Kas saņem pensiju pēc manas nāves: valsts vai mantinieki?

Sociālajā tīklā Facebook parādījās publikācija, kas ātri kļuva populāra. Tajā teikts, ka pēc mirušās personas nāves uzkrātā pensija pāriet valsts īpašumā. Ierakstā tika izlaists svarīgs konteksts, jo, ja persona nomirst pirms pensijas vecuma sasniegšanas, daļu no uzkrātās pensijas ir iespējams atstāt mantojumā citai personai.

Ieraksta autors raksta: “Vai jums nešķiet dīvaini, ka, cilvēkam nomirstot, viņa pensija paliek valstij, bet parādus saņem viņa ģimene?”

Bet vispirms – pēc pensijas saņēmēja nāves mirušās personas laulātais vienu gadu var saņemt pabalstu 50 % apmērā no pensijas, kas mirušajam piešķirta saskaņā ar Valsts pensiju likumu (vecuma, invaliditātes, apgādnieka zaudējuma pensijas u. c.).

Lai saņemtu pabalstu, laulātajam jābūt valsts vecuma pensijas, invaliditātes pensijas, apgādnieka zaudējuma pensijas vai speciālās valsts pensijas saņēmējam Latvijā.

Otrkārt, fondēto pensiju jeb otrā līmeņa pensiju valsts vietā var atstāt radiniekam vai citai personai. Saskaņā ar likuma “Par valsts pensiju apdrošināšanu” 31. pantu persona var izvēlēties, kas notiks ar tās fondēto pensiju vai otrā līmeņa pensiju, ja tā nomirst pirms pensijas saņemšanas:

pensija tiek ieskaitīta īpašā valsts pensiju budžetā;
tā tiek pievienota personas fondētajām pensijām
pensija tiek mantota Civillikumā noteiktajā kārtībā. Tas nozīmē, ka to vai nu pievieno mantinieka pensiju fondam, vai ieskaita viņa/viņas norēķinu kontā.
Mantot fondēto pensiju vai iekļaut to citas personas pensijas 2. līmeņa pensijas kapitālā var, iesniedzot (elektroniski vai personīgi) iesniegumu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA).

Tomēr, ja mirušais jau ir sācis saņemt fondēto pensiju, to mantot nevar.

Plašāku informāciju par to, kas notiek ar fondēto pensiju tās saņēmēja nāves gadījumā, skatīt VSAA un LV portālos.

Tāpat ņemiet vērā, ka pensiju sistēma Latvijā, tāpat kā citās valstīs, ir balstīta uz solidaritātes principu. Citiem vārdiem sakot, pensijas apmērs ir tieši saistīts ar iemaksu apmēru, un cilvēki, kas veic iemaksas, tagad nodrošina pensijas pašreizējiem pensionāriem un naudu citu pakalpojumu saņēmējiem.

Daļa no pensiju iemaksām tiek izmantota arī vecuma pensiju izmaksai, jau minētajiem pabalstiem pensionāru atraitnēm (vai atraitņiem) un minimālajām pensijām, kas tiek piešķirtas arī tad, ja personas sociālās apdrošināšanas iemaksas bija nepietiekamas pensijas aprēķināšanai.

Secinājums: apgalvojums, ka pensija pēc nāves kļūst par valsts īpašumu, ir izrauts no konteksta. Pastāv situācijas, kad laulātais vai cits mantinieks var saņemt daļu pensijas.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

No pirmdienas kampaņā bez maksas varēs apmeklēt treniņus ap 90 sporta un fitnesa klubos

Kā populārais TV šovs “Ekstrēmās māju pārvērtības” vairākām ģimenēm sabojāja dzīvi

Kad varam gaidīt Rīgas Centrāltirgus sakņu paviljona atvēršanu?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk