“Labdien, man atgadījās nepatīkama situācija. Es, pensionārs, izteicu aizrādījumu diviem kaimiņu pusaudžiem, kuri sabojāja šūpoles mūsu pagalmā esošajā rotaļu laukumā.
Atbildot uz to, viņi mani apvainoja, un tad viens no viņiem izvilka savu viedtālruni un sāka mani filmēt, demonstratīvi pietuvinot ierīci manai sejai.
Es strauji atgrūdu viņa roku no sejas, liekot viņam nomest mobilo tālruni uz bruģa, un tā ekrāns saplīsa. Tagad šī nepilngadīgā nekaunīgā vecāki pieprasa, lai es viņiem atlīdzinu viedtālruņa izmaksas, apgalvojot, ka kritiena laikā ne tikai sadrūka ekrāns, bet arī kaut kas salūza iekšpusē, tāpēc telefonu vairs nevar salabot.
Es, saprotams, neko nevēlos kompensēt, jo, pirmkārt, situāciju izprovocēja paši “cietušie”, un, otrkārt, nav pierādīts, ka telefonam nebija nekādu iekšējo bojājumu, pirms tas nokrita uz ietves.
Diemžēl tajā brīdī pagalmā neviena nebija, no lieciniekiem – tikai otra pusaudze, kas, ja kas, protams, liecinās par labu “cietušajam”.
Kādas juridiskas sekas man var būt šajā situācijā, un vai es varu kaut ko darīt, lai tās nebūtu negatīvas?
Rita Olhova, zvērināta advokāte:
- Diemžēl jautājumā nav sniegta pilnīga informācija par incidentu. Jo īpaši nav zināms, vai pusaudža vecāki, kura telefons konflikta laikā tika sadragāts, ir iesnieguši policijas ziņojumu.
Ja ziņojums netika iesniegts uzreiz, karstumā, un kopš konflikta ir pagājis salīdzinoši ilgs laiks, tad, manuprāt, maksimālais, kas pensionāram var draudēt, ir civilprasība tiesā par zaudējumu atlīdzināšanu.
Taču tieši prasītājiem, t. i., pusaudža vecākiem, tiesā būs jāpierāda, ka šis kaitējums radies konkrētā brīdī un konkrētos apstākļos. Proti, ka:
- telefons izkrita no pusaudža rokām tieši tāpēc, ka pensionārs atgrūda viņa roku;
- telefons pārtrauca darboties tieši kritiena rezultātā, lai gan pirms tam tas darbojās pilnīgi pareizi un nebija nekādu tehnisku problēmu.
Ir skaidrs, ka to pierādīt būs ļoti grūti vai pat neiespējami. Tāpēc, manuprāt, pensionāram nevajadzētu baidīties no jebkādām negatīvām juridiskām sekām.
Tomēr, ja vērtējam situāciju kopumā, tad, lai arī kā pusaudži uzvestos, tomēr nav pārāk saprātīgi ar viņiem iesaistīties konfliktā. Īpaši ar fiziska spēka pielietošanu, kad sekas var būt daudz nopietnākas nekā materiālie zaudējumi, ko var radīt sabojāts telefons.
Tiesībaizsardzības iestāžu darbiniekiem bieži nākas saskarties ar gadījumiem, kad kāda pilnīgi nenozīmīga iemesla dēļ radies konflikts novedis pie nopietnām un dažkārt pat traģiskām sekām.
Atšķirībā no pusaudžiem, kuru vecuma dēļ emocijas ņem virsroku, pieaugušajiem tomēr ir jāspēj sevi kontrolēt, kā arī jāizrāda gudrība un jāvadās pēc saprāta. Īpaši konflikta situācijās.
11 komentārs