Lasīšanas Laiks:1 Minute(-s), 27 Sekunde(-s)

Otrdien, 20. decembrī, Ministru kabinets apstiprināja Ekonomikas ministrijas izstrādātos grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas paredz, ka elektroenerģijas lietotājiem vairs nebūs jāsedz obligātā iepirkuma izmaksas. Tas nozīmē, ka elektrības rēķinos vairs netiks norādīta aile “Obligātā iepirkuma komponente” (OIK), paziņoja Ekonomikas ministrija.

Šā gada 30. augustā Ministru kabinets konceptuāli atbalstīja Ekonomikas ministrijas priekšlikumu no 2022. gada 1. septembra līdz 2025. gada 31. decembrim noteikt elektroenerģijas OIK vidējo tarifu 0 eiro/MWh, obligātā iepirkuma izmaksas sedzot no valsts budžeta. Vienlaikus valdība ir uzdevusi Ekonomikas ministrijai izstrādāt grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, piedāvājot risinājumu, saskaņā ar kuru obligātā iepirkuma izmaksas Latvijas elektroenerģijas galalietotāji nesegs arī pēc 2025. gada.

“OIK nav iekļauts elektroenerģijas gala lietotāju rēķinos kopš šā gada septembra, un turpmāk tas tiks atcelts uz visiem laikiem. Ņemot vērā, ka elektroenerģijas ražotāju obligātā iepirkuma saņēmēju skaits būtiski samazinās, esam pilnveidojuši esošo atbalsta sistēmu, lai valsts arī turpmāk atbalstītu elektroenerģijas obligāto iepirkumu, neradot papildu slogu galalietotājiem. Elektroenerģijas patērētāji savos rēķinos OIK ailē redzēs nulli,” teica ekonomikas ministre Ilze Indriksone.

“Vienlaikus, prognozējot, ka vidējās elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas tuvākajos mēnešos saglabāsies augstas, mēs esam pagarinājuši paaugstināto atbalstu aizsargātiem lietotājiem uz četriem mēnešiem,” sacīja ministrs.

Elektroenerģijas iepirkuma komponentes iegādes un apmaksas izdevumus Elektroenerģijas publiskais tirgotājs (EPT) sedz no uzņēmuma ieņēmumiem, kas tiek gūti no darbības elektroenerģijas tirgos, no pārpalikuma izmaksām, kā arī no valsts subsīdijām par obligāto iepirkumu un jaudas komponentes pieauguma ierobežojumiem. Ja EPT izdevumi pārsniedz ieņēmumus visā darbības periodā, ar to saistīto izmaksu, tostarp pievienotās vērtības nodokļa, pārsniegums tiks segts no valsts budžeta.

Šogad ir ievērojami samazinājies valsts atbalsta obligātajiem iepirkumiem saņēmēju skaits. Saskaņā ar Būvniecības valsts kontroles biroja datiem par obligātā iepirkuma atļauju derīgumu, koģenerācijas staciju skaits, kas saņem OIK atbalstu, nākotnē pakāpeniski samazināsies, kas samazinās kopējās obligātā iepirkuma izmaksas.

Likuma grozījumi vēl ir jāapstiprina Seimam.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

grinch grincs 48343153 Previous post Kengaragā Grinčs nozog Ziemassvētku eglīti: policija sāk izmeklēšanu
ziema auto sniegs cels 52948097 Next post Šovakar apgrūtināti braukšanas apstākļi Madonas apkārtnē un pa atsevišķiem ceļiem Latgalē