Parasti lielie suņi šķiet klusāki un mierīgāki. “Kabatas” šķirnes, gluži pretēji, riesta jebkurā gadījumā. Tomēr miniatūrie suņi vienmēr ir bijuši ļoti populāri, taču neviens nekad nav aizdomājies par to, cik daudz agresijas slēpjas šajos mazajos dzīvnieciņos. Vai suņu uzvedību tik ļoti ietekmē to izmērs? Šodien mēs aplūkosim, kāpēc mazie suņi bieži vien ir nikni.
Vai esat novērojuši, ka, jo mazāks suns, jo agresīvāk un trokšņaināk tas uzvedas? Tam ir vairāki iemesli: pie vainas ir ne tikai mājdzīvnieka lielums, bet arī saimnieku bezatbildība.
Kāpēc mazi suņi ir nikni, bet lieli – laipni? Pat bez pētījumiem mēs pamanām, ka mazi suņi biežāk rūc, ņaud un rej uz cilvēkiem un citiem dzīvniekiem nekā viņu lielākie sugasbrāļi. Kāds ir šādas uzvedības iemesls? Vai tas varētu būt tāpēc, ka mazie suņi jūtas neaizsargātāki?
Kāpēc mazie suņi ir agresīvi?
Lai izprastu šīs agresijas būtību, Somijas pētnieki savā valstī analizēja 9000 mājdzīvnieku. Pētījuma sākumā zinātniekiem radās jautājums: ko nozīmē agresīva uzvedība? Autori izcēla riešanu, riešanu, zobu lamāšanu un kodināšanu. Izrādījās, ka pēc šiem parametriem visagresīvākie ir tīršķirnes “miniatūrās” šķirnes, piemēram, čivavas. Otrajā un trešajā vietā agresīvāko šķirņu sarakstā ierindojās miniatūrie pūdeļi un vērgšnauceri, bet pēdējā vietā ierindojās labradori.
Vai agresijas cēlonis ir “kabatas izmērs”?
Zinātnieki daudzus gadus ir domājuši, “kāpēc mazi suņi ir agresīvāki par lieliem suņiem?”, un galu galā nonāca pie secinājuma, ka daļu agresīvās uzvedības var izskaidrot ar dzīvnieka bailēm no svešiniekiem vai citiem suņiem. Šo dzīvnieku mazais izmērs liek tiem justies neaizsargātiem. Pētījumā arī tika konstatēts, ka suņu tēviņi ir agresīvāki par mātītēm un vecāki suņi ir agresīvāki par jaunākiem.
Autori noskaidroja arī vēl vienu iemeslu un noskaidroja, kāpēc mazie suņi ir ļaunprātīgi: “kabatas” šķirņu suņu nelielā izmēra dēļ saimnieki domā, ka viņu mīluļi ir nekaitīgi, tāpēc viņi pat nemēģina koriģēt agresīvu uzvedību. Tas arī var būt agresīvu uzvedību veicinošs faktors. Zinātnieki uzskata, ka atbilstoša apmācība var samazināt šādas uzvedības “pakāpi” mājdzīvniekam – ar apmācības palīdzību iespējams mazināt suņa bailes no cilvēkiem un iemācīt to nelakt uz jebkuru skaļu skaņu.