Šodien vairāk nekā jebkad agrāk ir populāri ievērot diētu un pārdot dažādus uztura bagātinātājus. Sludinājumi sola palīdzēt jums atgūties, cīnīties ar toksīniem, atkritumiem un novērst disbakteriozi, parazītus un pastāvīgu nogurumu. Taču diagnozes, ar kurām viņi ārstējas, ir izdomātas.
Ikvienam reizēm rodas nogurums, gremošanas problēmas, ādas problēmas vai garastāvokļa svārstības. Tas ir normāli – organisms ir sarežģīta dzīva sistēma, kurā pastāvīgi notiek dažādas pārmaiņas. Taču mūsdienās rūpēties par savu garīgo un fizisko veselību ir ne tikai veselīgi, bet arī ienesīgs bizness.
Disbakterioze, helmintoze, avitaminozes, vājums, kas prasa tūlītēju detoksikāciju, virsnieru nogurums, asinsvadu distonija – šie termini bieži vien mirgo blogos, kas veltīti HLD un pārdod dažādus uztura bagātinātājus. Un šķiet, ka viņi rūpējas par mūsu veselību, piedāvājot to labot, bet fakts ir tāds, ka šīs diagnozes ir “viltotas”, tās nav ICD, un oficiālā medicīna tās neārstē. Bet kāpēc tie ir tik populāri un vai ir vērts tos “ārstēt”? “Doktors Pēteris” apsprieda šo jautājumu ar patofizioloģi, imunoloģi Jeļenu Pareckaju.
Kāpēc mītiskas diagnozes ir tik populāras
Problēmas, kas minētas tirgus speciālistu sastādīto diagnožu aprakstos, ir ļoti bieži sastopamas. Simptomi ir bieži sastopami, nespecifiski un diezgan bieži. Ikvienam ir tendence uztraukties par savu veselību, īpaši, ja nezina savu slimību cēloni. Vienmēr rodas šaubas – “ko darīt, ja tas ir nopietni, ja es esmu nopietni slims un man nepieciešama nopietna ārstēšana? Tirgus “diagnozes” šajā ziņā ir ērtas, tās darbojas kā “balzāms dvēselei” – man ir disbakterioze, es lietošu probiotikas, un viss pāries.
Ja esat salīdzinoši vesels cilvēks, bet esat noguris no mūžīgajiem termiņiem un neregulārā darba grafika, miega trūkuma un neveselīgas pārtikas, iespējams, ka probiotikas iedarbosies kā placebo. Galu galā, turklāt jums tiks ieteikts pārskatīt savu uzturu, režīmu un dzīvesveidu – tas ir, padomāt par sevi. Un, lūk, kad esat labi izgulējies un labi atpūties, jūs patiešām jūtaties labāk.
Bet, ja simptomi, kurus viņi apraksta kā “vitamīnu trūkumu, disbakteriozi un virsnieru nogurumu”, patiesībā ir pirmās diabēta, nieru vai aknu problēmu pazīmes, jūs tikai pasliktināsiet savu stāvokli, atliekot ārsta apmeklējumu un lietojot uztura bagātinātājus. Apspriedīsim šīs “diagnozes” sīkāk – kāpēc jums nevajadzētu noteikt sev šādu diagnozi.
Virsnieru dziedzeri – nav noguruši
Viena no populārākajām diagnozēm pastāvīga nespēka, noguruma un letarģijas gadījumā ir “virsnieru noguruma sindroms”. Bet neviens endokrinologs nav pazīstams ar šādu terminu. Jā, ir hipokorticisms, smaga virsnieru hormonu nepietiekamība, bet tai ir izteiktas, nopietnas izpausmes. Tas ir jāārstē ar hormoniem ārsta vadībā.
Ja esat vesels, jūsu virsnieru dziedzeri, tāpat kā sirds, plaušas un aknas, visu mūžu nenogurstoši strādā, tāpēc tiem nav nepieciešams atpūsties, ņemt atvaļinājumu vai lietot uztura bagātinātājus. Un, protams, jums patiešām ir jāmeklē noguruma, miega problēmu, gremošanas traucējumu, nervozitātes un nenoteiktu slimību cēlonis.
Mēs neesam tārpu patvērums
Vēl viena modes diagnoze, ar kuru tiek pārdotas dažādas ķermeņa attīrīšanas sistēmas, ir helmintiāze. Vispirms tas ir vispārējs bioloģisks jēdziens, kas apvieno parazītisku organismu izraisītu slimību grupu. Pats jēdziens ir medicīnā, bet diagnoze var būt tikai specifiska. Ja cilvēks inficējas ar parazītu, viņam vai viņai ir vairākas specifiskas un vispārējas izpausmes. Un dažreiz tie ir dzīvībai bīstami!
Zobu griešana, sausa āda un neskaidras gremošanas sūdzības 98% gadījumu nav tārpi. Pat ja piederat pie tiem 2 % nelaimīgo īpašnieku, kuriem ir kāds konkrēts parazīts – tārpi, askariozes vai pat liellopu ķēdes tārps -, ārstēšana ir jāveic infekcijas slimību speciālistam, nevis uztura bagātinātāju pārdevējam.
Mikroflora – kā pirkstu nospiedumi
Mēs bieži dzirdam labi zināmu, populāru diagnozi, īpaši pediatrijā – disbakterioze. Šis mikrobioloģiskais termins tiek izmantots, lai izskaidrotu gandrīz visas mazu bērnu problēmas: šķidrus izkārnījumus, klepu, ādas izsitumus, sliktu apetīti un pat kolikas. Tikmēr šāda diagnoze principā nepastāv un nevar pastāvēt. Disbakterioze ir mikrofloras traucējumi, novirze no normālām vērtībām. Taču šeit rodas mīkla – kāda ir norma attiecībā uz zarnu baktērijām?
Zinātnieki tagad apgalvo, ka katra no mums floras sastāvs ir unikāls, līdzīgs pirkstu nospiedumiem. Un nav divu vienādu zarnu baktēriju kombināciju. Vairuma cilvēku mikroflora ir pašregulējoša sistēma, tā mainās katru sekundi. Tāpēc jums nav nepieciešams to izjaukt, jums vienkārši ir jāsakārto savs uzturs. Daudzi no simptomiem izzūd uzreiz.
Avitaminoze: šodien nav ne skorbuta, ne beri-beri
Vēl viena modes diagnoze, kas mums palikusi kā “mantojums” no mūsu māmiņu un vecmāmiņu laikiem, ir avitaminoze. Tas atkal ir vispārīgs termins, kas atspoguļo pilnīgu vitamīnu trūkumu organismā. Ja tas notiek, veidojas smagas izpausmes, piemēram, skorbuts ar akūtu C vitamīna deficītu vai beri-beri slimība ar katastrofālu B1 vitamīna deficītu. Tas neattiecas uz mūsdienu cilvēkiem, kuri, salīdzinot ar 16. gadsimta jūrniekiem, kuri cieta no skorbuta, ēd diezgan labi.
Turklāt daudziem pat nav polihipovitaminozes – nepietiekama vitamīnu uzņemšana. Ja ir trūkums, tad tas ir atsevišķos produktos, galvenokārt D vitamīnā, bet vitamīnu tirdzniecība ir milzīga industrija, tāpēc “avitaminozes” joprojām ir apritē. Par matu, ādas, izkārnījumu un garastāvokļa problēmām parasti saka, ka jālieto vitamīni. Taču pareizi ir doties pie ārsta, veikt dažus testus un izslēgt nopietnu patoloģiju rašanos.