Ir stājies spēkā Rīgas pilsētas tiesas spriedums pret vienu no likumpārkāpējiem, kurš bija iesaistīts trīs grāmatu zādzībā no Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) par kopējo summu 16 840 eiro.
Notiesātajam tika piespriests sešu mēnešu apcietinājums, ko viņš jau ir izcietis pirmstiesas izmeklēšanas laikā.
Zādzība notika 2022. gada 23. aprīlī: no bibliotēkas pazuda 1829. gadā izdotā Aleksandra Puškina grāmata Poltava, kā arī 1913. gadā izdotā Alekseja Kručeniha grāmata Vozropshchem un nezināmā gadā izdotā Kručeniha grāmata Uzvara pār sauli.
- Tiesa apmierināja LNB prasību par materiālo zaudējumu atlīdzināšanu. Tomēr, ja tā netiks samaksāta, tā tiks piedzīta piespiedu kārtā,” sacīja LNB sabiedrisko attiecību vadītāja Agita Mačuka.
Kā ir ar pašām grāmatām? Pēc A. Mačuka teiktā, nav informācijas par nozagto grāmatu un citu zādzībā iesaistīto personu tālāko likteni.
Te arī jāpiemin nekārtība Nacionālajā bibliotēkā – ņem, ko gribi, un ņem, kur gribi.
Bibliotēkas pagalms
Pēc zādzības izskanēja LNB pārstāvju komentāri par to, kā zaglim izdevies to visu izvilināt.
Acīmredzot viņš uzrādīja ārzemēs izsniegtu bibliotēkas karti un lūdza trīs pasūtītās grāmatas. Tad viņš atrada klusu stūrīti, kas nebija redzams ar videokamerām. Pēc tam viņš salauza magnētisko uzlīmi un aizgāja ap pulksten 12 dienā. Iespējams, viņš ar sabiedrisko transportu devās tālāk Vecrīgas virzienā.
Bibliotēka ļauj apmeklētājiem atstāt grāmatas uz galda lasītavā, tāpēc par retumu pazušanu kļuva zināms tikai pēc bibliotēkas darba dienas beigām.
LNB sabiedrisko attiecību vadītājs Augusts Zilberts sacīja, ka grāmatas, visticamāk, bija paslēptas zem nolaupītāja apģērba. Viņš arī norādīja, ka vērtīgajām grāmatām vajadzēja atrasties pavisam citā nodaļā.
- Patiesībā visām trim grāmatām vajadzēja atrasties reto grāmatu nodaļas 5. stāvā. Šajā nodaļā grāmatas var pasūtīt un izmantot tikai bibliotekāra klātbūtnē, taču nezināmu iemeslu dēļ tās tur nebija,” piebilda Zilberts.
Turklāt tika atklāts, ka šīs grāmatas jau pagājušā gada beigās bija pieprasītas izmantošanai zālē. Tātad, iespējams, zādzībai bija gatavojušies jau iepriekš.
Pēc grāmatu zādzības tika pārskatīta drošības sistēma.
LNB Ekonomikas departamenta direktors Juris Giedris paskaidroja:
- Pēc šī incidenta Latvijas Nacionālajā bibliotēkā ir izvērtēti un ieviesti papildu drošības pasākumi. Ļoti ceram, ka nākotnē mums vairs nebūs jāsaskaras ar līdzīgām situācijām. Vēlos pateikties tiesībaizsardzības iestādēm par ātru rīcību un ātru lietas virzību uz tiesu.
Ekskursijas Tartu un Varšavā
- gada Ziemassvētku vakarā kļuva zināms, ka ir aizturēts zaglis, kurš bija nozadzis grāmatas ne tikai no Rīgas Nacionālās bibliotēkas, bet arī no Tartu Universitātes bibliotēkas. Iespējams, viņš bija nozadzis grāmatas arī no Varšavas. Viņš bija Gruzijas pilsonis.
Iespējamā zagļa līdzdalībnieka identitāte ir apstiprināta, viņš arī ir Gruzijas pilsonis, taču joprojām atrodas brīvībā.
Igaunijas izdevums ERR ziņo, ka 2022. gada aprīlī, tajā pašā gadā, kad Latvijā notika zādzība, Tartu Universitātes bibliotēkas Rokrakstu un reto grāmatu lasītavu apmeklēja divi vīrieši. Tur viņi paņēmuši dažādus retus izdevumus, tostarp Aleksandra Puškina un Nikolaja Gogoļa darbu mūža izdevumus, lai veiktu šķietamu pētījumu – pētītu cenzūru Krievijā 19. gadsimta sākumā.
Vēlāk bibliotēka atklāja, ka astoņi no tiem ir nozagti, t. i., aizstāti ar rūpīgi izgatavotām kopijām, tādējādi iestādei radot zaudējumus gandrīz 76 000 eiro apmērā.
Pēc bibliotēkas direktores Kristas Aru teiktā, viens no vīriešiem sevi bija uzrādījis kā ukraiņu bēgli, kurš vēlas turpināt studijas ASV, un vecāks vīrietis izlikās par “studenta” tēvoci.
Pēc sarunas ar kolēģiem Rīgā Aru uzzināja, ka acīmredzot šie paši vīrieši zaguši arī no Latvijas Nacionālās bibliotēkas, kur viņus interesēja arī Gogolis un Puškins. Turklāt noziedznieki esot darbojušies arī Varšavā.