Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir saņēmis informāciju no ornitologiem par vismaz 200 beigtām kaijām uz salas Daugavas pilsētā Krāslavā, kur PVD inspektori nosūtījuši 15 beigto putnu paraugus laboratoriskai izmeklēšanai uz putnu gripu, aģentūru LETA informēja dienesta pārstāvji.
Vienlaikus PVD informē, ka tiek pārbaudīta informācija un ņemti paraugi vēl vairākās vietās Latvijā, no kurām saņemta informācija par beigtiem savvaļas putniem.
PVD direktora vietnieks veterinārās uzraudzības jomā Edvīns Olševskis aģentūrai LETA norādīja, ka PVD turpina sekot līdzi putnu gripas epidemioloģiskās situācijas attīstībai un turpmāki lēmumi par ierobežojumu paplašināšanu un pastiprinātu biodrošības prasību ievērošanu ir atkarīgi no situācijas.
Pašlaik ir noteikts, ka mājputnu saimniecībām līdz 15. maijam ir jāievēro pastiprinātas biodrošības prasības.
Komentējot atbilstību mājsaimniecībās, Olševskis norādīja, ka PVD inspektori intensīvi pārbauda mājsaimniecības, kurās tiek turēti putni Daugavpilī un novadā. Turklāt viņš pastāstīja, ka Daugavpils apkaimē atrodas liela mājputnu ferma, kurā tiek turēti 39 900 paipalu.
Jāatgādina, ka pagājušajā nedēļā Daugavpilī beigtiem savvaļas putniem tika konstatēta putnu gripa.
Attiecīgais vīruss ir H5N1, kas iepriekšējos gados ir konstatēts Latvijas savvaļas putniem. H5N1 pašlaik ir dominējošais putnu gripas veids arī citās Eiropas valstīs. Patlaban notiek laboratoriskie pētījumi, lai noteiktu H5N1 putnu gripas vīrusa patogenitāti.
PVD aicina iedzīvotājus neapmeklēt attiecīgo teritoriju un nepieskarties beigtiem putniem, lai neapdraudētu savu veselību un novērstu slimības tālāku izplatīšanos. PVD aicina arī nepieļaut mājdzīvnieku uzturēšanos šajā teritorijā un nevest slimus savvaļas putnus uz mājām, dzīvnieku patversmēm vai veterinārajām klīnikām, jo putnu gripa ir neārstējama.
Augsti patogēna putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kurai raksturīga augsta mirstība. Savvaļas putni, jo īpaši ūdensputni, ir vīrusa rezervuāri un izplatītāji savvaļā, un tiem var attīstīties slimība bez raksturīgiem simptomiem. Mājas putni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētiem savvaļas putniem. Putni var inficēties arī ar inficētu ūdeni, pārtiku vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, aprīkojumu), kas ir saņēmuši vīrusu.
Pagājušā gada janvārī Latvijā tika konstatēts pirmais putnu gripas gadījums savvaļas putniem, kad putnu gripa tika konstatēta sešiem gulbjiem. Šis bija vienīgais Latvijā reģistrētais slimības gadījums 2022. gadā.