Lasīšanas Laiks:1 Minute(-s), 57 Sekunde(-s)

Mājas aptieciņā jābūt preparātiem, kas nepieciešami steidzami un pēkšņi, un var palīdzēt sagaidīt ārsta ierašanos vai, gluži otrādi, ļauj izvairīties no nepieciešamības meklēt medicīnisko palīdzību, norāda “Mēness aptiekas” farmaceite, aptiekas vadītāja Jeļena Bebre.

Mājas aptieciņā jābūt ikdienā nepieciešamiem medikamentiem. Tie ir preparāti, kurus jālieto pastāvīgi hroniskas slimības, piemēram, cukura diabēta, hipertensijas, sirdsdarbības traucējumu dēļ. Farmaceite aicina sekot, lai medikamenti mājās pieejami pietiekamā daudzuma un, sliktos laikapstākļos vai sliktas pašsajūtas gadījumā nevajadzētu doties uz aptieku.

Tāpat aptieciņā jābūt medikamentiem pret paaugstinātu ķermeņa temperatūru. Bebre norāda, ka paaugstināta ķermeņa temperatūra un galvassāpes ir biežs saaukstēšanās, kovida un gripas simptoms, tāpēc ziemas aptieciņā noteikti jābūt pretdrudža un pretsāpju līdzeklim pieaugušajiem tablešu formā, savukārt bērniem – sīrupa vai suspensijas formā. Tie būs preparāti uz paracetamola vai ibuprofēna bāzes.

Aptieciņā jābūt arī termometram. Farmaceite atgādina, ka vecie dzīvsudraba termometri ir toksiski, tāpēc tos ir aizliegts lietot. Ja tāds mājās vēl ir, Bebre aicina to nomainīt pret mūsdienīgāku, piemēram, ar cita metāla sakausējuma vai spirta saturu, vai arī pret digitālo termometru. Mērot padusē, termometrs jātur 5 līdz 10 minūtes. Svarīgi ņemt vērā, ka, izmērot temperatūru, termometrs jānokrata uzreiz, jo vēlāk, kad atdzisīs, to izdarīt būs grūtāk.

Pret aizliktu degunu vai deguna gļotādas sausumu farmaceite aicina nodrošināties ar aerosolu deguna skalošanai, kura sastāvā ir jūras ūdens. Tas izskalo visas deguna dobuma daļas, aktīvi attīrot no baktērijām, vīrusiem, alergēniem, gļotām. Turklāt jūras ūdenim ir pretiekaisuma un mitrinoša iedarbība.

Vienlaikus aptieciņā būs noderīgs arī līdzeklis pret aizliktu vai tekošu degunu. Bebre norāda, ka šādus pilienus nedrīkst lietot ilgāk par septiņām dienām, jo ilgstošas lietošanas rezultātā rodas medikamentozs rinīts – deguna dobuma gļotādas hronisks kairinājums. Ja iesnas nepāriet nedēļas laikā, nepieciešama ārsta konsultācija.

Savukārt pret kakla sāpēm var noderēt speciālās sūkājamās konfektes pret kakla sāpēm. Parasti tās satur pretvīrusu komponentus – plūškoka ekstraktu, ehināceju un citus. Ir konfektes un pastilas, kas satur nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, aktīvo vielu flurbiprofēnu.

Tāpat, tuvojoties svētku laikam, ieteicams nodrošināties ar gremošanas fermentus saturošiem preparātiem, kas atvieglos, piemēram, pārēšanās vai vēdera uzpūšanās simptomus, no kā ne visiem izdodas izvairīties. Aptieciņā varētu būt arī kādas zāles pret grēmām jeb dedzinošu sajūtu pakrūtē, kas neitralizē kuņģa sulas skābi, un, iespējams, probiotikas, kas piemērotas arī pēc antibiotiku lietošanas. Farmaceite iesaka arī turēt mājās kādu līdzekli pret caureju, piemēram, aktivēto ogli.

Savukārt, lai rastu mieru stresa situācijās, aptieciņā vajadzētu būt arī nomierinošam līdzeklim, kas satur dabīgas vielas, piemēram, baldriānu, māteri.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post Latvijā 55% iedzīvotāju Ziemassvētkus plāno svinēt savās mājās
Next post SPRK aicina iedzīvotājus svētku laikā uzmanīties no telefonkrāpniekiem