Seno Ēģipti ir grūti iedomāties bez piramīdām, Kleopatras un… kaķiem! Protams, senie ēģiptieši cienīja un pielūdza daudzus dzīvniekus un mītiskas radības, taču kaķi viņu ideoloģijā ieņēma īpašu vietu. Kāpēc tas notika?
Ja jūsu kaķis dzīvotu faraonu laikā, viņš noteikti varētu jūs iesūdzēt tiesā par naudu, māju un pārtiku! Senatnē šiem dzīvniekiem varēja būt vairāk tiesību nekā cilvēkiem.
Ēģiptieši tik ļoti mīlēja kaķus, ka bieži vien savu mājdzīvnieku drošību liek svarīgākam par savu. Piemēram, kad mājā izcēlās ugunsgrēks, cilvēki vispirms izglāba savus mīļos dzīvniekus, bet pēc tam atgriezās pēc pārējām lietām un izglāba māju. Kad viņu mīļais kaķis nomira, ģimene noskuja uzacis un turpināja sērot, līdz uzacis atauga.
Tiek uzskatīts, ka senajiem ēģiptiešiem bija divi iemesli kaķu vērtēšanai. Pirmkārt, šie dzīvnieki aizsargāja lauksaimniecību no grauzējiem. Senās Ēģiptes sabiedrības lielākoties bija agrāras un saskārās ar daudzām problēmām, lai aizsargātu savu ražu no kaitēkļiem, piemēram, pelēm, žurkām un čūskām. Laikā, kad pārtikas bija maz, kaķi varēja izglābt cilvēkus no bada.
Ilgu laiku tika uzskatīts, ka tieši Senā Ēģipte bija “kaķu pieradināšanas” dzimtene. Cilvēki šajās vietās ļoti agri pamanīja, ka savvaļas kaķi var medīt grauzējus. Tāpēc viņi sāka ievilināt kaķus savās mājās, atstājot dzīvniekam barību tieši ārpus mājas. Ar laiku kaķi pieraduši, palikuši un sāka medīt grauzējus. Šādas attiecības varētu saukt par simbiotiskām, jo kaķiem patika dzīvot kopā ar cilvēkiem – viņiem bija barība, un ēģiptieši priecājās par tik mīļu un pūkainu aizsargu! Kādā brīdī “kaķa mode” mājā aizgāja tik tālu, ka zemnieki, jūrnieki un pat tirgotāji visur ņēma līdzi mājas kaķus! Tā kaķi parādījās gandrīz visā Ēģiptē.
Otrs kaķa kulta iemesls ir saistīts ar reliģiju. Daudziem senās Ēģiptes dieviem bija kaķu dzimtas pārstāvja tēls. Piemēram, gepardiem līdzīgā dieviete Mafdeta bija viena no senākajām Ēģiptes dievībām. Viņu pielūdza tie, kas meklēja aizsardzību pret indīgām radībām, piemēram, čūskām, viņa arī personificēja taisnīgumu. Bet visslavenākā dieviete kaķa formā bija Basteta. Viņa bija mājas aizbildne, sargātāja no ļaunuma un slimībām, kā arī simbolizēja prieku. Viņa bija tik populāra, ka viņai par godu regulāri tika rīkoti svētki, kas bija vieni no lielākajiem svētkiem senajā Ēģiptē!
Šie divi faktori radīja veselu kultu! Cilvēki bija tik ļoti aizrāvušies ar kaķiem, ka pat izdomāja likumus, lai tos aizsargātu. Piemēram, ja cilvēks pat nejauši nogalināja kaķi, viņš tika sodīts ar nāvessodu. Kaķu tirdzniecība un eksportēšana uz citām valstīm bija arī nelikumīga. Kad kaķi nomira, tie tika mumificēti, un saimnieki atstāja viņiem barību. Dažreiz kaķi pat tika apglabāti kopā ar saimniekiem, lai parādītu, cik ļoti viņi mīl savus mājdzīvniekus.
Taču, kad Romas impērija sāka cīnīties ar pagānismu, kaķa kults sāka norimt. Dzīvnieki joprojām tika turēti fermā, taču tos vairs nepielūdza.
1 Komentārs