Dzīvnieka īpašniekam ir jāsaprot, ka suņi neprot iegūt tādus draugus kā cilvēki. Bet viņi ir draugi savā veidā, un viņi ne vienmēr var atrast draugus starp saviem radiniekiem.
Suņiem draudzība ir pieķeršanās, kas veidojas pret saimnieku, viņa ģimenes locekļiem vai citiem dzīvniekiem. Suņi ir “draugi” ar cilvēkiem, jo viņu dzīves laikā starp viņiem veidojas spēcīga saikne: saimnieks pabaro mājdzīvnieku, spēlējas, komunicē. Suņi ir selektīvi draugi ar citiem dzīvniekiem, izvēloties draugus, pamatojoties uz viņu simpātijām.
Speciālisti atzīmē, ka suņi patstāvīgi izlemj, ar ko un kad sazināties. “Gadās, ka mājdzīvnieks pastaigu laukumā nevar atrast draugus. Tas var notikt tāpēc, ka suņiem, tāpat kā cilvēkiem, var patikt pavisam dažādas lietas: daži mājdzīvnieki ir sabiedriski un mīl rotaļāties, citi labprātāk apmainītos ar skatieniem ar suni biedru un nodarbotos ar savām lietām. Nav nepieciešams uzspiest savu suni citiem dzīvniekiem, svarīgi, lai mājdzīvnieki sazinātos savstarpējas intereses, nevis saimnieka vēlmes dēļ,” komentē kinologs Vladimirs Golubevs.
Federācijas eksperti norāda, ka kucēnam, kas jaunāks par sešiem mēnešiem, ir svarīgi sazināties ar brāļiem, māsām un citiem suņiem. “Tieši šajā vecumā veidojas bailes, raksturs, priekšstati par pasauli un citiem. Suns mācās mijiedarboties ar citiem dzīvniekiem. Ja izlaižat šo periodu, mājdzīvnieks var kļūt pārāk kaitinošs, izrādīt agresiju vai, gluži pretēji, būt pārāk kautrīgs un bailīgs. Šajā gadījumā sunim būs grūti atrast draugus starp citiem mājdzīvniekiem, daži dzīvnieki pat var atteikties no saskarsmes ar šādu suni,” skaidro eksperti.
Starp iemesliem, kāpēc suņi var nesazināties ar saviem radiniekiem, kinologi min bailes. “Ir suņi, kuri baidās no saviem radiniekiem. Tas var notikt, piemēram, nepatīkamas pieredzes dēļ pagātnē vai nepietiekamas socializācijas vai veselības problēmu dēļ. Šādā gadījumā mājdzīvnieks var izvairīties no komunikācijas vai reaģēt agresīvi, reaģējot uz vēlmi iepazīties,” stāsta eksperti.
Turklāt suņiem, tāpat kā cilvēkiem, ir savas personības un intereses. Daži suņi ir izlaidīgi un draudzīgi, bet citi ir klusi un kautrīgi. Ja dzīvniekiem ir atšķirīgs temperaments, viņiem var būt grūtības sazināties. Ja jūsu suns ir aktīvs un zinātkārs, viņš bieži var meklēt draugus starp kautrīgiem un atturīgiem dzīvniekiem, lai viņiem nebūtu iespējas socializēties.
Vēl viens iemesls, kāpēc komunikācija ar tuviniekiem var nedarboties, ir agresija.“Ja jūsu mājdzīvnieks vardarbīgi reaģē uz citiem dzīvniekiem, tad viņi var vai nu mēģināt izvairīties no kontakta, vai arī nonākt konfliktā. Acīmredzot citi suņi izvairīsies no agresīva mājdzīvnieka, tāpēc viņam būs grūti atrast draugu bez uzvedības korekcijas,” stāsta eksperti.