Table of Contents
Pierasts, ka, sagaidot Jauno gadu, spēkā stājas dažādas izmaiņas likumos, kas ietekmē iedzīvotājus un to maciņu biezumu. Izņēmums nav arī 2024. gada 1. janvāris. portāls ir apkopojis būtiskākās izmaiņas, kas ieviestas šogad.
Labklājības ministrija ir apkopojusi ziņas par izmaiņām, kas labklājības jomā būs spēkā no 2024. gada.
- Minimālās mēneša darba algas apmērs normālā darba laika ietvaros pieaugs un būs 700 eiro.
- Garantētā minimālā ienākuma slieksnis pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā būs 137 eiro (pirms tam – 125 eiro), pārējām personām mājsaimniecībā 96 eiro (līdz šim – 87,50 eiro).
- Trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā būs 343 eiro (līdz šim – 313 eiro), pārējām personām mājsaimniecībā 240 eiro (līdz šim – 219 eiro).
- Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu sliekšņa maksimālais apmērs pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā būs 549 eiro (līdz šim – 501 eiro), pārējām personām mājsaimniecībā 384 eiro (līdz šim – 351 eiro).
- Palielināsies minimālo vecuma pensiju apmēri. Minimālās vecuma pensijas aprēķina bāze palielināsies no 157 eiro līdz 171 eiro, cilvēkiem ar invaliditāti no bērnības – no 188 eiro līdz 206 eiro. Minimālo vecuma pensijas apmēru nosaka, piemērojot aprēķina bāzei koeficientu 1,1 un par katru stāža gadu, kas pārsniedz 15 gadus, apmēru palielina par 2% no aprēķina bāzes.
- Palielināsies minimālo invaliditātes pensiju apmēri. Minimālās invaliditātes pensijas aprēķina bāze palielināsies no 157 eiro līdz 171 eiro, personām ar invaliditāti no bērnības – no 188 eiro līdz 206 eiro III invaliditātes grupas gadījumā invaliditātes pensija tiek noteikta invaliditātes pensijas aprēķina bāzes apmērā, savukārt, nosakot minimālo invaliditātes pensiju I un II invaliditātes gadījumā, aprēķina bāzei tiek piemēroti koeficienti – I invaliditātes grupai 1.6, bet II invaliditātes grupai 1.4.
- Palielināsies minimālo apgādnieku zaudējumu pensiju apmēri. Minimālās apgādnieka zaudējuma pensijas apmērs katram bērnam no dzimšanas līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai palielināsies no 157 eiro līdz 171 eiro, cilvēkiem ar invaliditāti no bērnības – no 188 eiro līdz 206 eiro.
- Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs pensijas vecumu sasniegušajiem, kuriem nav uzkrāts pietiekams apdrošināšanas stāžs vecuma pensijas piešķiršanai, palielināsies no līdzšinējiem 125 līdz 137 eiro mēnesī. Tāpat pabalsta apmērs apgādnieka zaudējuma gadījumā bērniem līdz sešu gadu vecumam (ieskaitot) palielināsies no 157 līdz 171 eiro mēnesī, no septiņu gadu vecuma – no 188 līdz 206 eiro mēnesī.
- Tiesības uz valsts vecuma pensiju 2024. gadā būs personām, kuras sasniegušas 64 gadu un deviņu mēnešu vecumu, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 15 gadiem. Cilvēkiem, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem, ir tiesības pensionēties priekšlaicīgi, t.i., divus gadus pirms vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanas. 2024. gadā pensionēties priekšlaicīgi varēs tie, kuri sasnieguši 62 gadu un 9 mēnešu vecumu. (No 2014. gada pensionēšanās vecums pakāpeniski, palielinās, t.i., ik gadu par 3 mēnešiem līdz 2025. gadā tiks sasniegts 65 gadu vecums).
- No 2024. līdz 2029. gadam pie tām vecuma un invaliditātes pensijām, kas piešķirtas laikā no 2012. līdz 2028. gadam, pakāpeniski tiks atjaunota piemaksa par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim. 2024. gadā tās piešķirs cilvēkiem, kuri devās pensijā 2012., 2013. un 2014. gadā. Cilvēkiem, kuriem no 2024.gada 1.janvāra būs tiesības uz piemaksu par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim, piemaksu piešķirs no 2024. gada 1. janvāra un izmaksās vienlaikus ar 2024. gada aprīļa pensiju.
- Tiks nodrošināts mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojums personas dzīvesvietā (hospisa aprūpe), kas papildus veselības aprūpes pakalpojumiem ietvers arī valsts finansētu sociālo aprūpi, psihoemocionālo atbalstu un tehniskos palīglīdzekļus. Pakalpojumu varēs saņemt pilngadīgas personas, kurām būs izsniegts attiecīgs stacionārās ārstniecības iestādes ārstu konsīlija lēmums par nozīmētu paliatīvo aprūpi dzīvesvietā. Pakalpojumu sniegs valsts izvēlēti pakalpojuma sniedzēji visā Latvijas teritorijā.
- Valsts nodrošinās pašvaldībām līdzfinansējumu aprūpei mājās bērniem ar smagiem un ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem, kuriem ir Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas noteikta invaliditāte un izsniegts atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību. Līdzfinansējums par bērnu tiks turpināts arī pēc pilngadības sasniegšanas, bet ne ilgāk kā līdz bērna 24 gadu vecuma sasniegšanai.
- Cilvēku ar invaliditāti asistentu un pavadoņu atlīdzības apmērs par vienu pakalpojuma sniegšanas stundu tiks paaugstināts par 6%, nosakot to 5,42 eiro apmērā.
- Piemaksa pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu ar invaliditāti tiks paaugstināta no 106,72 eiro līdz 160 eiro mēnesī. Janvārī un februārī atbalsts tiks izmaksāts iepriekšējā apmērā. Pabalsta apmēra starpību par janvāri un februāri izmaksās 2024. gada martā.
- Pabalsts personai ar invaliditāti, kurām invaliditātes cēlonis ir slimība no bērnības un kurai nepieciešama kopšana, tiks paaugstināts no 313,43 eiro līdz 413,43 eiro. Janvārī un februārī atbalsts tiks izmaksāts iepriekšējā apmērā. Pabalsta apmēra starpību par janvāri un februāri izmaksās 2024. gada martā.
- Bērniem ar autiskā spektra traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem, aprobējot psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu izmēģinājuma projektā, tiks nodrošināts multiprofesionālās komandas un līdzinieku atbalsts, dažādas rehabilitācijas metodes.
- Bērniem ar autiskā spektra traucējumiem pilotprojekta ietvaros tiks nodrošināta uzturošā terapija – multiprofesionālas komandas darbs un ABA terapijas, ergoterapijas, logopēda, speciālā pedagoga nodarbības.
- No 106,72 eiro līdz 160 eiro mēnesī palielināsies atbalsta apmērs ar celiakiju slimiem bērniem. 2024. gada janvārī un februārī atbalsts vēl tiks izmaksāts iepriekšējā apmērā, bet starpību par janvāri un februāri izmaksās 2024. gada martā.
- Tiek paplašinātas Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas funkcijas un mainīts nosaukums, aizstājot to ar “Bērnu aizsardzības centrs”. Tiek mainīti un līdzsvaroti iestādes akcenti no kontrolējošas iestādes uz bērniem, pusaudžiem, ģimenēm un speciālistiem atbalstu sniedzošu, izglītojošu, konsultējošu, koordinējošu starpinstitūciju un profesionāļu sadarbības centru, primāri iestādes darbību vēršot uz atbalsta nodrošināšanu. Būtisks akcents tiks vērsts uz efektīvu starpnozaru un starpinstitūciju koordinēšanu, kas ietver sistēmisku metodisku vadību bērnu aizsardzības jomā iesaistītajām pusēm. Pārveides rezultātā iestādei nemainīgā apjomā tiek saglabāta bērnu tiesību un interešu ievērošanas uzraudzības un kontroles funkcija, tostarp bāriņtiesu darbības uzraudzība, kā arī esošā kompetence administratīvā pārkāpuma procesā – lietās par fizisku un emocionālu vardarbību pret bērnu, ko veikuši valsts vai pašvaldību institūciju darbinieki vai amatpersonas, kā arī lietās par bērna iesaistīšanu pasākumos, kas saistīti ar ārējā izskata demonstrēšanu.
- Uzlabosies atbalsts ārpusģimenes aprūpē bijušiem jauniešiem pēc pilngadības sasniegšanas līdz 21 gada vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, ja turpina mācības. Valsts sniegs finansiālu atbalstu pašvaldībām, lai jauniešiem sniegtu sociālā mentora pakalpojumu, finansiālu atbalstu jaunietim, kā arī atbalsta grupu nodarbības dažādu sociālo prasmju un iemaņu apguvei.
- Eiropas Sociālā fonda Plus programmas materiālās nenodrošinātības mazināšanai ietvaros no 2024. gada 1. janvāra atbalstu varēs saņemt maznodrošinātas mājsaimniecības, kuru rīcībā esošie ienākumi mēnesī nepārsniedz 411 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā, bet katrai nākamajai personai mājsaimniecībā – 288 eiro (pašlaik šis slieksnis ir attiecīgi 376 un 264 eiro).
No 2024.gada 1.janvāra aizsargātajiem lietotājiem tiks piemērots maksas samazinājums, tostarp trūcīgai vai maznodrošinātai mājsaimniecībai, ģimenei, kuras aprūpē ir bērns ar invaliditāti, un personai ar I invaliditātes grupu vai viņa aizgādnim – 20 eiro apmērā, savukārt daudzbērnu ģimenei – 25 eiro.
Tāpat arī precizētas noteikumos ietvertās normas to nepārprotamai piemērošanai.
Kā norāda Klimata un enerģētikas ministrijā (KEM), ņemot vērā, ka aizsargātajiem lietotājiem noteiktais palielinātais atbalsts ir terminēts, proti, tas ir pieejams līdz 2023.gada 31.decembrim, nepārprotamai tiesību normu piemērošanai grozījumiem noteikumos ir jāstājas spēkā 2024.gada 1.janvārī.
Aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojuma ietvaros daudzbērnu ģimenēm, ģimenēm, kuras aprūpē bērnus ar invaliditāti, personām ar pirmo invaliditātes grupu, trūcīgām un maznodrošinātām mājsaimniecībām kopš 2015.gada, kad privātpersonām tika atvērts elektroenerģijas tirgus, no valsts budžeta līdzekļiem tiek kompensēta daļa no maksājuma par elektroenerģiju.
Finanšu ministrijas (FM) sagatavotie grozījumi paredz kredītiestādēm un patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem pienākumu taksācijas gadā veikt UIN piemaksu 20% apmērā, ko aprēķina, izmantojot pirmstaksācijas gada finanšu datus un ņemot vērā taksācijas gadā sadalīto peļņu un par to samaksātā nodokļa apmēru, vienlaikus paredzot, ka samaksātā nodokļa piemaksa turpmāk tiek ņemta vērā aprēķinot maksājamo nodokli par peļņas sadali dividendēs.
FM likumprojekta anotācijā skaidro, ka, ņemot vērā augsto kreditētāju tirgus koncentrāciju, kas sadārdzina un ierobežo pakalpojumu pieejamību klientiem un augstās procentu likmes ļauj finanšu sektoram gūt būtisku peļņu, grozījumu mērķis ir ar valsts budžeta sviru palīdzību nodrošināt taisnīgāku augsto procentu likmju nastas sadalījumu sabiedrības un finanšu sektora starpā, kā arī fiskālo funkciju, valsts budžeta ieņēmumu nodrošināšanai un ilgtspējīgas publisko pakalpojumu nodrošināšanas izaicinājumu risināšanai.
Ar 2024. gada 1. janvāri būvniecībā nodarbinātajiem minimālo bruto mēneša darba algu paaugstināt no 780 eiro uz 930 eiro, bet minimālā stundas tarifa likme līdzšinējos 4,67 eiro vietā būs 5,57 eiro.
No 2024. gada 1. janvāra spēkā stāsies jaunie akciju sabiedrības “Gaso” noteiktie dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifi. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK), izvērtējot gāzes sistēmas operatora iesniegtās tarifu izmaiņas, nav konstatējusi neatbilstības tarifu aprēķina metodikai un iesniegtajam pamatojumam.
Līdz ar jauno tarifu spēkā stāšanos iedzīvotājiem gaidāms neliels sadales pakalpojuma tarifa pieaugums, taču, ņemot vērā dabasgāzes cenas izmaiņas biržā, kopumā rēķini par dabasgāzi būs mazāki nekā gadu iepriekš.
Satiksmes ministrijā norāda, ka grozījumi CVA cenrādī nepieciešami, lai nodrošinātu ar sniegto pakalpojumu saistīto izmaksu pilnīgu segšanu.
Cita starpā maksa par amatierpilota apliecības (NAPL) izsniegšanu palielināta par 20% – līdz 60 eiro, maksa par Eiropas Savienības (ES) lidojumu apkalpes locekļa apliecības nacionālā pielikuma izsniegšanu palielināta 2,4 reizes – līdz 93 eiro, bet maksa par lidotāja inženiera apliecības izsniegšanu palielināta par 6% – līdz 190 eiro.
Savukārt maksa par amatierpilota apliecības (LAPL) izsniegšanu palielināta par 50%, tai sasniedzot 60 eiro, maksa par privātpilota apliecības izsniegšanu palielināta – par 32% – līdz 80 eiro, maksa par gaisa balona pilota apliecību izsniegšanu palielināta par 40% – 70 eiro, maksa par komercpilota apliecību izsniegšanu palielināta par 13% – līdz 186 eiro, bet maksa par aviolīniju transporta pilota apliecību izsniegšanu palielināta par 5% – līdz 210 eiro.
Vienlaikus teorētiskā eksāmena maksa par vienu priekšmetu palielināta tikai instrumentālo lidojumu kvalifikācijas atzīmes saņemšanai, bet samazināta – aviolīniju transporta pilotam.
Līdz 2025. gada 31. decembrim visām mājsaimniecībām ar vienas fāzes pieslēgumu un mājsaimniecībām ar trīs fāžu pieslēgumu strāvas lielumu 16, 20 un 25 ampēri noteikti elektroenerģijas sadales tarifa fiksētās daļas pieauguma griesti
Pensionēšanās vecums Latvijā tiek paaugstināts vēl par trim mēnešiem un tiesības uz valsts vecuma pensiju būs personām, kuras sasniegušas 64 gadu un deviņu mēnešu vecumu, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 15 gadiem.
No 2024. gada 1. janvāra pašvaldības policijai būs jābūt katrā vietvarā, un pašvaldībai būs trīs iespējas, kā policiju izveidot un finansēt. To paredz 14. decembrī Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā “Par policiju”.
Par 12% palielina pedagogu minimālo atalgojuma likmi, savukārt pirmsskolas pedagogiem tā pieaug par 23%, izlīdzinot to ar pārējo vispārējās izglītības pedagogu zemāko mēneša darba algas likmi.
E-veselības portā “eveseliba.gov.lv” iedzīvotāji un veselības nozares profesionāļi vairs nevar pieslēgties ar internetbanku autentifikācijas rīkiem, bet tikai ar mobilām lietotnēm “SmartID”, “eParaksts mobile” vai personas apliecību jeb eID karti
Šogad par 20% aug azartspēļu nodokļa likme, paredz pērn decembrī Saeimas pieņemtie grozījumi likumā “Par izložu un azartspēļu nodevu un nodokli”
Tiek paplašināts valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu klāsts, paredz grozījumi Ministru kabineta noteikumos par veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtību
Stājas spēkā 2024. gada valsts budžets, kurā konsolidētā budžeta ieņēmumi plānoti nepilni 14,5 miljardi eiro, izdevumi – nedaudz virs 16,2 miljardi eiro, bet vispārējās valdības budžeta deficīts plānots 2,8% no iekšzemes kopprodukta.
Pakāpeniski paaugstina akcīzes nodokļa likmi alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, elektroniskajās smēķēšanas ierīcēs izmantojamam šķidrumam, elektroniskajās smēķēšanas ierīcēs izmantojamā šķidruma sagatavošanas sastāvdaļām, tabakas aizstājējproduktiem, kā arī atsevišķiem naftas produktiem, kurus izmanto speciālajās ekonomiskajās zonās un brīvostās.
Grozījumi saistošajos noteikumos arī paredz Rīgas atbalsta centrā reģistrētajiem Ukrainas iedzīvotājiem pagarināt 100% braukšanas maksas atvieglojumu līdz 2024. gada 30. jūnijam.
Stājas spēkā grozījumi noteikumos, kas paredz iekšlietu nozares kadetiem par labām sekmēm maksāt piemaksas.
Stājas spēka grozījumi likumā “Par valsts pensijām”, kas paredz pensiju piemaksu piešķiršanu par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim
Zemāki siltumenerģijas tarifi spēkā stājas astoņiem komersantiem, bet deviņiem komersantiem, kuriem iepriekšējos mēnešos tarifs samazinās, nedaudz palielināsies.
Zemāki tarifi būs Ventspilī, kur tarifs būs 78,60 eiro par megavatstundu, tarifs samazināsies Brocēnos un būs 90,11 eiro par MWh, Siguldā tarifs būs 88,06 eiro par MWh Saldus, kā arī Ezeres, Pampāļu un Namiķu ciemā tarifs būs 87,05 eiro par MWh, Cēsīs – 83,33 eiro par MWh, un Jūrmalā tarifs samazinās līdz 88,76 eiro par MWh. Lielākais tarifa samazinājums ir Strenčos, kur no 98,73 eiro par MWh tarifs samazinājies līdz 56,48 eiro par MWh.
Savukārt neliels tarifu pieaugums no 2014.gada gaidāms Preiļos, kur tarifs būs 70,05 eiro par MWh, Aucē, Bēnes un Lielaucē – 83,47 eiro par MWh, Ozolniekos tarifs būs 85,21 eiro par MWh, Valmierā un Viestura laukumā – 76,64 eiro par MWh, Jēkabpilī tarifs pieaugs līdz 65 eiro par MWh, Aizkrauklē un Aizkraukles pagastā tarifs būs 76,31 eiro par MWh, Ānē – 92,82 eiro par MWh un Brankās tarifs no šodienas būs 88,62 eiro par MWh.
Stājas spēkā grozījumi būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzības noteikumos, apvienojot būvdarbu vadīšanas un būvuzraudzības specialitātes, salāgojot normas ar būvniecības likuma regulējumu, kā arī pilnveidojot nosacījumus profesionālās pilnveides pārbaudēm, tādējādi būtiski mazinot administratīvo slogu gan būvspeciālistiem, gan pasūtītājiem, gan arī kompetences pārbaudes iestādēm.
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija tiek reorganizēta par Bērnu aizsardzības centru.
Svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem tiks piemērota samazinātā 12% pievienotās vērtības nodokļa likme.
Ceļu satiksmes drošības direkcijas e-pakalpojumu platformā “e-CSDD” pieejama elektroniskās caurlaides reģistrēšana transportlīdzekļiem, kuri veic pasta piegādes vai inkasācijas pakalpojumus.
Turpmāk laboratorisko izmeklējumu rezultāti gan pacientiem, gan mediķiem būs bez maksas pieejami e-veselības portālā, tādējādi efektivizējot veselības aprūpes sistēmu un nodrošinot ērtāku piekļuvi medicīniskajiem datiem.
Stājas spēkā grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas nosaka, ka atbalsts hipotekāro kredītu ņēmējiem ar kredīta atlikumu līdz 250 000 eiro 2024.gadā būs 30% apmērā no procentu maksājumiem, bet ne vairāk kā divu procentpunktu apmērā no periodam noteiktās procentu likmes.
Spēkā stājas jaunie elektroenerģijas sadales un pārvades sistēmas diferencētie tarifi, kā rezultātā samazinātas to vērtības, kas bija spēkā no 2023. gada 1. jūlija.
Palielinās “Lielvārdes remte” ūdensapgādes pakalpojumu tarifs, kas turpmāk būs 1,16 eiro par kubikmetru līdzšinējo 1,10 eiro par m3 Jumpravas pagastā un 1,01 eiro par kubikmetru Lēdmanē.
Savukārt kanalizācijas pakalpojumu tarifs pieaug un būs 1,83 eiro par kubikmetru līdzšinējo 1,28 eiro par kubikmetru Jumpravas pagastā un 1,62 eiro par kubikmetru Lēdmanē.
Tāpat palielinās “Aizputes nami” ūdensapgādes pakalpojumu tarifs – tas būs 1,37 eiro par kubikmetru līdzšinējo 0,93 eiro par kubikmetru vietā. Savukārt kanalizācijas pakalpojumu tarifs būs 2,03 eiro par kubikmetru līdzšinējo 1,35 eiro par kubikmetru vietā.
Vienlaikus izmaiņas būs “Kocēnu komunālās saimniecības” tarifos. Ūdensapgādes pakalpojumu tarifs būs 1,75 eiro par kubikmetru, kamēr iepriekš uzņēmuma apsaimniekotajās teritorijās tas bija 1,52 eiro par kubikmetru. Savukārt kanalizācijas pakalpojumu tarifs būs 1,86 eiro par kubikmetru līdzšinējo 2,22 eiro par kubikmetru vietā.
Neliels samazinājums būs “Valmieras ūdens” tarifos – līdzšinējo 1,06 eiro par kubikmetru vietā ūdensapgādes pakalpojumu tarifs būs 1,05 eiro par kubikmetru, bet kanalizācijas pakalpojumu tarifs būs 1,28 eiro par kubikmetru līdzšinējo 1,29 eiro par kubikmetru vietā.
Līdz 2026. gada nogalei pilotprojekta veidā tiek ieviests augstskolu institucionālās finansēšanas modelis, piešķirot tiesības pašām augstskolām noteikt studiju vietu skaitu un to finansēšanas principus, paredz grozījumi Augstskolu likumā.
Stājas spēkā Ministru kabineta noteikumi par zemāko mēnešalgu ārstniecības personām, lai īstenotu darba samaksas paaugstināšanu veselības aprūpē strādājošajiem, kam kopumā tiks novirzīti 71,33 miljoni eiro 2024.gadā un turpmāk ik gadu.