Desmitiem tūkstošu ķīniešu un ārzemnieku ir iekļuvuši ceļošanas aizliegumos, saskaņā ar jauno cilvēktiesību grupas Safeguard Defenders ziņojumu, vēsta Reuters . Par to raksta UNIAN .
“Kopš Sji Dzjiņpina nākšanas pie varas 2012. gadā, Ķīna ir paplašinājusi ceļošanas aizliegumu juridiskās jomas un arvien biežāk tos izmantojusi, dažreiz bez juridiska pamatojuma,” teikts Safeguard Defenders ziņojumā.
Grupa lēš, ka “desmitiem tūkstošu” ķīniešu ir aizliegts jebkurā laikā izbraukt. Grupas ziņojumā ir arī citēts Krisa Kara un Džeka Vroldsena 2022. gada akadēmiskais darbs, kurā tika aplūkoti 128 ārvalstu ceļošanas aizliegumi laikā no 1995. līdz 2019. gadam, tostarp 29 amerikāņiem un 44 kanādiešiem.
Saskaņā ar Safeguard Defenders ziņojumu, cilvēku grupā, kam aizliegts pamest Ķīnu, ir ierindas ķīnieši, kas iesaistīti finanšu strīdos, cilvēktiesību aktīvisti, aktīvisti un juristi, kā arī etniskās minoritātes, piemēram, uiguri Ķīnas ziemeļrietumu reģionā Siņdzjanas.
Reuters veiktā ceļojumu aizlieguma ierakstu analīze no Ķīnas Augstākās tiesas datubāzes liecina par astoņkārtīgu lietu pieaugumu laikā no 2016. līdz 2022. gadam.
Pagājušajā nedēļā Ķīna pastiprināja savu pretizlūkošanas likumu, kas tagad atļauj ceļošanas aizliegumus jebkuram ķīnam vai ārzemniekam, par kuru notiek izmeklēšana.
Ārvalstu uzņēmumi ir nobažījušies par pastiprinātu pārbaudi un neskaidro formulējumu pretizlūkošanas likumdošanā, kurā teikts, ka ceļošanas aizliegumus var uzlikt tiem, kas nodara “kaitējumu nacionālajai drošībai vai būtisku kaitējumu nacionālajām interesēm”, sacīja Reuters.
3 komentāru