Kilometru garš Apollo: Zemei tuvojas potenciāli bīstams asteroīds

Zemei tuvojas potenciāli bīstams asteroīds, kura diametrs ir aptuveni kilometrs

3. oktobrī Zeme pietuvosies lielam Zemei tuvam asteroīdam. Tam nav verbāla nosaukuma, tikai numurs 349507 (2008. gada gads). Minimālais attālums līdz asteroīdam būs 6,3 miljoni km, kas ļauj to klasificēt kā Zemei potenciāli bīstamu.

349507 (2008. gada ceturksnis) tika atvērts 2008. gadā, kā norāda tā indekss iekavās. Saskaņā ar astronomijā pieņemtajām procedūrām pēc viena novērojuma ķermenim tiek piešķirts pagaidu indekss, kas norāda atklāšanas gadu, un pastāvīgs numurs tiek piešķirts tikai atkārtoti novērojot nākamo apgriezienu ap Sauli. Šī pieeja tiek praktizēta, jo ir gandrīz neiespējami noteikt precīzu asteroīda orbītu un kataloģizēt to no viena novērojuma.

349507 pirmo reizi parādījās satelītattēlos 1989. gadā. Toreiz astronomi to nepamanīja, bet varēja atklāt arhīva fotogrāfijās, iepriekš aprēķinājuši trajektoriju. Papildus novērojumiem optiskajā diapazonā astronomi 2012. gadā veica virkni radara eksperimentu ar asteroīdu, kas ļāva noskaidrot tā ātrumu un attālumu no Zemes. Kopumā līdz šim astronomi ir veikuši vairāk nekā 500 šī ķermeņa novērojumus.

349507 pieder pie Apollo klases – tā astronomi sauc asteroīdus, kas periodiski šķērso Zemes orbītu, bet vidēji atrodas tālāk no Saules.

Tās orbīta ir īpaši iegarena un asimetriska. Perihēlija brīdī (tuvākais punkts Saulei) tas tuvojas Saulei divreiz tuvāk nekā Zeme un gandrīz pieskaras Merkura orbītai, un apohelijā (tālākajā punktā) atrodas daudz tālāk no Saules nekā Marss. 349507 aprites periods ir 461 diena.

3.oktobrī plkst.23:39 pēc Maskavas laika attālums starp Zemi un 349507 tiks samazināts līdz minimumam un būs 6,3 miljoni km jeb 0,04 astronomiskās vienības (AU), kas vienāds ar Zemes orbītas rādiusu. Tas ir 16 reizes lielāks nekā attālums līdz Mēnesim, taču ļauj mums uzskatīt asteroīdu par bīstamu saskaņā ar NASA kritērijiem. Precīzs tā izmērs nav zināms, jo vājos teleskopos tas tiek novērots kā punktveida objekts, un nav praktiski tērēt orbītā riņķojošā Habla vai uz zemes izvietotā ļoti lielā teleskopa (VLT) darba laiku novērošanai. Tāpēc šādu ķermeņu diametrs tiek aprēķināts aptuveni, pamatojoties uz to spilgtumu, kas ir atkarīgs no nezināmās atstarošanas.

Atkarībā no tā 349507 diametrs var būt no 0,5 līdz 1,1 km. Jebkurā gadījumā šāda ķermeņa nokrišana uz Zemi radītu katastrofālas sekas: krātera diametrs varētu pārsniegt 15 km, bet sadursmes laikā atbrīvotā jauda būtu 100 tūkstoši megatonu. Aprēķins, izmantojot Londonas Imperiālajā koledžā izveidoto amatieru kalkulatoru, liecina, ka pat 100 km rādiusā no trieciena vietas zemestrīce būtu 7,9 magnitūdas magnitūda – aptuveni tikpat liela kā zemestrīce Turcijā 2023. gada februārī.

Asteroīds 349507, pārvietojoties ap Sauli, šķērso Marsa, Zemes un Veneras orbītas un pietuvojas Merkura orbītai. Braucot garām lieliem ķermeņiem, asteroīdi paātrinās un maina trajektoriju, un vairākas pieejas teorētiski var destabilizēt orbītu. Tomēr 349507 orbītu var aprēķināt nākamajam gadsimtam, pat ņemot vērā visus traucējumus.

“Pirmkārt, 349507 praktiski netuvojas dzīvsudrabam lielā orbītas slīpuma dēļ, 13,6 grādi – tie iet dažādās plaknēs. Viņš regulāri piedzīvo tikšanās ar Venēru un Zemi. Katrs no tiem palielina kļūdu trajektorijas aprēķinos, bet tas tikai sāk radīt problēmas simtiem un tūkstošiem gadu. 349507 orbīta nākamajiem simts gadiem ir ļoti labi zināma, un šajā periodā īsti bīstamu pieeju nebūs, un pašreizējā nav arī tuvākā. Piemēram, 2046. gadā tas pietuvosies Venērai pie 0,03 AU, un tas joprojām ir daudz,” sacīja Lietišķās matemātikas institūta Starptautiskā optisko teleskopu tīkla vadītājs. Keldišas RAS Viktors Voropajevs.

Kilometru gari Zemei tuvi asteroīdi, kas tuvojas Zemei, ir salīdzinoši reti objekti, jo daži no tiem jau ir saskārušies ar to iepriekšējos ģeoloģiskajos laikmetos. Astronoms norāda, ka 349507 varēja izvairīties no šī likteņa rezonanses dēļ ar Saules sistēmas iekšējo planētu orbītām. Citiem vārdiem sakot, tuvināšanās notiek regulāri, bet nekļūst tuvāka.

20. gadsimtā zinātnieki fiksēja vairāku lielu meteorītu nokrišanu uz Zemes, no kuriem slavenākais un masīvākais ir Tunguskas meteorīts. Tā sprādziens virs apdzīvotas vietas radītu lielus upurus, tāpēc zinātnieki meteorīta draudiem pieiet bez panikas, bet nopietni. Tā kā pirmais solis trieciena novēršanai ir meteorīta agrīna atklāšana, NASA reģistrē visus potenciāli bīstamos asteroīdus, kas atrodas tuvu Zemei. Kopumā ir zināmi vairāk nekā divi tūkstoši no tiem, taču neviens no tiem tuvākajā laikā nerada tiešus draudus Zemei.

Gadījumā, ja rodas šādi draudi, astronomi izstrādā plānu, kā novirzīt debess ķermeņa trajektoriju. Piemēram, NASA nesenās DART misijas laikā neliela zonde ietriecās 160 metrus garajā Dimorph asteroīdā, kas riņķoja ap Didymosu. Trieciena rezultātā orbitālais periods tika samazināts no 11 stundām 55 minūtēm līdz 11 stundām 23 minūtēm. Šis eksperiments pierādīja fundamentālo iespēju mainīt debess ķermeņu trajektoriju, izmantojot tikai zondes kinētisko enerģiju.

Daži zinātnieki piedāvā smalkākas ietekmes metodes. Piemēram, jūs varat lēnām pārvietot asteroīdu, izmantojot tuvumā lidojošas zondes gravitāciju, vai uzstādīt uz virsmas raķešu dzinēju. Varat arī krāsot debess ķermeni, lai Jarkovska efekts to ietekmētu vēlamajā veidā. Tas ir tas, ko zinātnieki sauc par reaktīvo impulsu, ko rada infrasarkanā starojuma fotoni no sakarsēta ķermeņa.

Ekstrēmākās metodes ietver kodolieroču izmantošanu. Šai lomai vislabāk piemēroti kodolartilērijas šāviņi, kas spēj izturēt pārslodzes. Ja sprādzieni neiznīcinās asteroīdu, tie iztvaiko daļu no tā masas un radīs strūklas vilci, lai mainītu trajektoriju.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Pērn cietuši 293 bērni. Kādēļ ģimenē jārunā par pavedināšanu internetā?

Palielinās piemaksas Latvijas vēstniecībās Izraēlā un Ukrainā strādājošajām amatpersonām

Valsts amatpersonas piemin Zolitūdes traģēdijas upurus

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk