams, daudziem mājdzīvniekiem patīk, ka tos skrāpē. Šajā gadījumā iemesls ir vienkārša fizioloģija – dzīvniekam patiešām niez kāda ķermeņa daļa, kuru tam pašam ir grūti sasniegt.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Rīgas Zoodārzā atklāts Vides un izglītības centrs “Zinarium”

Mājdzīvnieku higiēna: vai kaķis ir jāmazgā?

Jau rīt: Latvijas kaķi tiek čipēti, suņi tiek pārdoti saskaņā ar jaunajiem noteikumiem

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk