Kāpēc lielie suņi dzīvo mazāk nekā mazie

Adelaides Universitātes pētnieki ir izpētījuši, kāpēc 164 suņu šķirnēm, sākot no čivavām un beidzot ar vācu dogu šķirnes suņiem, ir atšķirīgs paredzamais dzīves ilgums. Zinātnieki pirmo reizi ir izskaidrojuši, kāpēc lielo suņu paredzamais mūža ilgums ir īsāks nekā mazajiem suņiem: lielo šķirņu suņu lieluma dēļ tie ir uzņēmīgāki pret vēzi.

Zinātnieki pirmo reizi ir noskaidrojuši, kāpēc lielo suņu dzīves ilgums ir īsāks nekā mazo suņu – audzējot lieluma dēļ, lielās šķirnes ir kļuvušas uzņēmīgākas pret vēzi.

“Analizējot šos datu kopumus, mēs atklājām, ka lielajiem suņiem ir lielāka iespējamība nomirt no vēža jaunākā vecumā nekā mazajiem suņiem,” saka raksta galvenais autors Džeks da Silva. – “Lielie suņi ne vienmēr novecoja ātrāk nekā mazo šķirņu suņi, taču pētījums parādīja, ka, palielinoties šķirnes vidējam ķermeņa svaram, palielinājās arī saslimstība ar vēzi. Mēs uzskatām, ka saikne starp suņa ķermeņa lielumu un ilgmūžību varētu būt saistīta ar evolucionāru atpalicību pretvēža aizsardzības līdzekļos, kas nav sekojusi līdzi straujajai lielo šķirņu selekcionēšanai.”

Pētījumā tika konstatēts, ka lielo suņu īsāks mūža ilgums atbilst teorijai par novecošanu, kas pazīstama kā “vienreizējā soma”.

“Šīs teorijas pamatā ir šāda hipotēze: ja organisms lielāko daļu resursu un enerģijas iegulda augšanā un vairošanā, tam trūkst spēka šūnu atjaunošanai un aizsardzībai pret vēzi,” saka Dr. da Silva.

Pētījuma rezultāti varētu būt noderīgi arī cilvēku novecošanās pētniecībā. “Suņi ir labs modelis cilvēka novecošanās izpētei. Suņi, tāpat kā cilvēki industrializētajās valstīs, dzīvo vidē, kas aizsargā tos no nejaušiem un infekcioziem nāves cēloņiem, tāpēc tie biežāk mirst no ar vecumu saistītām slimībām, piemēram, vēža,” saka da Silva.

Pētnieki prognozē, ka lielākas šķirnes attīstīsies, lai attīstītu cīņai ar vēzi nepieciešamos gēnus.

“Lielākā daļa no aptuveni 400 suņu šķirnēm, ko mēs šodien pazīstam, ir attīstījušās pēdējo 200 gadu laikā. Lielākiem suņiem vienkārši vēl nav bijis laika, lai attīstītu spēcīgus, to izmēram atbilstošus vēža apkarošanas mehānismus. Tas joprojām varētu notikt,” saka Dr. da Silva.

Zinātnieks prognozē, ka lielās šķirnes pielāgosies un pagarinās savu mūža ilgumu, taču, pamatojoties uz novecošanās teoriju, tām nākotnē, visticamāk, būs mazāk metienu.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Rīgas Zoodārzā atklāts Vides un izglītības centrs “Zinarium”

Mājdzīvnieku higiēna: vai kaķis ir jāmazgā?

Jau rīt: Latvijas kaķi tiek čipēti, suņi tiek pārdoti saskaņā ar jaunajiem noteikumiem

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk