Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) saglabās piedāvājumu skolām pašām izvēlēties, vai ieviesīs valsts aizsardzības mācību (VAM) uz citu stundu rēķina vai papildus esošai slodzei.
Sagaidāms, ka grozījumu projekts saskaņošanai tiks nodots šonedēļ.
Jau ziņots, ka skolu direktoru vidū nav vienprātības par to, kuru piedāvājumu izvēlēties. Atsevišķi skolu direktori vēl cerējuši no valsts puses sagaidīt vienotu risinājumu VAM ieviešanai.
Šobrīd MK noteikumos par valsts vispārējās vidējās izglītības standartu un vispārējās vidējās izglītības programmu paraugiem noteikts, ka VAM ir apgūstama Veselības, drošības un fiziskās aktivitātes mācību jomas specializētajā kursā, paredzot 140 stundas mācību kursā.
Savukārt IZM piedāvā VAM apgūšanai paredzēt 112 mācību stundas. Mācību priekšmetu skolēni apgūtu divu secīgu mācību gadu laikā, tam veltot vienu mācību dienu mēnesī astoņu mācību stundu apjomā.
Izglītojamo sniegums VAM apguvē tiktu vērtēts atbilstoši spēkā esošajam normatīvajam regulējumam – izglītības standartā noteiktajam un izglītības iestādes izstrādātai vērtēšanas kārtībai.
Grozījumu projekts tika nodots publiskā apspriešanā līdz otrdienai, 9.janvārim, kur saņemts tikai viens priekšlikums no fiziskas personas.
Jau ziņots, ka viens no galvenajiem izaicinājumiem 2024.gadā būs VAM īstenošana, kas no 1.septembra būs obligāta visās vidējās izglītības iestādēs. Latvija ir pirmā valsts Eiropā, kas ievieš valsts aizsardzības mācību kā obligātu priekšmetu vispārējā vidējā izglītībā.
Galvenais šī mācību priekšmeta izvirzītais mērķis ir veicināt patriotismu un sniegt iespēju apgūt militārās pamatiemaņas, veidojot Latvijai lojālus pilsoņus, kas ir būtiski visaptverošas valsts aizsardzības kontekstā.
Kad šis priekšmets skolās kļūs obligāts, katru gadu to apgūs aptuveni 20 000 jauniešu, no kuriem aptuveni 2000 ik gadu būs pabeiguši VAM nometnes un ieguvuši prasmes, kas atbilst 1.līmeņa militārajai pamatapmācībai.
Šogad Jaunsardzes centrs turpinās intensīvu darbu pie nepieciešamo jaunsargu instruktoru skaita sasniegšanas, izglītības un kvalifikācijas nodrošināšanas, lai realizētu VAM pasniegšanu visās Latvijas izglītības iestādēs.
Jaunsardzes centrs organizē VAM apguvi vidusskolās un tehnikumos, kā arī īsteno Jaunsardzes interešu izglītību. Jaunsardzes kustība šogad atzīmēja 31.gadadienu, un pašlaik tajā iesaistās 8774 jaunsargi no visas Latvijas.