Latvijas biodegvielas ražošanas uzņēmumi ir uz izdzīvošanas robežas, jo līgumi ar ārvalstu eksportētājiem ir kropļojoši. Vienā uzņēmumā vien bez ienākumiem ir palikuši vairāk nekā 110 darbinieki un viņu ģimenes.
No 2022. gada sākuma līdz mūsdienām kokapstrādes un biomasas ražošanas uzņēmumu saimnieciskajā darbībā ir notikušas tektoniskas izmaiņas, kas saistītas ar Krievijas agresiju Ukrainā un tai sekojošām sekām Eiropas ekonomikas enerģētikas sektorā.
Granulu ražošanas izejvielu iegādes cenas ir strauji pieaugušas, un izaugsme ir dinamiska un neprognozējama. Būtiski pieauguši tarifi energoresursiem granulu ražošanā, kas padara granulu ražošanu nerentablu, ja tās tiek pārdotas darījuma partneriem par līgumos fiksētām zemām cenām.
Rezultātā daudzi Latvijas ražotāji ir spiesti pārdot gatavo produkciju par fiksētu cenu, kas ir zem pašizmaksas. Pircēji ir lieli uzņēmumi, galvenokārt ārvalstu.
Kāpēc tirgoties ar zaudējumiem? Tam ir pamats – pašreizējie līgumi noslēgti līdz 2022. gadam, stabilos tirgus apstākļos. Tikmēr pircēji nesteidzas pārrunāt līgumu nosacījumus. Rezultātā viņi saņem lieko peļņu, un ražotājiem vairs nav līdzekļu, lai iegādātos izejvielas un maksātu algas, un viņi atrodas uz pilnīgas ražošanas apturēšanas un nenovēršama bankrota robežas.
Konkrētā situācijā ar lielāko Latvijas kokskaidu granulu ražotāju NewFuels stāsts par paverdzinošu līgumu ar pircēja kompāniju Vattenfall ieilga līdz brīdim, kad Latvijas ražotājs vienkārši palika bez līdzekļiem. Tādējādi laika posmā no 2023.gada marta līdz jūnijam Vattenfall tonnu granulu iegādājās par cenu 160 eiro, savukārt tonnas ražošanas pašizmaksa bija 180 eiro, kas ir absolūti neizdevīgi, portālam bb.lv pavēstīja Latvijas uzņēmums.
Pēc vairāku mēnešu ilgas šādas sadarbības ar kompāniju Vattenfall NewFuels apgrozāmie līdzekļi bija izsmelti, Latvijas uzņēmums bija spiests izsludināt tiesiskās aizsardzības procedūru, paziņojot par problēmām ar līdzekļiem un nespēju apkalpot parādus, kredītsaistības un atmaksāt ar darījumu partneriem. Divu mēnešu laikā uzņēmumam bija jāiesniedz tiesai grafiks saistību izpildei pret kreditoriem (tas ir abpusēji izdevīgs process, jo uzņēmums iegūst iespēju turpināt darbību, bet kreditori – atmaksāt parādus).
Taču Latvijas pusei par lielu pārsteigumu šī gada jūnijā Vattenfall nav samaksājis par jau piegādātajām granulām vairāk nekā 0,5 miljonu eiro apmērā, nokavējot visus fiksētos maksājumu termiņus. No savas puses NewFuels nosūtīja neskaitāmus atgādinājumus/sūdzības, taču līdzekļi tā arī nesanāca.
Ražošanas uzņēmumam, vadoties pēc atsevišķiem noslēgtā līguma punktiem, nācās pārtraukt esošās attiecības. Latvijas uzņēmums izmantoja šīs tiesības, paziņojot Vattenfall. NewFuels nebija citas izvēles, jo… ražot un piegādāt produktus, nesaņemot samaksu no pircēja, ir bezjēdzīgi. Savukārt Vattenfall līguma laušanu neapstrīdēja, taču atteicās atmaksāt parādu.
Acīmredzot strīds tiks skatīts tiesā, taču šobrīd situācija uzņēmumam ir strupceļā. Līdzekļi, uz kuriem uzņēmums NewFuels cerēja turpināt darbību, nekad netika saņemti. Ražošana tika pārtraukta, un vairāk nekā 110 strādnieku un viņu ģimenes palika bez ienākumiem.
Piekrītu, tas ir diezgan nepatīkams signāls Latvijas biznesam, kad milzīga ārvalstu korporācija vispirms ļaunprātīgi izmantoja līgumu, nevēloties atrast abpusēji izdevīgas sadarbības formulu, un tagad, nesamaksājot parādu par piegādāto produkciju, tas faktiski ir nostādot Latvijas ražotāju uz pastāvēšanas robežas. Jau bez tā, pilnībā aplaupījis viņu, jo NewFuels četrus mēnešus strādāja mīnusā, līdz beidzās līdzekļi.
Savādi, bet Vattenfall akcionārs ir Zviedrijas Karaliste un valsts pensiju fonds. Labs jautājums ir arī tas, vai turīgie zviedru pensionāri vispār nenojauš, ko viņu energokompānija nodarīja simtiem bez iztikas palikušo Latvijas ģimeņu. Tikmēr Latvijas budžets būs noslogots ar pārmērīgiem sociālajiem maksājumiem par bezdarbu un saņems mazākus nodokļus uzņēmuma aktivitātes trūkuma dēļ.
Uzziņai
• NewFuels RSEZ SIA ir viens no lielākajiem koksnes granulu ražošanas uzņēmumiem Eiropā ar gada jaudu vismaz 250 000 tonnu gadā, kas atrodas Rēzeknē.
• Strādā kopš 2010. gada, un šajā laikā uzņēmumā investēti vairāk nekā 40 miljoni eiro. Tas ir viens no pamanāmākajiem pienesumiem Latgales reģiona ekonomikā
– Kopš 2017. gada ilgtermiņā visa saražotā produkcija tiek eksportēta uz VATTENFALL
• Darbinieku skaits: vairāk nekā 100 cilvēku
• Uzņēmums katru gadu saņem valsts un pašvaldību apbalvojumus, aktīvi piedalās finansiālā un cita veida atbalstīšanā sporta un sabiedriskiem pasākumiem Rēzeknes pilsētā un Latvijā. NewFuels balvas ietver “Straujāk augošais uzņēmums Rēzeknē” 2011. un 2016. gadā, “Veiksmīgākais Latvijas eksportētājs 2017”, “Gada uzņēmums 2019” RSEZ, “Lielākais nodokļu maksātājs reģionā” un citi.
3 komentāru