Lasīšanas Laiks:1 Minute(-s), 59 Sekunde(-s)

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ir apstiprinājusi jaunus elektroenerģijas sadales sistēmas operatora AS “Sadales tīkls” un elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora AS “Augstsprieguma tīkls” (AST) pakalpojumu tarifus, kas stāsies spēkā 1. jūlijā.

Kā norādīja VPC, jauno Sadales tīkla tarifu ietekme uz mājsaimniecību rēķiniem būs atšķirīga, jo tā ir atkarīga no pieslēguma un patēriņa parametriem.

Dzīvokļu īpašniekiem ar 1F pieslēgumu un patēriņu līdz 100 kWh mēnesī ikmēneša rēķins palielināsies vidēji par 5-7 eiro, neskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN). Līdzīgs pieaugums gaidāms arī privātmājām ar 1F pieslēgumu un patēriņu līdz 125 kWh mēnesī.

Elektrības rēķinu pieaugums privātām mājsaimniecībām ar 3F pieslēgumu būs atkarīgs no izvēlētās slodzes. Paredzams, ka 3F pieslēgumam (16 A vai 20 A) pieaugums būs aptuveni 12-15 euro bez PVN, bet 3F pieslēgumam ar 25 A vai vairāk – aptuveni 18 euro bez PVN vai vairāk.

PSRC aicina patērētājus pārskatīt savus elektroenerģijas patēriņa paradumus un pieslēguma efektivitāti, atsakoties no nevajadzīgas jaudas, lai samazinātu ikmēneša uzturēšanas izmaksas. To var izdarīt, izmantojot sadales tīkla slodzes aprēķina kalkulatoru Sadales tīkla tīmekļa vietnē.

PSRC arī informē, ka mājsaimniecībām un juridiskām personām būs pieejami divu veidu tarifi – pamata un speciālie. Pamata tarifs ir piemērots tiem, kas elektroenerģiju patērē regulāri, savukārt speciālais tarifs ir piemērots objektiem, kuros patēriņš ir neliels vai neregulārs, piemēram, vasarnīcām vai uzņēmumiem, kas veic sezonālu darbību.

Pāreja uz pamattarifu visiem patērētājiem notiks automātiski no 1. jūlija. Ja patērētājs vēlas pāriet uz speciālo tarifu, to var izdarīt uzņēmuma klientu portālā e-st.lv vai pie sava elektroenerģijas piegādātāja, un tas stāsies spēkā no nākamā mēneša.

“Lai gan enerģijas cenas tirgū ir stabilizējušās, ģeopolitiskā situācija ir ietekmējusi ekonomiku kopumā, kā rezultātā cenas valstī kopumā ir pieaugušas. Neviens valsts tautsaimniecības nozares uzņēmums nav spējis izvairīties no izmaksu pieauguma, tostarp arī sistēmas operatori, kuru tarifi nav mainījušies jau vairākus gadus,” sacīja PSRC vadītāja Alda Ozola, norādot, ka “Sadales tīkla” pēdējais tarifu pieaugums bija 2016. gadā.

Viņa uzsvēra, ka sadarbībā ar uzņēmējiem ir panākts labākais iespējamais risinājums, līdz minimumam samazinot negatīvo ietekmi uz mājsaimniecībām un uzņēmumiem.

Galvenie faktori, kas ietekmēja Sadales tīkla tarifa palielinājumu, bija elektroenerģijas tirgus cenas, par kādām operators to iepērk tehnoloģiskajam patēriņam un sistēmas uzturēšanai. Sadales tīkla tarifa pieaugumu ietekmēja arī AST pakalpojumu sadārdzinājums, vispārējais cenu pieaugums valstī un elektroenerģijas patēriņa samazinājums Latvijā.

Salīdzinot ar sākotnējo tarifa projektu, kopējās uzskaitītās AST izmaksas ir samazinātas par 58,1 miljonu euro (38 %), bet Sadales tīkla – par 118 miljoniem euro (25 %) gadā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post Nomiris horeogrāfs, Dziesmu un deju svētku Goda virsvadītājs Uldis Šteins
Next post Pārbaudiet savu sirdi, nieres un uzturu – bez maksas!