Lasīšanas Laiks:1 Minute(-s), 23 Sekunde(-s)

maijā Konstitucionālā tiesa (KT, Satversmes tiesa) atkal lēma par labu “zemes baroniem” – tika atcelti 4 procentu griesti zemes nomas maksai kopīpašuma gadījumos.

Satversmes tiesa lēma, ka likumā noteiktā maksa par zemes lietošanu neatbilst konstitucionāli garantētajām īpašuma tiesībām un tiesiskās paļāvības aizsardzības principam.

Latvijā piespiedu dalītā īpašumā ir vairāk nekā 3600 daudzdzīvokļu māju, kas sastāv no gandrīz 111 000 dzīvokļu. Piespiedu dalītā īpašuma problēma Latvijā pastāv jau vairāk nekā 25 gadus, kad daudzos gadījumos zeme zem ēkām pieder citiem īpašniekiem.

Satversmes tiesa iepriekš bija pieņēmusi līdzīgu lēmumu par labu “zemes baroniem” – tika atcelti līdzīgi 3% griesti. Pēc tam 2021.gada septembrī Seims pieņēma piespiedu nomas reformu, paredzot, ka zemes lietošanas maksa ir līdz 4% no zemes gabala kadastrālās vērtības.

“Neatbilst īpašumtiesībām”

Satversmes tiesa pēc vairāku personu pieteikumiem ierosināja 9 lietas, kas apvienotas vienā lietā.

Ja bez likumības, bet tīri par naudu, kas tiek “cirpta” no iedzīvotājiem, tad prasības būtība: “baroni” apstrīdēja normu, kas paredz, ka ēkas īpašniekam par lietošanas tiesībām jāmaksā zemes īpašniekam. zeme – “4% no zemes kadastrālās vērtības gadā, bet ne mazāk kā 50 euro gadā.

Vienlaikus nodeva – 4% no zemes gabala kadastrālās vērtības – sastāv no divām sastāvdaļām, viena 1,5% apmērā no kadastrālās vērtības ir zemes nodoklis, bet 2,5% ir daļa, kas ir atlīdzība vai ienākumi. no īpašuma.

Šo noteikumu par samaksu par zemes lietošanu tiesa atzina par neatbilstošu Satversmei, jo, nosakot šo maksu un tajā iekļauto atlīdzību zemesgabala īpašniekam 2,5% apmērā no zemesgabala kadastrālās vērtības. lietošanā esošais zemesgabals, “likumdevējs nav pamatojis, ka ir bijuši izdevumi, kas samazina zemes īpašnieka ienākumus no lietošanā nodotā ​​zemes gabala,” vakar sacīja Satversmes tiesa.

Kopumā, kā lēma Satversmes tiesa, zemes īpašnieku tiesības bija ierobežotas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post Pirmssvētku dienā daudzviet īslaicīgi līs
Next post Kur 9. maijā stingri aizliegts nolikt ziedus un kur iespējams – LR Valsts policijas komentārs