Kāpēc vienam kaķim ir dažādas krāsas acis: ziņkārīgs noslēpums

Reizēm mēs sastopamies ar kaķiem ar dažādu krāsu acīm. Šī ir iedzimta pazīme, ko sauc par heterohromiju. Tas var būt divu veidu – sektorāls vai pilns. Visbiežāk terminu heterohromija lieto, lai aprakstītu varavīksnenes krāsu atšķirības, taču to var attiecināt arī uz matu vai ādas krāsas variācijām.

Acu krāsu, īpaši varavīksnenes krāsu, nosaka melanīna koncentrācija un izplatība. Zīdītāju īrisos ir tikai 2 pigmenti – eumelanīns un feomelanīns. Acu krāsas noteikšanā liela nozīme ir šo pigmentu kopējai koncentrācijai, to attiecībai, pigmenta izplatības variācijām varavīksnenes stromas slāņos un gaismas izkliedes ietekmei.

Galvenais heterohromijas cēlonis ir ģenētiskās daudzveidības trūkums, vismaz mājdzīvniekiem. Tas ir saistīts ar mutāciju gēnos, kas ir atbildīgi par melanīna izplatību. Tie parasti ir bojāti hromosomu viendabīguma dēļ. Kaķiem tas notiek divos gadījumos:

Kad dzīvnieka genomā ir dominējošais baltais gēns, kas maskē jebkuru citu krāsu gēnus un padara kaķi pilnīgi baltu. Tie ir, piemēram, turku van, turku angora, persiešu un Khao Mani.

Kad genomā ir balto plankumu gēns, kas ir atbildīgs par divkrāsu un melnbalto krāsu. Šis gēns novērš melanīna pigmenta iekļūšanu vienā acī augļa attīstības laikā, kā rezultātā kaķim viena acs kļūst zila un viena zaļa, dzeltena vai brūna. Piemēram, šo krāsojumu var redzēt turku furgonos, sfinksos un japāņu bobteilos.

Ir 2 heterohromijas veidi:

Pilnīga – vienas acs varavīksnene pēc krāsas pilnīgi atšķiras no otras.

Sektorāls – kad viena varavīksnenes daļa pēc krāsas atšķiras no pārējās varavīksnenes un tās centra. Šādos gadījumos mēs varam redzēt dažādu krāsu gredzenu vai “smailes”, kas nāk no zīlītes.

Tajā pašā laikā heterohromija kaķiem neparādās nekavējoties. Tāpat kā dažiem citiem jaundzimušajiem zīdītājiem, visiem kaķēniem ir zilas acis, kas var mainīties, kad tie nobriest. Kaķēna acu krāsas atšķirības var nebūt pamanāmas, kamēr tās rūpīgi neizpētīsit – šādiem kaķēniem katrai acij ir atšķirīgs zils tonis. Vienas acs krāsa paliek nemainīga, bet otra mainās vairāku mēnešu laikā – piemēram, no zilas uz zaļu vai dzeltenu vai no zaļas uz zilu vai dzeltenu.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Rīgas Zoodārzā atklāts Vides un izglītības centrs “Zinarium”

Mājdzīvnieku higiēna: vai kaķis ir jāmazgā?

Jau rīt: Latvijas kaķi tiek čipēti, suņi tiek pārdoti saskaņā ar jaunajiem noteikumiem

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk