Latvenergo skaidro, kāpēc neiegādājās lētāku gāzi valstij

Pirms gada, Latvijas delegācijas vizītes laikā ASV, sašķidrinātās dabasgāzes piegādes līgumi netika noslēgti, jo zemā dabasgāzes patēriņa dēļ AS “Latvenergo” un Latvijā kopumā tūlītēji darījumi ASV uzņēmējiem nebija interesanti, teica “Latvenergo” pārstāvis.

Uzņēmums norādīja, ka pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Latvenergo nekavējoties pārorientēja gāzes iepirkumus uz ne-krievu izcelsmes gāzi. Tika izpētīts sašķidrinātās dabasgāzes tirgus, analizēti pretendenti un to nosacījumi, notika tikšanās ar potenciālajiem partneriem, tostarp Latvijas Ekonomikas ministrijas un Latvenergo vadības pārstāvji apmeklēja ASV.

Pagājušā gada martā un aprīlī Latvijas delegācijai ASV bija iespēja tikties ar ietekmīgiem ASV gāzes ražotājiem.

Vizīte notika laikā, kad Latvijas un daudzu citu valstu enerģētikas uzņēmumi nonāca pilnīgi negaidītā situācijā, jo bija pilnībā jāpārkārto gāzes iepirkšanas sistēma. Vizītes mērķis bija izpētīt tirgu, un tā bija ļoti veiksmīga, tomēr vizītes laikā uzņēmums neslēdza nevienu līgumu, uzsvēra Latvenergo pārstāvji, skaidrojot, ka tam bija vairāki iemesli. Pirmkārt, Latvenergo un Latvijas kopumā nelielā dabasgāzes patēriņa apjoma dēļ ASV uzņēmēji nebija ieinteresēti tūlītējos darījumos; otrkārt, ASV gāzes infrastruktūras paplašināšana lielākām piegādēm uz Eiropu prasītu vairākus gadus. Vairāki eksporta termināļi ir sagatavošanas stadijā, un tie netiks uzbūvēti līdz 2026. gadam vai pat vēl vēlāk.

Latvenergo valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste sacīja, ka desmit teravatstundas (TWh) ir aptuvenais minimālais apjoms, par kuru ASV gāzes uzņēmēji sāk runāt, risinot sarunas par ilgtermiņa līgumiem. Pērn Latvijas kopējais patēriņš bija mazāks par desmit TWh, turklāt gāzes tirgus sašaurinās un tajā darbojas daudz vairāk nekā viens komersants, un saskaņā ar konkurences likumu tirgū nevar būt monopolstāvoklis.

Čakste arī atgādināja, ka Eiropā nav pietiekami daudz termināļu sašķidrinātās dabasgāzes saņemšanai un 2022. gadā Baltijā un Somijas reģionā bija tikai viens – Klaipēdā. Pagājušajā gadā “Latvenergo” nebija piekļuves šim terminālim, un tiešie iepirkumi no gāzes eksportētājvalstīm bez termināļa operatora piekrišanas nav iespējami.

Satiksmes ministrs Jānis Vitenbergs, kurš 2022. gada aprīlī kā ekonomikas ministrs vadīja Latvijas delegāciju ASV, aģentūrai LETA pastāstīja, ka viņa vizītes laikā Latvijas pusei netika izteikts tūlītējs piedāvājums iegādāties lētāku sašķidrināto dabasgāzi no ASV.

“Ja būtu bijis skaidrs piedāvājums, kā Makroekonomika.lv norāda Latvijas Bankas ilgtspējas daļas vadītājs Edvards Kušners, mēs būtu neprāts to neizmantot. Tomēr šāds piedāvājums netika izteikts,” sacīja Vitenbergs.

Vizītes laikā notika augsta līmeņa sarunas gan ar politiķiem, gan uzņēmējiem par iespējamo turpmāko sadarbību un Latvijai potenciāli nepieciešamo sašķidrinātās dabasgāzes apjomu.

Ministrs pauda izbrīnu par Latvijas Bankas augsta ranga amatpersonas attieksmi, kā arī neizpratni par to, kāpēc tagad tiek komentēti pagātnes notikumi un “izplatītas nepatiesības”.

Kusners Makroekonomika.lv raksta, ka Latvija pērn neizmantoja ASV piedāvāto iespēju iegādāties sašķidrināto dabasgāzi, kas bija ievērojami lētāka nekā Eiropas tirgū.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Svaigpiena iepirkuma cena augustā Latvijā sarukusi par 0,2%

“Latvijas finieris” Rēzeknes novadā atklās saules paneļu parku

Rīgā un Viļņā degvielas cenas kāpj, bet Tallinā – samazinās

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk