Lasīšanas Laiks:3 Minute(-s), 7 Sekunde(-s)

Marta sākumā Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) rīkoja semināru par ceļojumu nozari. Patērētāju tiesību aizstāvji brīdināja, ka pēdējā gada laikā “melnajā sarakstā” ir iekļauti uzņēmumi, kas tūristiem nav atmaksājuši naudu par samaksātajiem pakalpojumiem.

Tomēr ceļojumu biznesam šosezon jāstrādā stingrāk – ir atjauninātas apdrošināšanas un nodrošinājuma prasības. Klientiem jābūt uzmanīgākiem – lai izmantotu sertificētu firmu pakalpojumus, ir vērts pārbaudīt arī PTAC “melnajā sarakstā” iekļautos tirgotājus: www.ptac.gov.lv/lv/datubazes.

“Pirkts ceļojums ar operatora starpniecību”.

Viens piemērs attiecas uz pamācošu ceļojuma uz Turciju iegādi nevis tieši, bet ar tūrisma operatora starpniecību.

Šādi šo gadījumu apraksta PTAC Patērētāju strīdu risināšanas komisija (turpmāk – Komisija).

Komisija cietušā sūdzību izskatīja pagājušā gada 21. aprīlī.

No lietas materiāliem izriet, ka klients un UAB Megaturas bija noslēguši līgumu par ceļojumu uz Turciju. Tika veikts avansa maksājums 354,35 euro apmērā. Tomēr ceļojums nenotika. UAB Megaturas darbība tika apturēta (tika uzsākta maksātnespējas procedūra), kā rezultātā klients sazinājās ar tūrisma operatoru SIA TT Baltics un pieprasīja atmaksāt naudu par nenotikušo ceļojumu.

Operators atteicās, argumentējot, ka iesniegtajos maksājuma dokumentos nav informācijas, kas apliecinātu, ka maksājums tika veikts par TĀ uzņēmuma sniegto pakalpojumu. Savukārt Komisija no operatora nesaņēma paskaidrojumus.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2018. gada 26. jūnija noteikumu Nr. 380 “Tūrisma komplekso un saistīto tūrisma pakalpojumu sagatavošanas un sniegšanas kārtība un tūrisma operatoru un ceļotāju tiesības un pienākumi” 103. punktu tūrisma operators ir atbildīgs par kompleksā tūrisma pakalpojuma līgumā iekļauto tūrisma pakalpojumu sniegšanu neatkarīgi no tā, vai šos pakalpojumus sniedz tūrisma operators vai citi tūrisma aģenti, tūrisma operatori vai saistīto tūrisma pakalpojumu sniedzēji.

Komisija arī norādīja, ka tā uzskata par nepamatotu operatora argumentu, ka maksājumu nevar identificēt: kases čeks EUR 354,35 apmērā patērētājam tika izsniegts tajā pašā dienā, kad tika noslēgts līgums, tāpēc Komisijai nebija šaubu, ka maksājums bija par līgumā norādīto ceļojumu.

Tā rezultātā Komisija nolēma: tā kā ceļojuma pakalpojums netika sniegts līgumā noteiktajā termiņā, patērētājam ir tiesības saņemt avansa maksājumu pilnā apmērā. Prasība par 354,35 euro tika apmierināta.

Tiesa, Komisijas lēmumam, kā zināms, ir konsultatīvs raksturs. Tas acīmredzami tika ignorēts, jo kopš tā laika uzņēmums ir iekļauts PTAC”melnajā sarakstā”.

Neveiksmīga darbība

Patērētāju strīdu komisija 2022. gada 14. oktobrī rakstveidā izskatīja strīdu starp patērētāju un SIA Arkada LTD saistībā ar neveiksmīgo izrādi “Amerikāņu kalniņi”.

No patērētāja iesnieguma kopijas un tam pievienotajiem dokumentiem bija redzams, ka patērētājs bija iegādājies divas biļetes uz izrādi par kopējo summu 66,00 EUR. Patērētājs lūdza uzņēmumam atmaksāt naudu par atcelto izrādi, taču naudu nesaņēma.

Uzņēmums arī nesniedza paskaidrojumus Komisijai.

Līdz ar to Komisija nolēma, ka Arcada LTD ir jāatmaksā patērētājam nauda par nenotikušo izrādi EUR 64,00 apmērā. Tomēr uzņēmums šo lēmumu ignorēja un kopš tā laika atrodas PTAC melnajā sarakstā.

137 pārkāpumu lietas gada laikā

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) un Ekonomikas ministrijas pārstāvji 8. martā rīkoja semināru “Aktualitātes tūrisma nozarē”, lai apspriestu jaunākās tendences.

Saskaņā ar PTAC datiem gada laikā kopumā tika veiktas 188 pārbaudes un pārkāpumu dēļ tika ierosinātas 137 administratīvās lietas. Turklāt 95 uzņēmumi brīvprātīgi novērsa pārkāpumus.

Tika veiktas arī 20 preventīvas pārbaudes nelicencētu tūrisma pakalpojumu sniedzēju uzņēmumos, ierosinātas 3 administratīvās lietas un pieņemts lēmums ierobežot piekļuvi uzņēmuma tīmekļa vietnei.

SIA TT Baltics labuma guvējam ir piemērotas sankcijas, tāpēc tagad uzņēmums ir nonācis grūtībās. Līdz šim Baltijas valstu ceļotājiem nesamaksātā summa ir EUR 2 396 018, no kuriem lielākā summa – EUR 606 793 – ir Latvijas ceļotājiem (EUR 179 573 igauņiem un EUR 421 053 lietuviešiem).

Saskaņā ar PTAC datiem 2022. gada 31. decembrī Latvijā kopumā bija spēkā 338 tūrisma licences. Tika reģistrēti 110 tūrisma operatori un 297 tūrisma aģenti. Turklāt bija 5 reģistrēti ar tūrismu saistītu pakalpojumu sniedzēji (2021. gadā bija 116 tūrisma operatori un 295 tūrisma aģenti).

Uz 2022. gada 31. decembri 338 komersanti bija samaksājuši valsts nodevu 20 680 eiro apmērā; 110 tūrisma operatori bija iemaksājuši nodrošinājumu 14 miljonu eiro apmērā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post Latvenergo skaidro, kāpēc neiegādājās lētāku gāzi valstij
Next post Kā noteikt, vai jūsu kaķim ir pietiekami daudz barības: padomi īpašniekiem